Sosyal Medya

Ekonomi

Elçiyi vurmak yerine rezervleri güçlendirmeye çalışmak

Merkez Bankası rezervlerine dair önceki gün Murat Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalar tatmin edici bulunmamış hem yerel hem de yurtdışında konuyla ilgili…

Elçiyi vurmak yerine rezervleri güçlendirmeye çalışmak

Merkez Bankası rezervlerine dair önceki gün Murat Çetinkaya’nın yaptığı açıklamalar tatmin edici bulunmamış hem yerel hem de yurtdışında konuyla ilgili yer alan haberlerde rezerv konusunun gizemini koruduğu konusunda fikir birliği görülmüştü.

Bunun ardından dün Merkez Bankası bünyesinde TL karşılığı altın swap piyasası açılacağı duyuruldu. Piyasada işlemler 6 Mayıs’ta başlayacak.

İLGİLİ HABERTCMB'den Yeni Piyasa: Altın Karşılığı SwapTCMB’den Yeni Piyasa: Altın Karşılığı Swap

Yaşanan bu gelişmeyi Bloomberg HT’ye değerlendiren İş Portföy Baş ekonomisti Nilüfer Sezgin bu işlemin hali hazırda yapılan döviz karşılığı TL swap operasyonundan çok da farklı olmadığını söyledi. Sezgin kararın kredi verme iştahı olan bankalara likidite yaratması açısından destekleyici olduğunu ve bu adımın Merkez Bankası’nın net rezervlerini artıracağını ifade etti.

Seçim yenilenmesinin olası etkileri için hazırlık mı?

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash de Twitter’da yaptığı yorumda Merkez Bankası’nın swap işlemlerini altın yönünde genişletme hamlesinin brüt rezervleri şişirmek için yapılan bir girişim olabileceğini belirterek, “Belki de daha da devam edecek siyasi belirsizlik ve belki de İstanbul’da seçimlerin yenilenmesinin olası etkileri için hazırlık yapıyorlardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sirk cambazları’ yorumunu da değerlendiren Ash, “Veri veridir. Mesajı getirdiği için elçiyi vurmak yerine düşük olan döviz rezervlerini güçlendirmeye çalışmalı. Kredibilitesi daha, daha güven veren ve daha ortodoks bir politika seti yardımcı olur…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün TOBB 75. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bir süredir devam eden tartışmaya dair, “Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik gayri samimi açıklamalarla bir psikolojik olumsuz hava oluşturmanın gayreti içindedir” yorumunda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı’nın “Merkez Bankamızın döviz rezervi işte o zamanlar 27,5 milyar dolarken, hamdolsun şu anda onunla mukayese edilemeyecek bir konuma geldi” sözlerini de kullandığı konuşmadan dakikalar önce Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ise net uluslararası rezervlerin 26 Nisan’da biten haftada 1 milyar dolardan fazla azalarak 25.858 milyar dolara gerilediği duyuruluyordu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler