Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Berat Albayrak: Bu Hafta Kamu Bankaları Faiz Düşürecek

Gazetelerin ekonomi müdürleri aniden Ankara'ya Berat Albayrak ile toplantıya çağrılmıştı. Bugünkü toplantı Cuma günü bankacılarla yapılan toplantının bir devamıydı. Berat Albayrak gazetecilerle yapılan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Berat Albayrak: Bu Hafta Kamu Bankaları Faiz Düşürecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gazetecilerle yaptığı toplantıda ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Özellikle faiz hakkında yaptığı açıklamalar ilgi çekiciydi. Albayrak bu yılın 2. yarısında ekonominin iyiye gideceğini vurguladı.

Enflasyonu yıl sonunda YEP’teki hedefin altında kapatacaklarını ifade eden Albayrak, “Ekonomi yılın ikinci yarısında çok daha pozitif döneme girecek.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Mayıstan bu yana 10 milyar dolardan fazla yabancı yatırımcı girişi var. Türkiye’ye güvenen yatırımcı kazandı.” ifadelerini kullandı.

KAMU BANKALARI FAİZ İNDİRECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine girdiğini söyleyen Bakan Albayrak konuya ilişkin olarak “% 20 – 25 faiz ile yatırım olur mu? Türkiye başka iklime giriyor. Bu hafta kamu bankaları başta olmak üzere faiz indirimi göreceğiz” yorumunu yaptı.

Bakan, otomotivde faiz düşüşü ile ilgili olumlu gelişmeler beklendiğini, gerekirse adım atacaklarını bildirdi. Albayrak konutta devletin sektörü kurtarmak gibi bir amacı olmadığını belirtti.

Ekonomide beklenen kötü senaryonun gerçekleşmediğini ve yılın 2. yarısı ile 2020’nin pozitif olacağını kaydeden Albayrak Haziran ve Temmuz’da Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde para girişi olduğunu kaydetti.

ENFLASYON HEDEFİ NE OLACAK?

Albayrak “Enflasyonda 2019 hedefinin altında kalacağımızı net söyleyebilirim. 7 yıldır ilk kez cari fazla vereceğiz. Bütçe açığı her koşulda %3’ün altında kalacak” şeklinde konuştu. Albayrak faizin ve kurun düştüğünü, bunun da Türkiye’ye güvenin etkisi olduğunu kaydetti.

İHTİYAT AKÇESİ DEVRİ PARA BASMAYA SEBEP OLMAZ DEDİ

Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesinin bir kısmının Hazine’ye devrine dair Bakan “Merkez Bankası bilançosundaki bir kalemin yer değişmesinin para basmayla ilgisi yok” yorumunu yaptı.

Albayrak vergi yapılandırma konusunda adımlar atılabileceğini, vergi reformu çalışmasını sonbahara hazırlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Albayrak vergi indirimlerinin dengelenme sürecinde öncelikleri olduğunu, yılın 2. yarısında vergi gelirlerinde normalleşme olacağını bildirdi.

Albayrak “Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir.” dedi.

KABİNE REVİZYONU OLACAK MI?

Bakan kabine revizyonuna ilişkin bir soruya “Bu konuyu Cumhurbaşkanı’na sormak gerekir” yanıtını verdi.

Albayrak İstanbul Finans Merkezi’ni 2021 sonuna kadar bitirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

EN KÖTÜ GERİDE KALDI

“Türkiye olumsuz süreci güçlü bir şekilde püskürttüğü bir döneme girdi. En kötü geride kaldı. Bağışıklık sistemini 1 yıl öncesine göre çok daha güçlü inşa etmiş bir Türkiye var.”

“Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Türkiye’nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak.”

“Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Türkiye’nin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak.”

“Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok.”

YAPTIRIM KONUSU MİNİMİZE OLDU

“ABD yaptırımları konusunun oluşturduğu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gösteriyor.”

“Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz”

“2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak. 2020’de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye’nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak.”

İLGİLİ HABERBloomberg’in İddiası: Ekonomi Yönetimi, Bankacılara Borç Limitlerini Aşacağını SöylediBloomberg’in İddiası: Ekonomi Yönetimi, Bankacılara Borç Limitlerini Aşacağını Söyledi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler