Sosyal Medya

FÖŞ: Ayy, senin ekonomin ne iri, Vahdet?

18 Kasım 2019

Ayy, senin ekonomin ne iri, Vahdet?

Öyledir, Nalan. Bende keser gibi ekonomi var, yavrum. Şahlandı mı, Şahmerdan gibi olur. Şanlı Yavuz drednotu gibi suları yara yarar gelir, bombalamaya başladı mı, milleti helak eder.

Ekonomi şahlanıyormuş, hadi lan, get. 19 yaşında Boğaziçi Ümiversitesi’nde Rahmetli Demir Demirgil’in ilk ekonomi dersine girdiğimden bu yana tam 41 yıl geçti, ekonominin kaşarı oldum ben.  Şahlanan ekonomiyle, geberen ekonomi arasındaki farkı odadaki kokudan anlarım ben. Bizimkinin de makattan streoid versen şahlanacağı yok.

İnsanda biraz surat olur ya. Ekonomi şahlanıyorsa, “kötü haber yapan ekonomistleri” niye cezalandırıyorsun?  Halk zaten onları dinlemez ki?  Ama halk dinliyor, nerden biliyorum, bak ORC sana yabancı değil, anket yapmış. Grafiği burada, tabelaya bak da ağla, ağla.

 

Son 10 günde 3 aile siyanürle intihar etti, niye?   Keyfinden mi?  Sefaletten, Babo. Sen ne çare buldun?  Siyanürü yasakladın.   İhaneti yasaklasan kırık kalpleri zamklayabilir misin, Nalan?

Çıkmış karşıma cari açığı kapattım diye tatava yapıyorsun. Nasıl kapattın?  Millette yatırım ve üretim için ithalat yapacak para kalmadı da kapattın. Ciro endekslerinde, sanayi üretiminde Eylül’de artış varmış. Bak, Ekim bütçe tablosu aşağıda, Vahdet.

 

İlk 10 ayda TL100 milyar açık vermişsin. Rakkamla yüz milyar Türk Lirası. Bu kadar pompaya benim ihtiyar ve tüyleri ağarmış ekonomim bile şahlanır, Vahdet.

Yetmedi, bir de faizleri 1000 puan indirdin, kamu bankalarına “kredi verin, ne verirsen elinle, o gelir seninle” dedin.  Onlar da şubenin önünden geçeni çevirip kredi vermeye başladılar. Konut satışları patladı. Patladı da, inşaat şirketlerine yaradı mı?  Bırakalım cevabı TUIK versin, Nalan:

“Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,4 azaldı”.

Daha çok satıp daha az kazanma modeli derler buna Nalan, bir tek Türkiye’de bulunur.

Ben sana gerçekleri anlatayım Nalan. Bak, Şahlanmaya kalkan ekonominin fotoğrafını çeken alacak yönetimi şirketi CRIF’ın Ticaret Sicil Gazetesi’nin verilerinden derlediği rapora göre, Türkiye’de ne oluyor: Günde 12 şirket konkordato ilan ediyor. Bu yıl ilk sekiz ayda her iki saatte bir şirket (toplamda 2 bin 880) konkordato ilan etmiş. Trend devam ederse yıl sonunda rakam 4 bin civarını bulacak.

Sen hiç verileri takip ediyor musun Vahdet, yoksa ihtiyar Rockefeller gibi içinde sadece iyi haberler olan özel gazete mi basıyorlar sana? TUIK ne diyor biliyor musun?

“Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu”.

Bir yılda 1 milyon kişi işini kaybetmiş.  Profesör Hayri Kozanoğlu Bir Gün’de yazıyor:

“Kış aylarıyla birlikte muhtemelen Kasım veya Aralıkta işsizlik yüzde 15 barajını da aşacak. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı 5 milyonu geçecek. Görüldüğü kadarıyla yeni ekonomi programındaki (YEP) 2019 yılı yüzde 12.9 hedefi dahi tutturulamayacak. Zaten bu ekonomi yönetiminin, sürekli ‘’başarılı olduğundan dem vururken’’, işsizliği düşürme konusunda bir iddiası bile yok.2022’de işsizliği düşürme tek hanelere, o da yüzde 9.8’e inmesi hedeflenmiyor. Bu tempoyla ne yazık ki o oranların yakalanması bile imkansız görünüyor. Öyleyse ardı ardına gelen intihar haberlerine şaşırmamak gerekiyor. Yurttaşını böyle umutsuz, çaresiz hale düşürenler utansın demekten başka elden bir şey gelmiyor”.

CATO Enstitüsü’nün  yayınladığı Dünya Sefalet  Endeksi’nde 95 ülke arasında 5ciyiz.  En iyi beş değil, en sefil beş arasındayız, Vahdet.  Neden bu hale geldi aşkımız Vahdet?

Türkiye, 28 Avrupa ülkesinin 18-24 yaş grubunun eğitimi terk etme oranına göre sıralandığı listede en tepede yer aldı. Eğitime ilişkin hemen her konuda AB ortalamasının gerisinde kalan Türkiye’nin 18-24 yaş grubunun eğitimi terk etme oranı da yüzde 31 oldu. Gençlerin eğitimi terk etme oranında AB ortalaması ise yüzde 10,6 olarak gerçekleşti.

Ama Nalan, gençler niye eğitimi terkediyor? Onlara binlerce imam hatip açmadık mı, hem kimse gitmiyor, öğrenci başına 4 hoca düşüyor?

Ertuğrul Özkök:  AŞAĞIDAKİ 3 ilginç bilgiyi, Milat gazetesi yazarı Ufuk Coşkun’un köşesinden aldım… Yani AK Parti’ye yakın bir gazetenin köşesinden… Şimdi sıkı durun…

– “Bu sürede kendisini ‘dindar/muhafazakâr’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yüzde 28’den 15’e geriledi.”

– “Başkanlık referandumunda 18-25 yaş arası ‘hayır’ diyenlerin oy oranı da % 60 olarak tespit edildi.”

– İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim görevlisi profesör Dr. İhsan Fazlıoğlu, geçen yıl aynen şunu söyledi:

“15 Temmuz’dan bu yana benim odama 17 tane başörtülü deist bile değil tanrıtanımaz öğrenci gelip benimle bu konuları konuştular. Başörtülü öyle geleneksel de değil bildiğin başörtülü. Aileleri de örtülü aile.”

Sen yine anlat bana şahlanan ekonomiyi, Vahdet, duyması hoş oluyor ben siyanürlü kokteylimi yudumlarken.

Winter is Coming

Ekonomi büyümez, enflasyon düşmez

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları