Sosyal Medya

Güncel

Avrupa’daki yavaşlama Türkiye’yi nasıl etkiler?

Bu sabah açıklanan verilerde cari işlemler açığının ocakta geçen yılın aynı ayına kıyasla 6 milyar 221 milyon dolar azalarak 813 milyon…

Avrupa’daki yavaşlama Türkiye’yi nasıl etkiler?

Bu sabah açıklanan verilerde cari işlemler açığının ocakta geçen yılın aynı ayına kıyasla 6 milyar 221 milyon dolar azalarak 813 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Bunun sonucunda 12 iki aylık cari işlemler açığı 21 milyar 592 milyon dolara gerilerken bu rakam 105 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

İLGİLİ HABEROcak Ayı Cari Dengesi: Yıllık 21,6 Milyar $ AçıkOcak Ayı Cari Dengesi: Yıllık 21,6 Milyar $ Açık

Uzmanların veriye dair yorumlarına bakıldığında yılın ikinci yarısında cari açığın yükselmesini beklediklerini belirtiyorlar.

Yaz aylarında cari işlemler dengeye yaklaşabilir

QNB Finansbank yayınladığı veriye dair notunda, portföy girişlerinde görülen sert yükseliş nedeniyle döviz rezervlerinin Ocak ayında 3.5 milyar dolar iyileştiğini ve cari açığın fonlanmasının Ocak ayına kadar geçen 12 ayda büyük ölçüde hala net hata noksan ve döviz rezervleri yoluyla yapıldığını belirtiyor.

Kurum bu durumun da dış kırılganlıkların altını çizmeye devam ettiğini vurguluyor.

Gelecek döneme dair yaz aylarına kadar baz etkisinin yıllıklandırılmış cari açığın daralmasını desteklemeye devam edebileceğini belirten QNB Finansbank, yaz aylarında cari işlemlerin dengeye yaklaşacağını belirtiyor.

Ancak yılın ikinci yarısında büyümedik toparlanmaya da bağlı olarak yıllık açığın yükselmeye başlayacağı beklentisini paylaşıyor.

 

“Dış talep de yavaşlıyor”

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, ithalattaki güçlü çift haneli daralma ve ihracattaki zayıf tek haneli artışın etkilerinin görüldüğünü söyledi. İthalattaki düşüşün, ithal ikamesi kaynaklı olmadığı için ekonomik durgunluğa işaret ettiğini ifade eden Erkan şunları kaydetti:

“Birkaç ay önce ithalattaki güçlü düşüşe zayıf Türk Lirası ve görece güçlü seyreden dış talebin de etkisiyle ihracat artışı da eşlik ediyordu. Türk Lirası’nın yeniden değerlenmesi ve özellikle Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama, ihracatta yavaşlamaya neden oldu. AB’ye ihracat, Türkiye’nin ihracatında yaklaşık yüzde 50 paya sahip, özellikle Almanya çok önemli bir ticaret ortağı. O bakımdan, Avrupa’daki yavaşlama Türkiye açısından elverişli değil. Nitekim son Avrupa Merkez Bankası toplantısında 2019 büyüme öngörüsü yüzde 1,7’den yüzde 1,1’e düşürüldü.”

Erkan, “Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımlar tarafında 586 milyon USD’lik net giriş görmekteyiz. Portföy yatırımlarında ise 6,11 milyar USD net giriş görünmektedir. Bu dönemde hisse senetlerinden 1,30 milyar USD net çıkış söz konusu olurken, borçlanma araçlarında ise 192 milyon USD net satış yapıldığı görülmektedir. Net hata ve noksan (NHN) çıkışı 1,79 milyar USD tutarında gerçekleşmiş. Rezervler ise Ocak döneminde 3,54 milyar USD arttı.  12 aylık cari açık tarafındaki finansmanda ağırlığın kısa sürede geri çıkmaya elverişli para olan sıcak para tarafında, yani portföy girişleri tarafında olması finansman tarafının zayıflığı olarak göze çarpıyor. Finansman tarafında umulan, doğrudan yatırımların ağırlığının artmasıdır.

Önceki çeyreğe ek olarak, iç talepteki gibi dış talepteki yavaşlamanın ticaret dengesi ve cari işlemler dengesi üzerinde olumsuz etki yapmasını bekliyoruz. Buna karşılık; negatif büyüme koşullarının hüküm sürmesini beklediğimiz 20191Ç ve 20192Ç dönemlerinde büyüme hızındaki yavaşlamaya bağlı olarak cari açığın düşük kalmasını bekliyoruz.” diyor.

İLGİLİ HABERAlman hükümeti büyüme beklentisini yine düşürdüAlman hükümeti büyüme beklentisini yine düşürdü

İLGİLİ HABERAMB Toplantısı: Yeniden Parasal Teşvikler Başlıyor. Euro Düşmeye BaşladıAMB Toplantısı: Yeniden Parasal Teşvikler Başlıyor. Euro Düşmeye Başladı

“Büyüme tercihi belirleyici olacak”

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer de, dış açıkta yaşanan azalmanın ana nedenin ekonomik aktivelerde yaşanan yavaşlama olduğunu söyledi.

Yalçınkaya şunları kaydetti:

“Şu anda ekonomik koşullar daralmayı gösterdiği ve talep koşulları azaldığı için cari işlemlerde dengeli bir görünüm var. Geçen yılı yüzde 2,6 büyüme ile kapattık. Ancak çeyreklik olarak yüzde 3 daralma yönünde açıklandı. 2019 yılı 3. ve 4. dönem için ekonomik büyümenin artırılması desteklenirse, biz dışarıya borçlanmaya devam eden bir tablo ortaya koymayı sürdüreceğiz. Başka bir ifadeyle, büyümenin ne şiddetle tercih edileceği dışa bağımlılığımız açısından belirleyici olacak.”

Yalçınkaya, “Sonuç olarak Cari işlemler dengesinde ithalattaki daralmanın en önemli gösterge olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte turizm gelirlerindeki artış hizmetler dengesinin önemli katalizörü olmaya devam ediyor. 2019 yılında 70 milyon turist hedefi dikkate alındığında 2019 yılında da turizm gerililerinin pozitif yansımasını alacağız gibi duruyor.

Şubat ayı içinde düşük bir cari açık verisi gelebilir. Ancak finansman tarafında portföy girişlerinin hızında yavaşlama öngörüyoruz. Finansman hesabının ağırlıklı olarak sıcak para ile gerçekleşmiş olması çok olumlu değil. Yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide beklenen canlanmanın başlaması durumunda %2.7 cari açık rakamı yükselebilir. Ancak bu oranlar içeride dövize yukarı yönlü baskı yaratacak nitelikte değil.” yorumunu paylaşıyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler