Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Avrasya Anketi:  Halk  TUIK verilerine güvenmiyor

TÜİK’in enflasyon verilerine inananların oranı yüzde 7,7

Avrasya Anketi:  Halk  TUIK verilerine güvenmiyor

Bir istatistik kurumu için en büyük tehlike yayınladığı rakamları kullanıcıların şüpheli bulmasıdır. Berat Albayrak’ın yaptığı atamalar ve “sokaktaki insanın” tecrübeleri ile yayınlanan veriler arasındaki derin fark TUIK’in istatistiklerinin sağlığı hususunda şüphe yarattı.  Bu şüphelere haklı veya haksız diye bir yorum yapmıyoruz. Fakat, halk ANCAK güvenirse ekonomik kararlarını TUIK verilerine göre alır.

Peki güvenmezse ne olacak? Avrasya’nın anketine göre, halk artık TUIK’e güvenmiyor. TMMOB araştırması da halkın kafasındaki enflasyon hakkında fikir veriyor.

 

 

Avrasya Anketi

Kamuoyu araştırma şirketi Avrasya Anket, “Sizce TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranları gerçeği yansıtıyor mu?” diye sordu.

Yanıt verenlerin yüzde 81,3’ü açıklanan oranların gerçeği yansıtmadığını söyledi. TÜİK verilerinin doğru olduğuna inananların oranı yüzde 8,1’de kaldı. Yüzde 4,4’lük bir kesim ise ‘İşsizlik yok; iş beğenmemek var’ dedi.

Araştırma 2-12 Kasım tarihlerinde 26 ilde yapıldı. 2 bin 260 kişiyle görüşüldü. TÜİK verilerine duyulan güvensizlik sadece işsizlikte değil, enflasyon konusunda da mevcut. Ankete katılanların yüzde 79,1’i enflasyon verilerinin de gerçeği yansıtmadığı görüşünde. TÜİK’in enflasyon verilerine inananların oranı yüzde 7,7.

 

Müdürü Kemal Özkiraz, 3 soru da da oy verilen partilere göre yapılan değerlendirmelerde hata payı dışında bir değerlendirme farkına rastlanmadığını söyledi. Yani verilen cevaplar seçmen tercihlerine göre değişiklik göstermiyor. İster AK Parti’li, İster CHP’li olsun seçmenler TÜİK rakamlarına aynı oranda güvensiz.

 

Kaynak: Tarafız Haber Ajansı

 

 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası: Sanayi ve tüketici kesiminde enflasyon yüzde 20’nin üzerinde

 

 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 54’üncüsünü, sanayi ve tüketici kesimindeki enflasyon sorununa ayırdı.

 

 

Araştırmada tek haneye düştüğü iddia edilen enflasyonun yanıltıcı olduğu, yine TÜİK’in ürettiği 12 aylık ortalama fiyat artışlarının, hissedilen enflasyon olduğu görüşüne yer verildi.

 

 

TÜİK, Merkez Bankası, Hazine Bakanlığı verileri kullanılarak yapılan MMO analizinde, 12 aylık ortalama fiyat artışlarının birçok üründe yüzde 30-40’ları bulduğu örneklerle sergilendi ve özellikle ücret pazarlıklarında enflasyonda yıllık artışların değil, 12 aylık ortalama artışların dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

 

 

Araştırmadaki önemli bulgular şöyle özetlendi:

 

“Eylül ve Ekim aylarında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hem tüketici fiyatlarının (TÜFE) hem de sanayici fiyatlarının (Yurt İçi Üretici Fiyatları Yİ-ÜFE) yıllık artışlarının tek haneye indiğini açıklaması, birçok kesimde itirazlarla karşılaştı. Tüketicinin fiilen yaşadığı enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı verilerin uyumsuzluğundan söz edildi. Hissedilen enflasyonu anlamak, yıllık artışlarla değil, 12 ay boyunca ödenen zamlı fiyatların ortalamasının, bir önceki 12 ayın artış ortalaması ile kıyaslanarak ifade edilebilir. Bunu, TÜİK açıklamıyor değil, açıklıyor, ama hem aylık bültenlerinde takdim ederken arkaya atıyor hem de kamuoyuna sunduğu enflasyon açıklamalarında bu veri setinin ifade ettiği gerçekliği olduğu gibi anlatmıyor.

 

 

Oysa tek haneye düştü denilen tüketicideki yıllık fiyatlara, 12 ayın ortalama artışları dikkate alınarak bakıldığında, Eylül enflasyonunun yüzde 18,3, Ekim enflasyonunun ise yüzde 17’ye yakın olduğu görülecektir.

 

Tüketici fiyatlarına sektörel olarak bakıldığında 12 ay ortalama artışlarda Ekim’de mobilya ve ev aletlerinden sonra gıda-içecek sektörü yüzde 22 dolayındaki artışla başı çekmektedir. Tüketici, Ekim itibariyle son 1 ayda gıda, mobilya ve ev eşyalarını ortalama yüzde 22 zamlı almıştır.

 

Bu sektörleri otel ve lokanta hizmet dalındaki yüzde 19’a yakın artışlar izlemiştir. Sağlıkta son 12 ayda yüzde 17 dolayında zamlı fiyat ödeyen tüketici için alkol ve tütünde de son 12 ayda ödemeler aylık ortalama yüzde 17’nin üstünde olmuştur.

 

 

Kaynak:  Haberdar.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler