Sosyal Medya

Güncel

Albayrak ikna edici olamadı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çarşamba günü açıkladığı Reform Paketini Washington’daki yatırımcılarla Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da katılımıyla…

Albayrak ikna edici olamadı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çarşamba günü açıkladığı Reform Paketini Washington’daki yatırımcılarla Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da katılımıyla paylaştı.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında gittiği Washington’da 400 yatırımcı ile bir araya gelen Albayrak yeni ekonomi politikalarını anlattı.

Reuters’ın paylaştığı haberde toplantılara katılan dört kaynağın verdiği görüşlere göre ‘Albayrak’ın ekonomik planı konusunda çok az ikna edici ayrıntı verdiği ve yatırımcıları heyecanlandırmayı başaramadığı’ belirtildi.

Habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen bir katılımcı ‘Türkiye’nin resesyondan çıkışı’ için çizilen iyimser tablonun yatırımcılardan aynı şekilde karşılık bulmadığını söyledi.

İsminin verilmesini istemeyen bir başka yatırımcı ise Albayrak için “Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum, iyi geçmedi” dedi. Yatırımcı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son dönemdeki politikaları nedeniyle yatırımcıların daha riskli varlıklara yöneldiğini belirtip, “Eğer durum böyle olmasaydı (Yani Fed ve ECB gelişmekte olan ülkelere dair risk iştahını arttırmasalardı), Türk varlıklarına dair şu an büyük bir satıcı pozisyonunda olurdum” diye konuştu.

Washington’daki sunuma davet edilen üç yatırımcı ise Reuters’a ‘Albayrak’ın sunumunda çoğunlukla Türkiye’de anlattığı reform paketini tekrarladığını, Çetinkaya’nın ise bir saatlik sunumda çok az konuştuğunu’ söyledi.

Yatırımcılardan biri, “Kimsenin Türkiye hakkındaki görüşlerinin değiştiğini veya dünden daha umutlu olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir diğeri ise “Yatırımcılar arasında, Türkiye’nin inandırıcılığını yeniden tesis etmek için daha fazla şey yapılması gerektiği yönünde genel bir hissiyat var ve bu durum pek değişmedi” dedi.

Lira bugün aşağı yönlü bir hareket sergilerken, hisse senetleri piyasasında da kayıpların olduğu görülüyor.

Analistler Çarşamba günü açıklanan pakete ilişkin olarak yüksek enflasyon ve kırılgan para birimi ile uğraşan ekonomiyi canlandırmak için uzun vadeli istekli taahhütleri içermediği yorumu yapılmıştı.

İLGİLİ HABERPiyasalar ve Uzmanlar Berat Albayrak Açıklamasına Nasıl Tepki Verdi?Piyasalar ve Uzmanlar Berat Albayrak Açıklamasına Nasıl Tepki Verdi?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler