Sosyal Medya

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TAİK ve Us Chamber toplantısında yatırımcılarla bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump görüşmesi öncesinde düzenlenen TAİK ve Us Chamber toplantısında yatırımcılarla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TAİK ve Us Chamber toplantısında yatırımcılarla bir araya geldi

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile US Chamber ev sahipliğinde Yuvarlak Masa Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Washington D.C.’de gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ve ABD’de yatırım yapan ilk 10 firmanın temsilcileri bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi öncesinde düzenlenen toplantı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye- ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones, ABD Ticaret Odası Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Khush Chosky, ABD’de yatırımı olan 10 Türk firma temsilcisi ile Türkiye’de yatırımı olan 10 ABD’li firma temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti.

‘’Görüşmede 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için neler yapılabileceği konuşulacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pek çok kritik gelişmenin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Buradaki bazı çevreler stratejik müttefik ilişkisinin önemini kavrayamıyor. Başkan Trump ile aramızda tesis ettiğimiz samimi iletişim ile sorunları çözeceğimize inanıyorum.” dedi. Erdoğan, 100 milyar ticaret hedefi kapsamında 5 sektör üzerinde durmaya karar verdiklerini ve Başkan Trump ile yapılacak görüşmede, 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için yapılabilecekleri konuşacaklarını belirtti. Ayrıca Erdoğan, ticaretin önündeki engellerin düzenlenmesi ve bazı alanlarda konulan tedbirlerin kaldırılmasını beklediklerini ifade etti.

‘’Siyasi gerilimler nedeniyle ekonomimize tehditkar davranış sergilenmesi doğru değil’’

Her konunun kendi mecrasında yürütülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, ’Siyasi gerilimler nedeniyle ekonomimize tehditkar davranış sergilenmesinin doğru olmadığını dile getirdi. İki ülke ilişkilerini zehirlemeye yönelik atılan adımların engellenmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların %13 artarak 13 milyar dolara ulaştığını söyledi. ABD’nin Türkiye’ye en fazla yatırım yapan 6. ülkesi olduğunu ve Amerikalı firmalara sağlanan teşviklerden daha fazla istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones, 100 milyar dolar ticaret hedefinin önemine değinerek, TAİK ve US Chamber iş birliğinde düzenlenen yıllık konferansın önümüzdeki yıl 38. sinin yapılacağını belirtti. İki ulusun büyük bir hedefi olduğunu ve kendilerini yeniden tanıtmaları gerektiğini vurguladı.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, iki liderin belirlemiş olduğu 100 milyar dolar ticaret hedefi projesinin iş dünyası koordinasyonunun DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından yürütüldüğünü ve bu proje kapsamında belirlenen hedef sektörlere ilişkin toplantıların gerçekleştirildiğini belirtti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler