Sosyal Medya

Piyasalar

Yaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 füze krizinin Türkiye'nin F-35 eğitimi ve alımını engelleyeceği yönünde açıklamalar daha önce de yapılmıştı fakat kimse dün geceki kararı bu kadar erken beklemiyordu. Pentagon Türk pilotların ABD'deki F-35 eğitimlerinin durdurulduğunu bildirdi

Yaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!

Açıklama Reuters ajansından geldi. Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Reuters haber ajansına verdiği demeçte Arizona’da bulunan Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotlara verilen F-35 eğitimlerinin durdurulduğunu açıkladı

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews’ın Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bakanlık, Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotların artık uçmadığından haberdar.

Andrews’ün daha çarpıcı ifadesi ise  şu: Türkiye’nin politikasında bir değişiklik olmazsa, F-35 programındaki katılımlarını/durdurmak (winding down)için müttefikimiz Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu açıklamada Türkiye’den hâlâ “müttefikimiz” diye söz edilirken bahsedilen “yakın çalışma”nın Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılışının organizasyonu oluşu adeta kötü bir şakaya benziyor.

Reuters’a isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir diğer ABD’li yetkili ise, Türk pilotların ve bakım uzmanlarının eğitimlerinin durdurulması kararının üsteki bir komutan tarafından ‘güvenlik endişeleri’ nedeniyle verildiğini söyledi. Aynı yetkili, Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde bulunan Türk bakım ekibinin eğitiminin ise devam ettiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup yollayarak, 31 Temmuz’a kadar Türkiye’nin S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda pilotların eğitimlerinin sonlandırılacağını ve Türkiye’nin F-35 programından çıkartılacağını belirtmişti.

Ancak o mektupta sürenin Temmuz sonuna kadar devam edeceği yönünde bir tutum vardı ve Türkiye’nin bu sürede S-400 alımından vazgeçmesi halinde mektuptaki yaptırımlarında söz konusu olmayacağı bildiriliyordu. Halbuki ABD zaman dilimine göre dün gelen açıklama yaptırımların tedrici olarak da olsa çok çabuk başladığını göstermesi bakımından önemli. Sadece diplomatik çevrelerde değil bugün açılacak piyasalarda da etkili olabilecek bir haber.

Yaptırımların bu kadar çabuk başlamasında Türkiye’nin geçtiğimiz cuma bir kez daha S-400 anlaşmasından geri adım atılmayacağını açıklaması etkili olmuş olabilir. Türkiye Savunma Bakanlığı’nın söz konusu mektupta bir tehditin bulunmadığı yönündeki açıklaması da “mesaj alınmadı” endişesiyle yaptırım kararını öne çekmiş olabilir. Yine de tüm bunlar birer diplomatik spekülasyon ve ABD’nin son kararı da ABD ile Türkiye’nin müttefiklik ilişkilerinin koptuğunu göstermiyor.

SON UZLAŞMA NATO ZİRVESİNDE OLABİLİR Mİ?

Bloomberg haber ajansında eğitimin durdurulduğu haberi düşmeden önce yayınlanan bir haberde ise  Türk ve Amerikan yetkililerin bu konuyu önümüzdeki günlerde yapılacak NATO zirvesinde tartışabileceği yazıldı. Haberde kaynak ise isimini vermek istemeyen bir Türk bürokratı, daha doğrusu (savunma bakanlığını da ima eden) güvenlik bürokratı olarak gösterildi.

NATO zirvesi bu ayın (Haziran) 26-27’sinde Brüksel’de yapılacak.

TÜRKİYE’DEN ABD HAZİNE TAHVİLLERİ MANEVRASI

Açıkça ABD yaptırımları dolayısıyla yapıldığı ifade edilmese de Türkiye bir süredir rezerv olarak tuttuğu ABD varlıklarını, hazine bonolarını azaltıyor. Onun yerine başka ülke varlıklarını ama özellikle de altın rezervlerini arttırmaya çalışıyor. bu gelişme

Bu tutum çoğu ülkenin yaptığına ters bir tutum. Pek çok ülke küresel resesyon tedbirine karşı “güvenli liman” olarak görülen ABD devlet kağıtlarına yatırım yapıyor. Zaten bu nedenle ABD’de uzun vadeli hazine bonolarının getirileri hızla düşüyor.

Türkiye’nin ABD tahvillerini satıp çıkış özellikle Kasım 2017’den bu yana net şekilde gözüküyor. ABD varlıklarına yatırılmış rezervlerde yaklaşık 60 milyar dolarlık azalma Türkiye’nin Döviz rezervlerindeki düşüşten çok daha fazla.

Dünyadaki trende tersine olmasına rağmen bu tür bir yklaşımı benimseyen başka ülkeler de var. Bunların en başında da ABD ile bir ticaret savaşı içine girmiş olan Çin geliyor.

Elinde en fazla ABD hazine tahvili bulunduran Çin, aynı dönemde bu portföyünü yüzde 5 azalttı. Bu tür ABD tahvillerini azaltan ülkelerin neredeyse hepsi ABD ile siyasi/ekonomik problemleri olan ve yaptırım tehdidi altında olan ülkeler.

İLGİLİ HABERABD'nin S-400 mektubuna Türkiye'den henüz yanıt yok: ABD’nin S-400 mektubuna Türkiye’den henüz yanıt yok: “CAATSA yaptırımları” nedir ve “mektup” neden önemli?

İLGİLİ HABERS-400 krizi:  Yaz çok sıcak geçecekS-400 krizi:  Yaz çok sıcak geçecek

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler