Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Ve Barış Pınarı Harekatı başladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan twitter hesabından “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Barış Pınarı harekatını başlatmıştır” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’ye “Barış Pınarı…

Ve Barış Pınarı Harekatı başladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan twitter hesabından “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Barış Pınarı harekatını başlatmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’ye “Barış Pınarı Harekatı”nı başlattığını Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından duyurdu.

Erdoğan “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır” dedi. Erdoğan “Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından 6 dakika önce CNN Türk canlı yayını sırasında Suriye’de Resulayn kasasında dört patlama sesi duyuldu. Patlamaların ardından Resulayn’dan dumanlar yükseldi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçakların bölge üzerinde uçtuğu görüldü.

NTV canlı yayınında konuşan NTV haber müdürü Uğur Şefkat, “Şu an bize gelen bilgiler hava harekatının başladığı yönünde. Beklenti de bu yöndeydi. Sınırda çok sayıda topçu birlikleri de var. Bunlar da muhtemelen devreye girdi ya da girmek üzere. Resulayn çevresinde şu an bilinen tüm hedefler yok ediliyor. Uzun bir süre devam edilebilir. Zeytin Dalı harekatı 75 uçakla hava harekatıyla başlamıştı. Muhtemelen şu anda da öyle. Akçakale tarafında da hedeflerin yok edilmesi süreci yaşanabilir. Dünden beri oraya oldukça yüksek sayıda yığınak yapıldı. Onlar da şu an sınırda bekliyorlar. Sınırın sıfır noktasında da çok fazla tahkimat var. Onların da topçu atışlarıyla etkisiz hale getirilmesi sürecini görebiliriz. Bir ihtimal de şu ki muhtemelen bordo berelilerin içeri girmiş olma ihtimali çok yüksek. Tartışmalardan biri hava sahası açık mı kapalı mıydı. Şu anda bunu bilmiyoruz. Lazer güdümlü silahlarla artık sınırda uçarak, tamamen türk hava sahasında hedeflere mühimmat atma imkanı var. Muhtemelen şu an yapılan bombalamalar sınır çok yakın olduğu için Türk Hava Sahası’ndan yapılmış olabilir.” değerlendirmesinde bulundu. 

Ankara ABD Büyükelçisi’ni Dışişlerine çağırdı

Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı başladıktan dakikalar sonra Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde hareketlilik

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde hava hareketliliği yaşanıyor. Savaş uçakları üsten kalkış yaparken bazıları üsse iniş yapıyor, bazı uçaklar ise pistte hazır bekletiliyor. Üsse zaman zaman askeri kargo uçakları da iniyor.

Suriye Demokratik Güçleri: Türk savaş uçakları sivillerin olduğu alanı vuruyor

Türkiye’nin hava operasyonu ile ilgili YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) açıklama geldi. SDG’nin Sözcüsü Mustafa Bali sosyal medya üzerinden “Türk savaş uçakları sivillerin olduğu alanlara hava operasyonu düzenlemeye başladı.” dedi.

SDG uluslararası güçlere ‘uçuşa yasak bölge’ çağrısı yaptı

SDG, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ve müttefiklerini Türkiye’nin operasyonuna karşı “uçuşa yasak bölge” ilan etmeye çağırdı. SDG’den yapılan açıklamada “ABD ve Türkiye arasındaki güvenlik mekanizması anlaşmasına iyi niyet gösterdik. Bu bizim halkımızı savunmasız bıraktı.” denildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler