Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Türkiye’nin AB üyeliğine dair sert çıkış

Alman siyasetçi Manfred Weber Türkiye'nin hiç bir zaman AB üyesi olamayacağını belirtti

Türkiye’nin AB üyeliğine dair sert çıkış

Mayıs ayındaki seçimlerde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber Türkiye’nin yıllardır beklediği yılan hikayesine dönen AB üyeliği konusunda sert çıkışıyla dikkat çekti.

Weber, Türkiye’nin “hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi olmayacağını” söyledi. Bunun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğini belirten Weber, “Birbirimize karşı dürüst olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Weber’in seçim kampanyası manifestosunda Türkiye’nin Avrupa değerlerinden uzaklaştığı, bu sebepten ötürü Türkiye’nin AB üyeliğinin seçenekler arasında yer alamayacağı belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi’nin adayı olan Manfred Weber, Mayıs ayındaki parlamento seçimlerinde Jean-Claude Juncker’den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışacak.

Weber’in en büyük rakibi, Avrupa Sosyalistler Partisi’nin adayı olan Hollandalı siyasetçi Frans Timmermans. Timmermans şu anda AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Weber’in seçim kampanyası manifestosunda yer alan vaatleri arasında Avrupa çapında 5 milyon yeni istihdam sağlama, AB bürokrasisini azaltma, kansere karşı savaşta AB devletlerini kapsayan bir plan hazırlama ve tek kullanımlık plastiklerin dünya çapında kullanımını yasaklamak için girişimde bulunma yer alıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler