Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Türkiye S-400 almaktan vazgeçmezse F-35 savaş uçaklarını kaybedecek

ABD'nin NATO temsilcisi Kay Bailey Hutchison açıklamalarında S-400 ve F-35'ler konusundaki gelişmelere dair çarpıcı açıklamalar yaptı

Türkiye S-400 almaktan vazgeçmezse F-35 savaş uçaklarını kaybedecek

ABD’nin NATO temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Ankara’nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın almaktan vazgeçmemesi durumunda, ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının uçuşuna ya da üretimdeki ortaklığına izin veremeyeceği açıkladı.

Reuters haberine göre Hutchison gazetecilere yaptığı açıklamada, “F-35 sisteminden çıkarılma olacak, bu Rus sistemini (NATO) ittifakında bulundurarak F-35’i etkileyemeyiz veya dengesini bozamayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları konusundaki çok yönlü arayışının devam ettiğini belirterek, “S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz. Güvenlik ihtiyaçları konusunda farklı tedarik seçeneklerine de kapılarımız daima açık olmuştur” dedi.

Türkiye’nin hangi savunma sistemini alacağı konusunda hiç bir ülkeden izin almayacağını ve baskılara da boyun eğmeyeceğini belirten Erdoğan, “S-400 doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili konudur, geri adım atmayacağız” dedi.

İki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planları nedeniyle aylardır anlaşmazlık yaşıyor.

Türkiye, Rusya’dan askeri ekipman alması halinde CAATSA adı verilen 2017 tarihli kanun kapsamında yaptırımlara maruz kalabilecek. Öte yandan savunma sanayi şirketlerine de yaptırım  gündemde.

Ekonomik içerikli ABD yaptırımları Türkiye ekonomisine önemli bir etki yaratma kabiliyetine sahip. Öte yandan Trump, ABD Kongre’sinin CAATSA kapsamındaki yaptırımlarını bazı sınırlı hallerde askıya da alabiliyor.

Piyasalarda uzun süredir yakından takip edilen süreçte iki liderin bu haftasonu Japonya’da başlayacak G20 zirvesinde gerçekleştireceği yüz yüze görüşme bekleniyor. Görüşmenin ABD Türkiye ilişkilerinin ve piyasanın önümüzdeki dönem seyrinde belirleyici olması bekleniyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler