Sosyal Medya

Güncel

TCMB’de Bir Deprem Daha: Üst Düzey Yöneticiler de Görevden Alındı

TCMB Başkanı murat Çetinkaya’nın 6 Temmuzda görevden alınmasından sonra bir başka deprem daha yaşandı. Bankanın Çetinkaya döneminde göreve getirilmiş üst düzey yöneticileri görevden alındığı gibi, eskiden beri TCMB’de çalışan tecrübeli isimler de görevlerinden alındı.

TCMB’de Bir Deprem Daha: Üst Düzey Yöneticiler de Görevden Alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi ısrarına ve bankanın kasasındaki yedek akçenin Hazine’ye aktarılmasına direnen eski Başkan Murat Çetinkaya’nın 3 yıl önce göreve getirdiği genel müdürlerin tümü görevden alındı. Bunun dışında birçok genel müdür yardımcısı ve müdür de görevden alınıp uzman kadrosuna atandı.

Uluslararası haber ajansı Bloomberg haberi manşetten ve aşağıdaki başlıkla verdi:

 

Bloomberg’in haberinde TCMB’nin baş ekonomisti Hakan Kara’nın görevden alınması öne çıkarılırken, Kara’nın telefonlara cevap vermediği belirtildi.

 

DW ajansının haberinde “Eski Başkan Murat Çetinkaya’nın ardından, Merkez Bankası (MB) yönetim birimlerinde adeta deprem yaratan görevden almalar yaşandı.” İbaresi kullanıldı. Aslı Işık’ın haberinde, “Bankanın para politikalarına yön veren ve beyin takımı olarak görev yapan genel müdürlerin tamamı Banka Meclisi tarafından görevden alınırken, birçok genel müdür yardımcısı ve müdür de uzman statüsünde görevlendirildi.” denildi.

 

DW’de  yazıldığına göre görevden alınan genel müdürler şu isimlerden oluşuyor:

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Dr. Pınar Özlü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter, Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayşe Gül Sayın, Kurumsal Dönüşüm Koordinatörü Zafer Orhan, Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü Mustafa Begün, Operasyon Genel Müdürü Dr. Ali Çufadar, Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar, Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürü Mehmet Sercan Arslan ve Çetinkaya’dan önce göreve getirilen Baş Ekonomist Doç. Dr. Ali Hakan Kara.

 

UĞUR GÜRSES: MERKEZ BANKACILIĞI KAZINIYOR

Söz konusu görevden almaları, “hava bombardımanı” olarak nitelendiren ekonomist Uğur Gürses, DW Türkçe’ye, “Bu atamalar bir önceki dönemin atamaları olarak değerlendirilemez, bu atamalar köklü Merkez Bankacılığını kazımak anlamına geliyor. Ali Çufadar ve Orhan Kandar, bankaya 1988’de girmiş, çekirdekten yetişme Merkez Bankacıdır”

(Daha sonra Merkez Bankası’na yeni atanan isimler arasında Ali Çufadar’ın adı yeniden geçti. Böylelikle ilk gelen bilgilere göre Ali Çufadar görevden alınmış değil; onun sadece görev yeri değişmiş oldu.)

 

Gürses, görevden almalarla ilgili olarak ayrıca, “MB’nin kurumsal bağımsızlığı zaten kalmamıştı, ikincisi bankanın Ankara’dan İstanbul’a taşınma projesi var. Krizdeyken at değiştirmek misali bunu dere geçerken at değiştirmek gibi görüyorum. Hiç akıl karı değil. Burada merkez bankacılığı kazınıyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERMerkez Bankasına Yapılan Yeni Atamalar Belli OlduMerkez Bankasına Yapılan Yeni Atamalar Belli Oldu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler