Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Suriye’de güvenli bölge için Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları başladı: ABD heyeti Şanlıurfa’da

Türkiye ve ABD arasında Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından sağlanan üç maddelik uzlaşmaya göre; Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için alınacak ilk tedbirlerin hızla uygulanması, güvenli bölgenin tesisinin birlikte koordine edilmesi ve yönetilmesi amacıyla Türkiye'de ortak operasyon merkezinin mümkün olan en kısa sürede kurulması ve güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her çabanın gösterilmesi kararlaştırılmıştı. 

Suriye’de güvenli bölge için Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları başladı: ABD heyeti Şanlıurfa’da

Milli Savunma Bakanlığı, Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik ABD heyetinin Şanlıurfa’ya ulaştığını duyurdu.

Ankara ve Washington arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda güvenli bölgenin tesisinin koordine ve yönetimi için mutabakata varılmıştı. Türkiye ve ABD arasında Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından sağlanan üç maddelik uzlaşmaya göre; Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için alınacak ilk tedbirlerin hızla uygulanması, güvenli bölgenin tesisinin birlikte koordine edilmesi ve yönetilmesi amacıyla Türkiye’de ortak operasyon merkezinin mümkün olan en kısa sürede kurulması ve güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her çabanın gösterilmesi kararlaştırılmıştı.

“Gecikme olursa Türkiye kendi başına adım atacak”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Müşterek Harekat Merkezi kurulduktan sonra Türkiye’nin ABD ile birlikte hareket etmek arzusunda olduğunu, ancak gecikme olması durumunda Ankara’nın kendi başına harekete geçeceğini bildirdi.

Akar, TRT Haber’de yayınlanan özel röportajda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hulusi Akar ABD heyetinin gelişiyle ilgili şöyle konuştu: “Bu müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde ilerlemeyi ve ABD’li müttefiklerimizle beraber hareket etmek arzusuyla bunları söylüyoruz. Ama diğer taraftan da ister ‘B’, ister ‘C planı’ deyin, eğer bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır”

Bakan Akar Türkiye’nin gecikmeye tahammül etmeyeceğine işaret ederek, “Bazı süreler koyduk. Çünkü daha önceki tecrübelerimizden, bazı gecikmelerin olduğunu, bazı işlerin sürüncemede kaldığını gördük. Bunları yaşamayı kabul edemeyeceğimizi, bunlara tahammülümüzün olmadığını, ne yapacaksak bir program dahilinde yapmamız gerektiğini kendilerine ifade ettik” yorumunda bulundu.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler