Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Dış Basındaki Dünkü “S-400 Alımı 2020’ye Ertelendi” İddiası Piyasaları Hareketlendirdi

Bu sabah Borsa İstanbul'un dünkü hızlı gerilemeye tepki olarak bir miktar da olsa alıma yönelik hareketlerle başlaması bekleniyordu. Fakat beklenenden fazlası oldu. İlk saattte % 1,5 civarında artışla başladı. Aynı şekilde döviz piyasalarında da TL lehine ufak da olsa bir kımıldanma var.

Dış Basındaki Dünkü “S-400 Alımı 2020’ye Ertelendi” İddiası Piyasaları Hareketlendirdi

Dün akşam saatlerinde dış basında bir haber çıktı. Aslında daha önce Bild gazetesinde çıkan ve daha sonra Türk yetkililerce yalanlanan haberin bir benzeri ve ama daha ayrıntılısıydı. Reuters ve Bloomberg’de çıkan haberlerde Türkiye’nin ABD ve NATO ile krize yol açan Rusya’dan S-400 füze alımlarının 2020’ye kadar erteleneceği iddia edildi.

Habere göre bu istek, ya da “rica” ABD tarafından geldi. Konu daha önce Berat Albayrak’ın bahsettiği ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ziyareti ihtimalinin görüşmeleri sırasında ortaya çıktı. Trump’ın ziyaretinin eğer gerçekleşirse temmuz ayında olması düşünülüyor. Halbuki S-400 teslimatının da temmuz ayında olacağı açıklanmıştı.

Ertelemenin gündeme geldiği iddiası ilk olarak Reuters tarafından duyurulurken; benzer bir haber yapan Bloomberg tarih vererek teslimatın 2020’ye ertelenmesinin değerlendirildiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta Alman Bild gazetesinde bir Türk dışişleri yetkilisine dayanarak S-400 alımlarının erteleneceği haberi yapılmış ancak türkiye bu haberi yalanlamıştı. Bild haberinin etkisi de piyasalarda bir süreliğine olumlu etki yaratmış, dolar/TL, 6,1315 seviyesinden yüzde 1,5’luk düşüşle 6,0721 seviyesine gerilemişti.

Reuters ve Bloomberg’in dün akşamki haberlerinden sonra bu sabah BİST-100 endeksi % 1,5’a yakın bir değer kazanarak düştüğü 86 bin seviyelerinden tekrar 88 bin seviyelerine yaklaştı. Dolar/TL kurunda ise yeniden başlayan dolar lehine yukarı hareket durdu ve tersine TL bir miktar değer kazandı. böylece dolar/TL kuru 6,05’e geriledi.

Bloomberg’ün haberinde, ertelemenin NATO’nun bu iki büyük müttefikine Türkiye ekonomisine daha fazla yaptırımla sonuçlanacak bir çıkmazı çözmek için zaman kazandıracağı yorumu yapıldı. ABD’li yetkililer, Rus füze sisteminin Türk üreticilerin de katkılarıyla üretilen F-35 de dahil olmak üzere NATO uçaklarını vurmak için tasarlandığını savunuyordu.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “Eğer Türkiye S-400 kararını uygulamayı seçerse, o zaman biz de bu projeyi Türkiye’den çekmek zorunda kalacağız” demişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, geçen ay ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada, “Pentagon’da bana anlattıklarına göre, büyük oranda S-400’ün faaliyet gösterdiği hava sahasına aynı anda F-35’i göndermek mümkün değil. Bu pek teknik bir açıklama olmadı belki ama bu teçhizat bir arada bulunamaz, bunu dışişleri ve askeri iletişim kanallarından (Türkiye’ye) net bir şekilde ortaya koyduk. Bu çok ciddi teknik sorun” diyerek Türk yetkililerin bu konuda bilgilendirildiğini söylemişti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler