Sosyal Medya

Güncel

Rusya: Şam ile Kürtler arasında diyaloğa hazırız

Lavrov: Tavrımız Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana.

Rusya: Şam ile Kürtler arasında diyaloğa hazırız

Basında çıkan haberlere göre, Türkiye Barış Pınarı operasyonunda ilk adımı önümüzdeki 24 saat içinde atacak; ancak belirsizlikler halen çok yüksek.  ABD Başkanı Trump’ın ardı ardına yaptığı twitter açıklamaları kendi içinde çelişkiler doğururken, savaşın diğer tarafları olan Suriye rejimi, Suriye Kürtleri İran ve Rusya’nın sınırlı olması beklenen operasyon ile ilgili riskleri de beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un  Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yapacağı olası askeri operasyonla ilgili olarak Washington Post gazetesine yazdığı makalede Türkiye’nin hedefi IŞİD’e yönelmiş gibi yansıtılmış olsa da, asıl hedefin bölgedeki YPG olduğu biliniyor.  Bu açıdan YPG’nin ABD ile köprüleri atmadan Suriye rejimi ve Rusya ile temasları önem kazanmış durumda.  Putin-Erdoğan ilişkileri ve Türkiye’nin Esad ile diplomatik açık ilişki kurmaması da durumu önemli hale getirmekte.

Hal bu iken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’ye planladığı olası harekata ilişkin, Şam ve Kürt temsilcileri arasında diyaloğa hazır olduklarını ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da, Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ile ortak basın toplantısında konuştu.

Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması prensibine bağlı kalacağını teyit ettiğini belirterek, sorunların çözümüne dair Kürtler ve Şam yönetimiyle temas kurduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Şam ve Kürtlere sorunların çözümü için diyalog çağrısı yaptığını ve diyaloğun başlaması için katkıda bulunacağını ifade ederek, “Bizim tavrımız kesinlikle Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve buralarda yaşayan Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana” diye konuştu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler