Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Murat Yetkin:  Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadın

Erdoğan’ın tasfiyeler ve istifalarla daralan yakın çevresi ve AK parti yönetimin asıl endişelendiren işte bu “yenilmezlik” algısının ve caydırıcılık unsurunun daha da zayıflamasıdır.

Murat Yetkin:  Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadın

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 6 Eylül 2019’da 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl 8 ay 20 gün hapse mahkûm edildi. Gerekçe, altı yıl önce Gezi protestoları ve üç yıl önceki 15 Temmuz darbe girişimi sırasında attığı Tweet mesajlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği ve örgüt propagandası yaptığı iddiası ile önceki duruşma ardından Nazım Hikmet’in bir şiirini okumuş olmasının ağırlaştırıcı sebep sayılması.

 

Peki, ne mi yapmış Kaftancıoğlu duruşma salonunda? 17 yıl değil, 27 yıl da verilse de “hakikati” söylemekten çekinmeyeceğini söylemiş, o başka. Ama bir de cumhurbaşkanına hakaret etmediğini ve etmeyeceğini, çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmeyeceğini söylemiş.

 

 

Canan içeri, Selahattin dışarı formülü mü?

 

Bu sabah “YetkinReport”ta yayınladığım “Erdoğan’ın hasar alan yenilmezlik imajı: İmamoğlu’nu pejmürde etmek artık zor” başlıklı yazıda, sanki lütufmuş gibi Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilip Kaftancıoğlu’nu hapse konulmasının fısıldandığını yazmıştım; duruşma başlamadan kısa süre önceydi. Gerekçe HDP’li belediye başkanlarının görevden alınıp yerine kayyum atanmasının AK Parti ile Kürt seçmen arasında 23 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan mesafeyi daha da açtığının saptanmasıydı. (Tesadüfe bakın ki, HDP’li Demirtaş’ı ve Sırrı Süreyya Önder’i hapse mahkum eden de aynı mahkeme başkanı Gürlek idi; şu sıra Sözcü gazetesi davasına da baktığı bilgisi var.)

Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminde de, 23 Haziran seçim tekrarında da kazanmasını sağlayan gizli aktörlerin başında idi Kaftancıoğlu. Türkiye’nin en büyük şehrinin başında dişli bir kadın siyasetçinin bulunması, belli ki AK Parti çevrelerinde onu daha çok hedefe koyuyordu. Kaftancıoğlu, klasik CHP anlayışının da dışında, kitle tabanı olan, kitlesinin önünde yer alan karizmatik bir siyasetçiydi. Nitekim CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İstanbul seçimlerinde başarılı olduğu için ceza veriliyor” diye mahkeme kararının siyasi etkiyle alındığı iddiasında bulundu.

Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün ağırlığını koymasına karşın İstanbul seçmeninin farkı 13 binden 800 bine çıkaran desteğiyle kazanması, Erdoğan’ın hem yurt içinde, hem yurt dışındaki “yenilmezlik” imajına da, caydırıcılık imajına da hasar verdi. Hem yurt içinde, hem yurt dışında Türkiye’de muhalefetin bir araya gelip irade sergileyemediği algısı CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ittifakıyla dağıldı; “Demek ki olabiliyormuş” algısı onun yerini aldı. Siyasi iklim değişti.

Eski halefi Ahmet Davutoğlu’nun Erdoğan’a bayrak açma dozunda dahi değişen bu siyasi iklimin payı vardı.

Erdoğan’ın tasfiyeler ve istifalarla daralan yakın çevresi ve AK parti yönetimin asıl endişelendiren işte bu “yenilmezlik” algısının ve caydırıcılık unsurunun daha da zayıflamasıdır.

 

 

 

Murat Yetkin blogdan alıntıdır, makalenin tamamı için tıklayın

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler