Sosyal Medya

Güncel

Maltepe’de Oylar 3. Kez Sayılacak!

Maltepe'de sayısı yüzlere varan sandıktaki daha önce iki kez sayılmış oyların 3. kez sayılmasına karar verildi. Karar daha önce arttırılan istasyon sayılarındaki sandıklara ilişkin olduğundan eğer YSK bugün farklı bir karar almazsa Maltepe yeniden sayımı daha günlerce sürebilir. Bu karar alınmasaydı sandık sayımının bu sabah bitmesi bekleniyordu. İmamoğlu'nun mazbata almasının önünde şu anda en somut engel olarak Maltepe sayımının bitmeyişi duruyor.

Maltepe’de Oylar 3. Kez Sayılacak!

İstanbul’un Maltepe ilçesinde 1. ve 2. seçim kurulları, ilave masalarda bugüne kadar yapılan tüm sayımların iptaline karar verdi.

Karar; AK Parti, MHP, Saadet Partisi ve iki memur üyenin oylarıyla alındı. CHP karara itiraz etti. YSK’nın bugün toplanarak bu konu hakkında karar alması bekleniyor.

Oy sayım sürecinin çok yavaş ilerlemesi nedeniyle Cuma günü 2 olan masa sayısı 12’ye çıkarılmıştı.
Pazar akşam saatleri itibariyle ilçedeki 1089 sandığın 900’den fazlası sayılmıştı. Kararın ardından, oyların yaklaşık 5/6’sının yeniden sayılması bekleniyor.

Sayım iptal edilmeseydi sürecin bu sabah sonlanacağı tahmin ediliyordu. 371 bin seçmenin bulunduğu ilçede 309 bin kişi oy kullanmıştı.

Sayımın iptaline gerekçe olan AKP-MHP itirazında seçim kurulunun sonradan kurulmasına karar aldığı fazladan 10 seçim istasyonlarındaki sayımların usulsüz olduğu iddiası var. Yani onlar sadece 2 istasyondaki sayımı kabul ediyorlar.

O nedenle de AKP ve MHP’li temsilcileri tutanaklara imza atmıyordu. CHP’lilerin iddiasına göre görevli sayım memurları da baskı nedeniyle kendi saydıkları sonuçların tutanaklarına imza atmayınca bu durum oluştu. Karara seçim kurulundaki görevli hakim ve CHP temsilcisi karşı oy kullandı. Karar 5’e 2 oy çoğunluğunla alındı.

Bu durumda 500’ün üstünde sandığın yeniden ve 3. Kez sayılması demek. Ve eğer bugün YSK yeni bir karar almazsa bu sayım daha günlerce sürebilir.

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı alabilmesinde Maltepe sayımının tamamlanması kritik önem taşıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler