Sosyal Medya

Ekonomi

Kayyım darbesinde sırada İstanbul ve Ankara mı var?

Doğu illerinde Kürt kökenli seçmenin iradesini yok sayan bu gelişmeler, şimdi İstanbullu HDP'lilerin desteğini alarak seçilen CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nu da tehdit ediyor gibi görünüyor. İstanbul ölçeğinde çifte seçilen belediye başkanının görevden alınarak yerine kayyım atanması akla hayale sığmaz gibi görünse de, AKP'ye yakın medya içinde bu durum açık seçik dillendirilmeye; nasıl yapılabileceğinin yolları ilan edilmeye başlamış görünüyor. 

Kayyım darbesinde sırada İstanbul ve Ankara mı var?

Dün Türkiye, yerel seçimlerden kısa bir süre sonra, Diyarbakır, Mardin ve Van’ın HDP’li belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine AKP devletinin valilerinin, kayyımlarının atanması haberleriyle sarsıldı.

Olanlar demokrasi adına şok etkisi yaratsa da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki açıklamaları ve Anayasa’nın 80’lerden bu yana var olan 127. maddesi gereği kkayyım atamaları hem anayasal hem de önceden haber verilmiş gelişmelerdi. Doğu illerinde Kürt kökenli seçmenin iradesini yok sayan bu gelişmeler, şimdi İstanbullu HDP’lilerin desteğini alarak seçilen CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nu da tehdit ediyor gibi görünüyor. İstanbul ölçeğinde çifte seçilen belediye başkanının görevden alınarak yerine kayyım atanması akla hayale sığmaz gibi görünse de, AKP’ye yakın medya içinde bu durum açık seçik dillendirilmeye; nasıl yapılabileceğinin yolları ilan edilmeye başlamış görünüyor.

Star Gazetesi’nden Yakup Köse’nin köşe yazısından alıntılayalım:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen unsurlar arasında çeşitli terör örgütlerinin olması İmamoğlu’nun başkanlığı hakkında kuşkular oluşturmuştu. İmamoğlu’nun, desteklerinden dolayı terör örgütlerine ödeyeceği diyet ne olacaktı?…Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen şer ittifakının birleşenlerinden HDP/PKK’nın destek karşılığı İSPARK’ı alacağını, bunun da İstanbul’un göbeğindeki yüzlerce İSPARK noktasının Kandil terör üssüne dönüşeceğini…  İSPARK üzerinden terör örgütüne para aktarılacağını …

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı terör örgütü DHKP/C’nin İstanbul yapılanması hakkında bir soruşturma yürütüyor. Soruşturmada terör örgütünün mali kaynaklarıyla alâkalı mühim bilgilere ulaşıldı. Soruşturma kapsamında itirafçı ve gizli tanık olan örgüt mensuplarının anlattıkları CHP’li belediyelerle terör örgütünün ilişkisini açıkça ortaya koyuyor. 

80 sayfa ifade veren DHKP/C’li Ceyhun Bay CHP’li belediyelerden nasıl yardım aldıklarını tek tek anlatmış. İfadesinde Ceyhun Bay, CHP’li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile yaptıkları görüşmeleri ve başkanların tâlimatıyla örgüte aktarılan milyonları bulan nakit paraları teferruatıyla anlatıyor. 

CHP’li belediyelerden toplanan paraların Yunanistan’daki örgüt kamplarına ve örgütün yurt içindeki faaliyetlerinin finansı için kullanıldığını ikrar eden Ceyhun Bay, CHP’li belediyelerin nakit para desteği dışında gıda, otobüs, piknik ve ses düzeni gibi örgütün ihtiyaç duyduğu diğer imkânları karşıladığını da itiraf etmiş. Çarşamba günkü yazımda CHP’li belediyelerle terör örgütünün bağlantıları üzerinden CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğine ışık tutmaya devam edeceğiz!”

Gürsel Tekin: İstanbul ve Ankara kulağımıza geliyor

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, kayyım atamalarının Ankara ve İstanbul için altyapı olarak hazırlandığı haberlerinin kulağına geldiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum ataması sonrası, CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin açıklama yaptı.

Sosyal medyada konuşulan “Kayyum sırası İstanbul ve Ankara’ya geliyor” yorumlarını duyduklarını belirten Tekin, parti toplantısından sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

CHP’den kayyım protestolarına katılmama kararı

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan CHP MYK toplantısında, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması değerlendirildi.

Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıda söz alan MYK üyeleri, belediye başkanlarının görevden alınmasını “Demokrasiye darbedir. Partimiz de bu şekilde görüş dile getirmeli” şeklinde değerlendirildiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise “Bu karar hukuki değil, siyasidir. Artık demokrasiden uzaklaşmış durumdayız” değerlendirmesini yaptığı aktarıldı. Ankara’da bulunan Diyarbakır ve Van il başkanlarıyla yapılan görüşmede durum değerlendirmesi yapıldığı ve CHP’nin söz konusu illerde ne gibi adımlar atacağı konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre CHP’nin görevden almaların yaşandığı illerde yapılacak herhangi bir protestoya katılmayacağı iddia edilirken, görevden alma kararlarının yapılacak açıklamalarda eleştirilmeye devam edileceği ifade edildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler