Sosyal Medya

Piyasalar

Kafası Karışanlara Rehber! İstanbul ve Ankara Seçimlerinde Son Durum

Seçim biteli 5 işgünü geçti ancak en çok merak edilen İstanbul ve Ankara'da sonuçlar kesinleşmedi. Özellikle İstanbul'da, itirazlar neticesi sürekli değişen oy sayıları ve seçim kurullarının birbiryle çelişen kararlar vermesi; oyların yeniden yeniden sayılması kafaları iyice karıştırdı. Aşağıdaki haber neyin ne olduğu ve bundan sonra ne olacağı hakkında kafası karışanlara iyi bir rehber olabilir.

Kafası Karışanlara Rehber! İstanbul ve Ankara Seçimlerinde Son Durum

Türkiye ilk kez bir seçimde bu kadar karmaşık bir sürecin içine girdi. Seçimlerden sonra 5 gün geçmesine rağmen başta İstanbul ve Ankara olmak üzere seçim sonuçları hâlâ belli olmadı ve mazbatalar teslim edilmedi. Özellikle İstanbul seçiminde kimin kazandığının ilan edileceği günler sonra bile belirsiz. İtirazlar sonucu oy sayıları sürekli değişiyor. Bu değişimin başlıca nedenleri ne ve son durum kaça kaç?

En çok merak edilen konu İstanbul seçimleri olmakla beraber Ankara’da da durum henüz belli olmadı çünkü AKP orada da itirazlarını sürdürüyor. AK Parti bugün saat 17.00’ye kadar İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunacak. İl Seçim Kurulu’ndan ‘tamam’ denirse oylar Ankara’da yeniden sayılacak. Beklenen sonuç çıkmazsa, bu sefer YSK’ya başvuracak. Dün AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, “Seçime Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı olarak giren Sayın Mehmet Özhaseki’nin oyları bin 805 arttı. Bu, bizim beklentilerimizi karşılamaktan uzak bir sonuç. Bu nedenle hukuki süresi içinde bugün ve yarın Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığına yeniden müracaatlarımızı gerçekleştireceğiz.” demişti. Fakat Ankara’da oy farkı kolay kapanacak gibi görünmüyor. Buna karşılık İstanbul’da her şey pamuk ipliğine bağlı gibi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yine dün AK Parti İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında şöyle konuşmuştu:

“Bir rakam vermek istiyorum öncelikle, önemli bir rakam; 1 Nisan’dan itibaren 530 sandıktaki güncelleme sonucu AK Parti lehine düzeltilen oy sayısı 11 bin 109’dur, 1 Nisan’dan itibaren 530 sandıkta yapılan düzeltme sonucu ortaya çıkan AK Parti lehine oy sayısı. Geçersiz oyların sayımına ilişkin bir rakam vermek istiyorum; 5 bin 857 sandıkta geçersiz oylar sayıldı, bunun bin 641 adedi AK Parti lehine olduğu anlaşıldı.” Yavuz bir gazetecinin sorusu üzerine, “Yüksek Seçim Kurulu’nun kayıtlarında fark 19 bine düşmüş görünüyor. Ama daha bizim elimizde düzeltilecek, hazırlık yaptıklarımız var” dedi.

Dün (Perşembe günü) Fox TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk olan CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ise son oy durumu hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklamıştı:

“7 ilçe sonuçlandı. 18 bin 742 aradaki fark. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. 785 oy benim adıma geçerli hale getirildi. Aradaki fark 1389.

Bütün geçersiz oyların sayımının sonu yok. Ankara’da 2014’te sayılmadı. Mansur Yavaş itiraz süreci devam ederken Sayın Gökçek’e mazbata verildi.

Dün itibariyle kendi hesaplarımdan rakamları sürekli yenileceğiz.

Şuan fark 18 bin 742. 17 ilçede sayım bitti. YSK’dan da görebilirsiniz bu sonuçları.  119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. %5 te ikisi gibi bir orana tekabül ediyor. Sayılan geçersiz oylardan 785 oy bize 2184 oy rakibimize eklendi.

Sayım bitiminde aradaki fark 18 bin ila 20 bin arasında bir banda oturacak.”

İsmail Küçükkaya’nın “Siz seçimi kazandınız mı?” sorusuna İmamoğlu “Tabi ki . Elimdeki veriler kazanmadığımı gösterse çıkar derim ki: Biz kaybettik.” şeklinde cevap verdi. İmamoğlu aynı zamanda sayımlarla ilgili simülasyon yaptıklarını ve o simülasyona göre de kendilerinin kazandığının görüldüğünü söyledi.

SEÇİM KURULLARI SAVAŞI

Süreç bu noktaya nasıl geldi ve neden bu kadar uzadı sorusunun cevabı seçim kurullarının da zaman zaman birbiriyle çelişik kararlar vermesi sonucu oy saymaların bir durup bir başlayarak tekrar tekrar devam etmesi…

  1. Önce bazı ilçelerde AK Parti itirazlarına uyularak ilçe seçim kurullarının kararıyla oylar yeniden sayılmaya başlandı. Bu ilçeler arasında Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa yer alıyordu.

2. Sonra CHP İl Seçim Kurulu’na bu sayımın durdurulması yönünde itiraz etti. İtiraz kabul edildi. İstanbul İl Seçim Kurulu, CHP’nin itirazı üzerine bazı ilçelerde oy sayma işlemlerinin tedbiren durdurulmasına karar verdiğini açıkladı.

3. Fakat bu karar da Yüksek Seçim Kurulu tarafından bozuldu. YSK, başlanmış olan oy sayımı, madem ki başlanmış, o zaman devam etsin, mealinde bir açıklamayla oy sayımını yeniden başlattı.

4. AKP’nin İstanbul’un 39 ilçesinde oyların yeniden sayılması için itirazını 24 ilçe seçim kurulu kabul ederken 15 ilçe seçim kurulu reddetti.

5. Fakat AKP bu 15 ilçe için bu kez il seçim kuruluna başvurdu. İl seçim kurulu itirazı kabul etti ve ilçe seçim kurullarının kararını bozdu.  Böylece 39 ilçenin tamamında geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

6. AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, Büyükçekmece’de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını gerekçe göstererek İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurduğu haberi medyaya düştü. Sonra bu talebin sadece Büyükçekmeceye yönelik olduğu ortaya çıktı. İstanbul İl Seçim Kurulu başvuruyu reddetti.

Ne var ki sürpriz kararlar bununla da kalmadı.

6. Dün daha da sürpriz kararlar geldi. Önce İstanbul İl Seçim Kurulu, Beyoğlu’nda geçersiz oyların yeniden sayılması ve geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığının anlaşılması durumunda, o sandıktaki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na ilişkin tüm oyların da yeniden sayıma tabi tutulmasını kararlaştırdı.

Daha da önemli bir karar Maltepe ilçesi hakkında YSK’dan çıktı. YSK, İl Seçim Kurulu’nun kararını kaldırdı, Maltepe’de sadece geçersiz değil bütün oylar yeniden sayılmaya başlandı.

OY DEĞİŞİKLİKLERİ NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Bütün bu yeniden sayımlar sırasında hem AKP hem de CHP’nin oyu artabiliyor. AKP’nin oyu yaklaşık 11 bin civarında artarken CHP’nin de oyu 4 bin civarında arttı. Oy sayılarının değişmeleri bazen çok açık kanıtlara dayanırken bazıları ise tartışmalı olabiliyor.

Süreci yakından takip edenlerin verdiği bilgilere göre en sık karşılaşılan durumlar şöyle:

Kimi durumlarda bir partinin oyu başka bir partiye yazılmış veya hiç yazılmamış olabiliyor. Fakat bu durumdan kaynaklanan sayılar alınan bilgiye göre çok az. Bunun dışında en çok tartışılan türden oylar evvelce geçersiz sayılan bazı oyların aslında geçerli olduğu yönünde itirazlar ve orada alınan kararlar. Sık sık karşılaşılan bir durum pusulaya 2 oy atılmış olması veya zarfın içine cisim konmuş olması yahut pusulaya çift mühür basılması, ya da pusulanın üzerine mesaj yazılması gibi durumlar. Partiler bu durumda bu oyların bazılarının geçersiz sayılmaması yönünde itirazda bulunduğu gibi; eğer sandık başkanı tutanakta “zarftan çift oy çıktığı için” veyahut “içine cisim konduğu için” geçersizdir kaydını tutanağa yazmadığı takdirde o zaman yeni sayımda bu oylar geçerli sayılabiliyor. Çünkü o artık ne o oyun zarfta iki tane olduğu bilinebilir ne de o cisim ortada mevcut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler