Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

İtalya sakin günleri özledi: Başbakan istifa etti sırada yeni koalisyon var

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’yi iktidardaki koalisyonu batırmak, kişisel ve siyasi çıkarları için ekonomiyi…

İtalya sakin günleri özledi: Başbakan istifa etti sırada yeni koalisyon var

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’yi iktidardaki koalisyonu batırmak, kişisel ve siyasi çıkarları için ekonomiyi tehlikeye atmakla suçlayarak istifa etti. Böylece Lig Partisi ile 5 Yıldız Hareketi koalisyonu sona ermiş oldu.

İtalya’da parlamento üyeleri 14 aylık hükümetin geleceğini masaya yatırmak üzere tatilden geri çağırılmıştı. 8 Ağustos’ta Salvini sürpriz bir hamleyle Beş Yıldız Hareketi’yle ittifakının öldüğünü söylemiş ve seçimler için çağrıda bulunmuştu.

Ancak Salvini bu hamlesiyle rakiplerinin elini güçlendirecek bir kapıyı da aralamış oldu. Beş Yıldız Hareketi ve merkez soldaki Demokratik Parti yeni bir koalisyon kurma konusunu açık açık görüşüyor. İki parti, Lig Partisi’ni muhalefette bırakarak daha merkezci ve Avrupa yanlısı bir hükümet kurmayı hedefliyor.

Südwest Presse gazetesi Salvini’nin başbakan olma hayalinin kolaylıkla gerçekleşmeyeceği öngörüsünde bulunuyor:

“Salvini, yeni bir seçim yapılması halinde başbakan seçileceğinden emin olduğu için hükümetin dağılmasına neden oldu. Ama zamanı doğru seçemeyince Roma’daki mumyalaşmış siyasetçileri uyandırdı. Eski sosyal demokrat Başbakan Matteo Renzi ve Beş Yıldız Hareketi’nin kurucusu Beppe Grillo yeniden siyaset gündemine taşındılar. Lig Partisi’nin kışkırtıcı söylemlerinden uzak bir ittifak oluşturmayı vaat ediyorlar. Son dönemde Salvini’nin küstahça yürüttüğü iç politikayı destekleyen Beş Yıldız Hareketi’nin sol eğilimleri bu süreçte ortaya çıkacak. Yeni kurulacak koalisyon, siyaset yorgunu İtalyanlara seçime gitmeden nasıl kabul ettirilecek, bu henüz belli değil.”

Badische Zeitung gazetesi İtalya’da başbakanın istifasından Lig Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’yi sorumlu tutuyor:

“O, (Salvini) sadece kendisi başbakan olmak istediği için Beş Yıldız Hareketi koalisyonunun dağılmasına neden oldu. Ama görünen o ki, ilk aşamada, oynadığı bu kumarı kaybetti. Zira yeni hükümetin oluşumunda Salvini’nin AB karşıtı politikasının reddedilmesi ve sığınmacılar ile onlara yardım edenlere yönelik nefret söylemlerinden vazgeçilmesi gibi unsurlar belirleyici olacak. Yapıcı bir siyaset yürütme şansı mevcut. Ancak bu kolay olmayacak. Beş Yıldız Hareketi ile Demokratik Parti kısa bir süre öncesine kadar birbirlerine düşmandı.”

Yaşanan bu siyasi kriz öncesinde de geçtiğimiz yıl İtalya AB ile borçluluk sınırı konusunda karşı karşıya gelmiş ve zor günler geçirmişti.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler