Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

İtalya erken seçime mi gidiyor?

İtalya'da siyasi çalkantılar sürüyor, Lig Partisi lideri erken seçim çağrısı yaptı

İtalya erken seçime mi gidiyor?

İtalya’da iktidar ortağı göçmen karşıtı Lig partisinin lideri Matteo Salvini, koalisyonun çöktüğünü ve krizin aşılması için erken seçime gidilmesi gerektiğini açıkladı. Salvini, İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’ye iki parti arasında yaklaşık bir yıldır süren ittifakın çöktüğünü iletti. Erken seçim çağrısı yapan Salvini, “Sözü acilen seçmene bırakmamız gerekiyor” dedi.

Aşırı sağcı Salvini, yaz tatilinde olan parlamentonun gerekli adımları atmak için gelecek hafta toplanabileceğini söyledi.

Lig partisi yükselişte

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, İtalya İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Salvini’nin açıklaması, Lig partisinin koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi ile aylardır süren fikir ayrılığının ardından geldi. İktidar ortaklarının anlaşmazlığı, Fransa ile İtalya arasındaki bir hızlı tren projesine ilişkin mecliste yapılan oylamada birbirlerine karşı oy kullanmaları ile keskinleşmişti.

5 Yıldız Hareketi’nin parlamentoda Lig’den daha fazla sandalyesi bulunuyor. Ancak yapılan anketler Lig’e olan desteğin arttığını gösteriyor. Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’nın erken seçime gidebilmesi için Devlet Başkanı Sergio Mattarella’nın meclisi feshetmesi gerekiyor. Ancak, 2020 bütçesi için ön hazırlıklar nedeniyle Mattarella’nın erken seçim konusunda isteksiz olabileceği aktarılıyor.

Işık FX günlük notunda konuya şöyle değiniyor: “Siyasi çalkantı yaşayan bir diğer ülke ise Avrupa’nın ekonomik olarak sorunlu ülkesi İtalya. Ülkenin hükümet ortakları olan “5 Yıldız Hareketi” ve “Kuzey Ligi Partisi”nin bazı konularda anlaşmazlık yaşaması sonrası Kuzey Ligi Lideri Matteo Salvini’nin erken seçim istemesi ülkeyi tam anlamıyla kaosa sürüklemiş durumda. Bugünde dikkatler bu konuya yönelik gerek taraflardan gerekse AB tarafından gelebilecek açıklamalara çevrilmiş durumda.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler