Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

İmamoğlu İngiliz basınında: “Baskı hissetmiyorum”

İngiliz basınının önde gelen haber kurumlarından The Guardian Ekrem İmamoğlu ile röportajına yer verdi. Röportaj gazetenin Türkiye ve Orta Doğu…

İmamoğlu İngiliz basınında: “Baskı hissetmiyorum”

İngiliz basınının önde gelen haber kurumlarından The Guardian Ekrem İmamoğlu ile röportajına yer verdi.

Röportaj gazetenin Türkiye ve Orta Doğu muhabiri Bethan McKernan ile Gökçe Saraçoğlu’nun imzalarını taşıyor. ” “Seçimi kazandığımız açık”: İstanbul’un yeni belediye başkanı çalışmaya başlamaya hevesli”  başlığı ile yayınladı.

Pazar günü Maltepe gerçekleşen mitingde binlerce insanın desteğini göstermek için biraraya geldiğine değinerek başlayan yazıda seçim sürecine ve sonuçların açıklanmadığı tekrar tekrar sayımların yapıldığı günlere dair hatırlatmalar var.

İmamoğlu, Guardian’a verdiği röportajda, “Çok sayıda AKP seçmeni bana neden onların partisinden aday olmadığımı sordu. Onlardan oylarını değil dualarını istediğimde memnun oldular. Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikaları kabul ettiğine inanmıyorum. Halen dünyada hakim anlayış popülizm ancak popülizm de nihayetinde bitecek. İnsanlara saygıyla davrananlar daima kazanır” dedi.

İmamoğlu, seçim gecesi yaşadıklarıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 48 saat uyumadım. Sanırım sandıkların kapanmasının ardından 24 saat içinde 13 basın toplantısı düzenledim. Resmi haber ajansı yanıltıcı veriler veriyordu ve biz bunların yanlış olduğunu biliyorduk. İnsanlar endişelenmeye başladı ve çok stresli bir ortam vardı ama meydan okumamız için önce haklılığımızdan emin olmamız gerekiyordu.”

İmamoğlu ayrıca röportajda, “Hakkımdaki hükmü benim değil başkalarının vermesi gerektiğini düşünüyorum. Kararlarım ve siyasette izlediğim yol, 10 yıllık iş bitirme tecrübesi olan iyi bir yönetici olduğum gerçeğinin bir sonucu. İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi düşüncesini aklımdan bile geçirmiyorum. Seçimi kazandığımız açık. AKP insanların başka türlü düşünmesini istiyor ama bu süreç bitti. Hayata devam etme zamanı. Tapılan ya da korkulan biri olmak istemiyorum. Sadece benimle yan yana çalışmanızı istiyorum. Ki, bizi seçen insanlar için mümkün olan en iyisini yapabilelim…Yapmamız gereken çok iş var.”

YSK’nın bekleyen kararına ve 2 Haziran’da yeniden seçim olması olasılığına değinen makalede, İstanbul’un kontrolü için yaşanan çekişmenin sona ermediği söyleniyor.

Ancak İmamoğlu röportajında “Hiç baskı hissetmiyorum” diyor. “Bu şehirde onlara hizmet etmemi bekleyen seçildiğim işi yapmamı bekleyen 16 milyon insan var. Birlikte çalışmamız gerekiyor ve başarıya doğru bu yolda beraber yürüyebiliriz.” diye ekliyor.

Gazetenin altını çizdiği unsurlardan biri ise İmamoğlu’nun herkesi kucaklayan ve uzlaştırıcı tavrının seçim başarısında etkili olduğu noktası. Kullandığı tonlamanın Türkiye’nin kutuplaşmış politik sahnesinde yıllardır görülen kışkırtıcı tonlamadan oldukça farklı olduğu belirtiliyor.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler