Sosyal Medya

Güncel

Goldman Sachs’dan Brexit senaryoları

Dünyaca ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, Brexit’in sonuçlarına ilişkin yeni beklentilerini açıkladı. Goldman Sachs risk dengesinin daha yumuşak bir yöne…

Goldman Sachs’dan Brexit senaryoları

Dünyaca ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, Brexit’in sonuçlarına ilişkin yeni beklentilerini açıkladı.

Goldman Sachs risk dengesinin daha yumuşak bir yöne kaydığını ve Avrupa Birliği’nden daha uzun sürede ayrılma yönüne gittiğini belirtti.

Cuma günü İngiliz milletvekilleri Başbakan Theresa May’ın Brexit anlaşmasını üçüncü kez reddetmişlerdi.

Ancak Avam Kamarası’nda yapılan oylamalar oldukça karmaşık bir tablo ortaya koyuyor. Theresa May’in istifasından ikinci referanduma kadar seçeneklerin çeşitlendiği bir ortamda Başbakan Theresa May’in kendisinin bile Brexit’in nasıl sonuçlanacağını bilemediği düşünülüyor.

İLGİLİ HABERİngiliz Parlamentosu Brexit Anlaşmasını 3. Kez Reddetti.İngiliz Parlamentosu Brexit Anlaşmasını 3. Kez Reddetti.

İLGİLİ HABERBrexit Tartışmaları Kördüğüm: Parlamentoda 8 Senaryonun Hiçbiri Onay AlamadıBrexit Tartışmaları Kördüğüm: Parlamentoda 8 Senaryonun Hiçbiri Onay Alamadı

İLGİLİ HABERMay istifa edecek mi?May istifa edecek mi?

Olası senaryolara dair beklentiler

Goldman Sachs Avrupa ekonomisti Adrian Paul, bu değiştirilmiş Brexit anlaşmasının onaylanmasına dair zamansal risklerin artık kısa bir 50. Madde uzatması yerine (ki bu üç aydan az olan bir uzatma olarak görülüyordu) uzun bir erteleme (bir yıldan fazla) olabileceği yönüne doğru kayıyor yorumunda bulundu.

“Bu türden uzun bir erteleme, İngiltere’nin seçimlerde Avrupa Parlamentosu’na katılımını gerektiriyor” dedi.

Ki bu durum Theresa May’in üzerine basarak uzak durulmasını tavsiye ettiği bir alandı. Zira Avrupa Parlamentosu seçimlerinde İngiltere’nin yer alması ilerleyen döneme dair siyasi süreci daha da karışık bir hale sokabilir deniliyor.

Goldman Sachs, şu anki Brexit anlaşmasının değiştirilmiş bir versiyonunun eninde sonunda Avam Kamarası’ndan onay alması olasılığını yüzde 50’den yüzde 45’e düşürdü.

Brexit’in gerçekleşmemesi olasılığını ise yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardığını açıkladı.

Anlaşmasız bir Brexit gerçekleşmesi ihtimalinde ise değişiklik yapmayarak  yüzde 15’te bıraktığını söyledi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler