Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Goldman Sachs “Trump yeniden başka seçilebilir mi?” sorusunu yanıtladı

Seçildiğinden bu yana ticaret savaşları ve yaptırımlarla gündemde olan Trump'ın bir dönem daha başkanlık yapıp yapamayacağı merak ediliyor

Goldman Sachs “Trump yeniden başka seçilebilir mi?” sorusunu yanıtladı

Goldman Sachs Group Inc. analistlerine göre, ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisinin görünümü dikkate alındığında, 2020 seçimleri yaklaşırken, diğer rakiplerinin “az bir farkla” önünde gidiyor.

Goldman ekonomistleri Alec Phillips ve Blake Taylor, Cumartesi günü yayınlanan raporlarında, görevdeki başkanların rakip adaylara oranla 5 ila 6 puan önde gittiklerini ve Goldman Sachs’ın ekonomik tahminin de Trump’tan yana olduğunu, ancak bunun negatif onay değerlendirmesinden dolayı biraz azaldığını kaydettiler.

Piyasa beklentisi Trump’tan yana

Phillips ve Blake, “İlk dönem görevden kaynaklanan avantaj ve seçimlere yaklaşırken göreceli olarak güçlü ekonomik performans, Başkan Trump’ın seçimleri kazanma ihtimalinin bir Demokrat adayın onu yenme ihtimalinden daha yüksek olduğunu işaret ediyor” dedi.

Goldman Sachs yayınlanan notunda “Piyasa katılımcılarının büyük bölümünün Trump’ın ikinci dönemde de seçileceğini beklediklerini düşünüyoruz” dedi, ancak halkın beklenti anketlerine bakıldığında Demokratik adayın kazanması olasılığının %56 Cumhuriyetçi adayın kazanması olasılığının %44 olduğunun görüldüğünü de not etti.

Goldman Sachs’ın son tahminlerine göre, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 ve gelecek yıl yüzde 2.3 büyümesi bekleniyor ve bu hızda bir büyüme, işsizlik oranını bu yıl yüzde 3.7’den yüzde 3.3’e düşürebilir.

Phillips ve Blake, tarihsel olarak, istihdam ve gelir gibi değişkenlerin seçimler konusunda hisse senedi veya petrol fiyatları gibi piyasa bazlı güçlere göre daha belirleyici olduğunu bulguladı. Goldman ekonomistleri, seçim yılının ikinci çeyreğindeki ekonomik performansın genellikle sonuçlar için güçlü bir gösterge olduğunu kaydettiler.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler