Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Gezi davasının ilk duruşması sona erdi: Kavala’nın tutukluluğu devam edecek

Gezi davasının iki gün süren ilk celsesi Osman Kavala’nın tutukluğunun devam etmesi ve Yiğit Aksakoğlu’nun tahliye edilmesi ara kararıyla sona…

Gezi davasının ilk duruşması sona erdi: Kavala’nın tutukluluğu devam edecek

Gezi davasının iki gün süren ilk celsesi Osman Kavala’nın tutukluğunun devam etmesi ve Yiğit Aksakoğlu’nun tahliye edilmesi ara kararıyla sona erdi. Bir avukatın sorusuyla oy çokluğuyla verildiği öğrenilen kararın gerekçesi açıklanmadı.

Kavala’nın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar ve Aksakoğlu’nun avukatı Turgut Kazan, Kavala’nın tutuklanmasından 16 ay sonra açıklanan 660 sayfalık iddianamede 312. maddeyi ihlal eden bir suç olmadığını ve zaten ‘Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ suçundan ihraç edilmiş veya ceza almış kişilerce hazırlandığını vurguladılar.

Mahkeme heyeti ara kararı açıklamadan önce izleyicileri dışarı çıkarttı.

Yaklaşık bir saat sonra mahkeme ara kararını açıkladı: Aksakoğlu’na tahliye, Kavala’nın tutukluluğunun devamı, Mater ve Özerden’in yurtdışı yasaklarının devamı, Ekmekçi’nin bir sonraki duruşmada hazır bulunması.

Karar mahkeme binasının dışında bekleyen Aksakoğlu’nun yakınları arasında sevinç, Kavala’nın yakınları arasında gözyaşlarına sebep oldu.

İzleyiciler tepkilerini sloganlar atarak gösterdi, jandarmanın uyarısıyla dağıldı.

Duruşması sonrası CHP milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu kararla ilgili gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

“Bugün AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam da karar çıkacağı gün Gezi davasıyla ilgili görüşlerini ortaya koymuş olması yargıya baskı anlamı taşımaktadır.”

CHP milletvekili Avukat Mahmut Tanal ise “Hukukun kırıntısı olsaydı bugün Osman Kavala tahliye edilirdi. Bu dava siyasi bir dava, muhalifleri susturmanın davasıdır,” dedi. Tanal, Mart 2014’te açılan ilk Gezi davasına referans verdi. İstanbul 33. Asliye Mahkemesi 29 Nisan 2015’te eylemler demokratik hak olduğu gerekçesiyle tüm sanıkları beraat ettirdiğinden ve bu karar Yargıtay veya Adalet Bakanlığı tarafından bozulmadığı için aynı konunun tekrar dava konusu yapılmasının anayasa ihlali olduğunu söyledi. Tanal, tutanakları hazırlayanların birçoğunun “FETÖ’den ihraç edildiklerini veya ceza aldıklarını” söyledi. “İddianamede Gezi’nin Soros tarafından finans edildiği yazıyor. Peki ya suç bu ise neden Soros da sanık gösterilmedi?” diye sordu.

Davanın ikinci celsesi 18-19 Temmuz’da görülecek.

İLGİLİ HABERGezi Parkı davası Kavala'nın savunmasıyla başladı: İddianame fantastik bir kurguGezi Parkı davası Kavala’nın savunmasıyla başladı: İddianame fantastik bir kurgu

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler