Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

G7’de neler oldu?: Sürpriz ziyaret, Brexit ve daha fazlası…

Fransa'da gerçekleşen G7 ülkeleri toplantısı Cevad Zarif'in sürpriz ziyaretinden Brexit konusundaki açıklamalara kadar ilginç gelişmelere sahne oldu

G7’de neler oldu?: Sürpriz ziyaret, Brexit ve daha fazlası…

Fransa’nın güneybatısındaki Biarritz kentinde düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, İtalya ve Kanada’dan oluşan G7 Zirvesi’nin ikinci günü sona erdi. Liderler dün “eşitsizlikle mücadele”, “uluslararası ekonomi/ticaret ve uluslararası güvenlik konusunda takvim oluşturma” ve “G7’nin Afrika ile ortaklığı” konulu oturumlara katıldı.

Diğer taraftan liderler ikili görüşmelerle hem kendi ülkelerinin ilişkilerini hem de dünya gündemini değerlendiriyor.

G7’nin merakla beklenen konularından birisi ise Brexit konusunda anlaşmaya varamayan Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere arasında bir ilerleme yaşanıp yaşanmayacağı.

Cevad Zarif’den G7 Zirvesi’ne sürpriz ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif G7’nin ikinci gününde Biarritz’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Euronews haberine göre, G7 buluşmasına daha önce İran’ın davetli ülke olarak katılmayacağı açıklanmış olsa da sadece zirveye gelen uçaklara açık olan Biarritz havalimanına bir İran uçağının iniş yaptığı iddia edildi. Fransa Cumhurbaşkanlığı, daha sonra Zarif’in G7 zirvesi için Biarritz’e geldiğini doğruladı.

G7’nin ilk gününde üye ülkeler, nükleer programı sebebiyle ABD’nin yaptırım uyguladığı İran hakkında da görüştü. Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a G7 ülkelerinin İran’a “mesajlarını iletme yetkisi” verdiğini iddia etmişti. Ancak Macron böyle bir “resmi görev” olmadığını açıkladı.

Boris Johnson: Ne olursa olsun 31 Ekim’de AB’den ayrılıyoruz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk’la görüştü. Johnson, Tusk’a “İngiltere şartlar ne olursa olsun 31 Ekim’de AB’den ayrılacak.” dediğini aktardı.

İngiliz Başbakan Tusk’a “Anlaşmalı Brexit’i tercih ettiğini” vurguladı. Johnson, “Brexit’ten geri dönüşün anti-demokratik olacağını” düşündüğünü de AB Konseyi Başkanı’na iletti.

Tusk, G7’nin ilk gününde yaptığı açıklamasında “Hala umuyorum ki Johnson, tarihe ‘Bay Anlaşmasız’ olarak geçmeyi istemiyordur.” ifadelerini kullandı.

‘Anlaşmalı Brexit Avrupa Birliği’ne bağlı’

İngiltere Başbakanı, G7 zirvesi sırasında ‘anlaşmalı Brexit’in “Şu anda Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı.” olduğunu söyledi.

Euronews’a göre, Johnson, anlaşmalı Brexit için “akılcı bir şans var” dedi. AB ile anlaşarak ayrılma şansının “geliştiğini” sözlerine ekledi.

İngiliz Başbakan, AB’den anlaşmasız ayrılma durumuyla ise ülkesinin “kolayca başa çıkabileceğini” vurguladı. Johnson, anlaşmasız Brexit durumunda İngiltere’de “Besin kıtlığı yaşanması oldukça imkansız.” şeklinde konuştu.

Johnson, ABD Devlet Başkanı Donald Trump ile yaptıkları görüşmeyi de değerlendirdi. Johnson, Trump’ın Brexit sonrası İngiltere ile ticaret anlaşması için “çok hevesli” olduğunu belirtti. İngiltere’nin yeni Başbakanı ABD ile ticaret anlaşması yapmanın “yıllar alacağı” yorumlarını ise “abartılı” bulduğunu söyledi. Bununla birlikte Johnson, “Ama bunu bir yıl içinde yapmak zor olacak.” dedi.

Macron: G7’den İran’la konuşmak için resmi bir yetki almadım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron G7’den İran ile görüşmeler yapmak ve mesaj iletmek için resmi bir yetki almadığını belirterek bu yönde basına yansıyan iddiaları yalanladı. Bununla birlikte G7’nin ilk gününde İran hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını ve hiçbir liderin “İran’ın nükleer bomba sahibi olmasını istemediğini” belirtti. Macron, “G7 bölgenin barış ve istikrarına derinden bağlı.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin de İran konusunda insiyatif alacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise isteyen her ülkenin İran’la konuşabileceğini ancak Amerika’nın kendi yolunu izleyeceğini dile getirdi. Trump İran konusunda Macron’a iletilen hiçbir G7 açıklamasına da imza atmadığının altını çizdi.

Macron: G7 ülkeleri İran’la yeni müzakerelere açık

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G7 ülkelerinin ABD’nin yaptırım uyguladığı İran ile nükleer programı konusunda yeniden müzakerelere açık olduğunu söyledi. Macron, İran’la tansiyonun düşürülmesinde hem fikir olduklarını belirtti. Fransız LCI televizyonuna konuşan Macron, “Herkes bir çatışmadan kaçınıyor, bu noktada Donald Trump da son derece netti.” dedi.

Açılış akşam yemeğinde konuşulan konuların ayrıntıları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Diplomatik bir kaynak G7 liderlerinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a İran’la nükleer programı hakkında “müzakere etme konusunda yetki verdiğini” aktardı. G7 ülkeleri Macron’dan İran’a “bir mesaj” götürmesini istedi.

Trump’tan Johnson’a destek

Trump kahvaltı öncesinde yaptığı açıklamalarda Johnson’ın İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması anlamına gelen Brexit için “doğru adam” olduğunu söyledi.

Başkan Trump kendisinin Johnson’a Brexit ile ilgili bir tavsiyesi olup olmayacağı konusuna “Onun bir tavsiyeye ihtiyacı yok. Bu iş için doğru adam.” dedi.

ABD Başkanı Brexit sonrası dönemde ülkesinin İngiltere ile “çok büyük bir ticaret anlaşması” yapacağını belirtti.

İngiltere’nin yeni göreve gelen Başbakanı Johnson ise ABD ile ticaret anlaşması yapmanın zor bir iş olduğunun altını çizdi. Ancak Johnson, ABD pazarında İngiltereli şirketler için “büyük fırsatlar” olduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı gün için AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile de bir araya gelecek. Tusk zirvenin ilk gününde yaptığı açıklamalarda Johnson’ın tarihe “Anlaşmasız Adam” olarak geçmesini istemediğini kaydetti. AB ve İngiltere henüz Brexit sonrasında tarafların ilişkisini düzenleyen bir anlaşmaya varamadı.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler