Sosyal Medya
**8*

FÖŞ yazdı: ABD yaptırımları ekonomiyi kasar mı?

12 Ekim 2019

Her savaşın tek kaybedeni fakirlerdir. Onların evleri bombalanır. Onlar sırtlarında iki parça mallarıyla yollara dökülür, evlatları askere çağrılır, şehit düşer, ya da idam mangasının önünde bulur kendini. Savaş giderlerini onların vergileri öder.  Savaş, Dostlar, nedenleri ne denli onurlu olursa olsun, acı ve pis bir şeydir. Bu yüzden Barış Pınarı’nın askeri yönüne değinmeyeceğim.

 

Zaten, AKP’nin Suriye Savaşı başladığı günden bu yana tonlarca hata yapmasına rağmen, “geçmişe mazi, yenmişe kuzu denir” anlayışıyla sivil halka zarar gelmemesi kaydıyla bu harekata destek veriyorum. Suriye’den çekilirsek, ülke Esad, PKK ve İran’a kalır. İşte o zaman harbi bir beka meselesiyle cebelleşiriz.

 

Ben ABD yaptırımları ekonomiyi kasar mı meselesine taktım, hatta bu konuda bir de video çektim (aşağıda linki var), çünkü zaten zamlardan derin derin inleyen fakire daha ne kadar girecek sorusuna cevap arıyorum.  İlk cevap adını vermek istemeyen bir Hazine yetkilisinden (akıllı adamış) Reuters’e geldi:

“Şu an konu hem Türk askerinin canı hem de milli bekamız. (Harekatın) Türkiye ekonomisine ise kalıcı olumsuz etkisini beklememekle birlikte Barış Pınarı Harekatı gelecekte doğabilecek çok farklı alanlardaki kayıpların da önünü almakta. Türkiye son bir yılda aldığı önlemler ile ekonomisini her türlü senaryolara karşı çok daha güçlü bir yapıya kavuşturdu.”

 

Hangi önlemler, bilen varsa, konum atsın.

 

Hükümet sonra ABD ve AB’yi  tehdit ediyor:  “Ulan, çapulcular, siz bize yaptırım mı uygulayacaksınız, biz de İncirlik’i kapatırız, 3.6 milyon Suriyeli mülteciyi de kapınıza salarız!” İncirlik NATO ve ABD için eşsiz bir askeri varlık, canları yanar tabii. Ama sen altı ay dış fonlama bulma bakalım, Etiler’de kurtlar ulur.  AB’ye gelince. Bu ülkede kimse düşünmüyor mu, orada yaşayan ve vatandaş olmayıp geçici oturma izni verilen milyonlarca TC vatandaşı var. AB de onlara “Hadi güle güle!” derse ne olacak?

Özetle, soruna geliştirdiğin çare ağrıyan bacağını kesmeye benziyor biraz. Biz dönelim ABD yaptırımları ekonomiye kasar mı sorusuna. Hem de nasıl. Graham ve van Hollen tarafından teklif edilen yasa tasarısında en sinsi madde, Trump’a CAATSA yaptırımları  uygulama yükümlülüğü verilmesi. Bunlar arasında çok hafif, fiske mahiyetinde olanları da var, devasa finansal yaptırımlar da. Tam listeyi  en dibe koydum.

İkincisi, maddenin yazılımı biraz muğlak ama tüm enerji sektörüne yatırım girişini sıfırlayacak bir madde var. Üçüncüsü Başkan Erdoğan’ın mal varlığı araştırılacak.  Başkan Erdoğan ve ailesinin yurtdışında mal varlığı yoktur, varsa da üstlerine kayıtlı değildir.   Ama bu kovuşturmalar daldan dala uçan kelebekler gibidir. Malta Papers’a döner. Saray’dan ihale alanlara uzanır, oradan da tüm kamu ihalelerine. Rıza Sarraf’ı yeniden akşam haberlerinde pis pis sırıtırken görürüz, Halkbank lafı dolaşmaya başlar New York Times ve Washington Post’ta.

Bu yasa Kongre’den geçer mi?     Doritonun Malarya’lı Meksikalı’nın barsağından geçtiği gibi hızlı geçer. Dün Temsilciler Meclisi’nde 29 Cumhuriyetçi Milletvekili spontane bize karşı yaptırım yasası istedi. Trump bir hata daha yaparak bize destek vermesini zora soktu. Kongre tüm uluslararası anlaşmalarda kendi onayını ister. Trump, Çin’le göya vardıği Birinci Faz Ticaret Anlaşmasını başkanlık kararnamesi ile yürürlüğe koyacak. Kongre burnundan soluyor.

Ek olarak, Trump’ın ne halt edeceği de belli değil. Yine Cuma günü Hazine Bakanı Mnuchin’e Türkiye’ye “öldürücü yaptırımlar” uygulamak için genel yetki verdi. Mnuchin henüz böyle bir yaptırım uygulamayı düşümediğini ama “Trump’ın çizgileri aşılırsa” Türkiye’yi mahfetmekten geri durmayacağını beyan ederek, New York’taki bankaları ziyaret etti ve “dikkatli olun ha, galiba biz Türkiye’ye yaptırım uygulayacağız” dedi. Siz ABD bankası olsanız, Türkiye’ye kredi verir misiniz?  Yani, Ankara’da “Kongre yaptırım yasası çıkartır, Trump veto eder, sonra da seçim filan, bu iş tavsar” diye derin strateji kuran bir ekip varsa, dumura uğrayabilir.

Nihayetinde, Sevgili Seyirci skor levhası yalan söylemez. Harekattan önceki hafta bireyseller 600 milyon dolardan fazla FX mevduat yaparken, yabancıların hisse alımları durmuş, 150 milyon dolar civarında da DİBS satmışlar.  TCMB FX rezervlerinde de gerileme başladı.

 

Sevgili Hükümetimiz beni yalancı çıkartmak için savaşı zenginlerden aldığı vergilerle finanse edecekmiş:

“Kurdaki yükselişin harekâtla hızlanması ile artan bütçe açığını kapatmak için düğmeye basıldı. Gelir vergisi dilimleri değişecek. 500 bin liranın üstündeki gelirlerden yüzde 40, 1 milyon üstünden yüzde 50 gelir vergisi alınması öngörülüyor. Düşük gelirlerdeki vergi oranlarında değişiklik yok”.

Zengine vergi salmak kolay, o vergiyi toplamak çok zordur. Ama yaparsın otoyola, köprüye, postaya, trene, damga vergisine %20 zammı, fakir kuzu kuzu öder. Hani derler ya “Alavere, dalavere, zamanın ruhu yüzünden etnik aidiyetini yazamayacağım Mehmet nöbete”, hiç değişmedi bu  Can ve Cananlar.  Her tarihi zaferin arkasında onbinlerce isimsiz mezar ve harabeye dönen bir ekonomi var.

 

FÖŞ anlattı:  Güvenli Bölge: Ekonomik fatura ve piyasa tepkisi

FÖŞ anlattı:  Enflasyon, Faiz ve Döviz

 

Voice of Amerika:  CAATSA Yaptırım Listesi

 

aptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,

Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,

ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,

Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,

Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,

Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,

Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,

Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,

Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,

ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,

Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları