Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan’dan Putin’e Suriye uyarısı

Idlib'te tırmanan çatışmalar Türk-Rus ilişkilerini gerdi

Erdoğan’dan Putin’e Suriye uyarısı

Esad’ın askerlerinin bir TSK gözlem noktasına daha ateş açmaları ve 9 numaralı gözlem noktasının Esad’ın askerleri tarafından kuşatmaya alındığı haberleri akabinde Başkan   Erdoğan Rusya Başkanı Putin’le bir telefon konuşması gerçekleştirdi.  Voice of America’ya göre, Suriye’de yaşanan kriz insanı bir facia yarattığı kadar,  Türkiye’nin milli güvenliği için tehdit oluşturuyor ve Türk-Rus ilişkilerini de geriyor.

Oxford Universitesin’de ziyaretçi akademisyen olarak araştırma yapan Orta Doğu uzmanı Galip Dalay’a göre, Idlib iki ülke arasında yeşeren  siyasi ilişkide en önemli  stres noktası.

 

Euronews Erdoğan-Putin görüşmesini şöyle yansıttı:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak, Suriye’nin İdlib bölgesindeki son gelişmelerin Türkiye’nin milli güvenliği bakımından çok ciddi bir tehdide dönüştüğü uyarısında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Suriye ve Libya’daki gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

 

 

“Türkiye’nin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştü”

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, rejimin İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını, Suriye’deki çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye’nin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü belirttiği kaydedildi.

 

Kremlin Sarayı açıklaması

Kremlin Sarayı ise yaptığı ayrı bir açıklamada Erdoğan ve Putin’in İdlip konusunda gösterilen ortak çabayı yoğunlaştırma konusunda hemfikir oldukları bildirildi.

 

Yazılı açıklamada, “iki lider teröristlerin tehdidinin ortadan kaldırılması yolundaki ortak hedefle ilgili girişimleri yoğunlaştırma konusunda hemfikir olduklarını teyit etti.” denildi.

 

Son olarak Suriye ordusunun, İdlib’de konuşlandırılmış Türk ordusunun bir gözlem noktasını kuşattığı ileri sürülmüştü.

 

Erdoğan Putin’le zirve yapacak

 

El Cezire’ye göre, Erdoğan Salı günü Moskova’ya uçup Putin’le acil zirve yapacak.

Halen Esad Ordusu Idlib vilayetinin en kritik geçiş noktalarından bir olan Han Şeyhun’u ele geçirip, İdlib Kenti’ne doğru ilerlemesini sürdürüyor. BM’e göre İdlib’in Esad’ın eline düşmesi halinde 3 milyon kişi bir kez daha göç etmek zorunda kalacak.  Türkiye sınırında 400-500 bin mültecinin biriktiği Ankara’nın bunlara ülkeye giriş izni vermediği belirtiliyor.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler