Sosyal Medya

Güncel

Bir İstanbul anketi daha: Adaylar arasında %4 fark görünüyor

Optimar’ın 23 Haziran’daki İstanbul belediye başkanlığı seçime ilişkin yaptığı araştırma adaylar arasında dört puan fark olduğunu ortaya koydu

Bir İstanbul anketi daha: Adaylar arasında %4 fark görünüyor

Kamuoyu araştırma şirketi Optimar’ın 23 Haziran’daki İstanbul belediye başkanlığı seçime ilişkin yaptığı araştırma adaylar arasında dört puan fark olduğunu ortaya koydu.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, Habertürk TV’de yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52, Binali Yıldırım’ın ise yüzde 48 göründüğünü belirtti. Daşdemir, dört puanlık farkın daha önceki araştırmaya göre daha az olduğunu da dile getirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan gerekçeli karardan önce söz konusu araştırmayı yaptıklarını belirten Daşdemir, yarışın başa baş gittiğini söyledi.

Daşdemir Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni araştırmanın önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını da sözlerine akledi.

YSK’nın iptal ettiği 31 Mart seçiminde İmamoğlu 13 bin oya tekabül eden yüzde 0.12 puan farkla ipi önde göğüslemişti.

Daşdemir, YSK kararı sonrası yeni başlattıkları araştırmaya dair “YSK’nın gerekçeli kararı da belli oranda etkilemiştir” dedi.

Mayıs ortasında yapılan bir röportajda Daşdemir “İstanbulluların tercihine dair nasıl bir koku alıyorsunuz?” sorusunu yanıt olarak şunları söylemişti:

“Algıya bakılacak olursa, Ekrem İmamoğlu önde gibi gözüküyor. Diğer taraftan bakıldığında Binali Yıldırım’ın geçmiş kariyeri ve bu göreve uygunluğu gibi kamuoyundaki algı açısından Yıldırım’ın da üstün olma durumu var. Şu anki algı açısından başbaşalık noktası ya da bir tık mazbatası elinden alındı diye oluşturulan algı sebebiyle İmamoğlu birazcık daha önde gibi görülebilir. Kampanya burada belirleyici olacaktır, AK Parti doğru bir stratejiyle giderse işler değişebilir.”

YSK kararı sonrası ilk ankette fark %2 idi

Mayıs başında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından açıklanan ilk seçim anketi Konsensus Araştırma’ya aitti.

Kurum Başkanı Murat Sarı, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 2 farkla AKP adayı Binali Yılıdrım’ın önünde olduğunu söyledi.

Anket detaylarında; 21-22 Nisan tarihlerinde 40 bin kişiyle yapılan ankette 18-29 yaş grubunun yüzde 54.6’sı Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söyledi. 30-39 yaş grubunun yüzde 49’u İmamoğlu derken, 40-49 yaş grubunda bu oran yüzde 44.9’a düşüyor. 60 yaş üstünün ise yüzde 47.2’si İmamoğlu’na oy vereceğini belirtiyor.

İLGİLİ HABER23 Haziran Seçimi İçin Çok Tartışılacak Anket: Bakın Kim Kazanıyor?23 Haziran Seçimi İçin Çok Tartışılacak Anket: Bakın Kim Kazanıyor?

İLGİLİ HABERİstanbul için 3 anket sonucuİstanbul için 3 anket sonucu

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler