Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Başkan Erdoğan tarihi buluşma için New York’a uçuyor

Gelecek hafta Türkiye’nin Suriye’deki geleceği ve ABD ilişkileri gündemin baş köşesine oturacak.  Erdoğan New York’ta Trump’la uzun bir görüşme yapıp, Fırat’ın Doğusu’nda güvenli bölgenin acilen tesis edilmesini isteyecek

Başkan Erdoğan tarihi buluşma için New York’a uçuyor

Başkan Erdoğan tarihi buluşma için New York’a uçuyor

 

Gelecek hafta Türkiye’nin Suriye’deki geleceği ve ABD ilişkileri gündemin baş köşesine oturacak.  Erdoğan New York’ta Trump’la uzun bir görüşme yapıp, Fırat’ın Doğusu’nda güvenli bölgenin acilen tesis edilmesini isteyecek. Gündemde Halkbank ve serbest ticaret anlaşması da var. Öte yanda, Trump’ın Erdoğan’a ne kadar vakit ayıracağı ve Beyaz Saray’ın Suriye konusunda ne düşündüğü tam olarak kestirilemiyor. Erdoğan Trump’tan güvenli bölge hususunda istediği vaadi alamazsa, Ekim başında problemi askeri harekatla çözeceğini beyan etmişti.

TSK böyle bir harekatın ziyadesiyle üstünden gelir, fakat siyasi arenada ABD ve AB ilişkilerini bozulup, ekonomiye geri tepmesi bir olasılık.

 

Yeni Şafak’tan Erdoğan’ın New York ajandası:  Çanta dolu

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’na katılmak üzere bugün ABD’ye gidiyor. Erdoğan’ın ABD’ye ziyareti güvenli bölge konusunda belirleyici olacak. Erdoğan’ın Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ konusundaki kararlılığını bir kez daha anlatacak, atılması gereken adımları hatırlatacak.

 

BM Genel Kurulu’nda dünyaya seslenecek olan Erdoğan, Türkiye’nin mülteciler için yaptıklarını anlatacak. Güvenli bölgenin Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için önemli bir liman olduğu mesajını verecek ve destek isteyecek. Türkiye’nin istediği 30 kilometrelik derinliğe inecek güvenli bölgenin kurulması halinde ilk etapta 1 milyon Suriyelinin, derinliğin bir sonraki aşamada Rakka’ya kadar uzaması halinde 3 milyon Suriyelinin ülkelerine dönebileceği değerlendiriliyor. Erdoğan’ın İdlib dosyasında ise Batı dünyasına bölgede sivil halkın yaşadıkları zorlukları hatırlatıp ellerini taşın altına koyması çağrısı yapacak. Erdoğan’ın Türkiye’nin yeni yeni göç dalgasını karşılayamayacağını bir kez daha dile getirecek ve Avrupa ülkelerine gerek İdlib’de sükunetin devamı gerekse mülteciler şehri planlamasına destek beklentisine ilişkin mesaj verecek.

 

En kritik görüşme Trump’la

 

Erdoğan, zirve kapsamında en kritik görüşmeyi de ABD Başkanı Donald Trump’la yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik önem taşıyan Trump görüşmesinde Fırat’ın doğusuyla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılması bekleniyor. Görüşmesde ayrıca F-35 gerilimi de ele alınacak. İki liderin buluşmasında Suriye’deki gelişmeler, PYD/YPG gibi terör örgütleriyle ortak mücadele, FETÖ elebaşının Türkiye’ye iadesi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması gibi başlıklar değerlendirilecek.

 

Murat Yetkin:  Trump Erdoğan’a ne kadar zaman ayıracak?

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), Türk ve ABD Ticaret Bakanlıklarının desteğiyle 25 Eylül’de, New York’un ünlü Cipriani lokantasında bir yemekli toplantı düzenliyor. İlk düşünce, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için zaten New York’ta olacak Erdoğan’ın onur konuğu sıfatıyla katılacağı bu yemeğe Trump’ın da katılması idi. Böylece S-400’den F-35’e, ama Erdoğan’ın daha çok önem verdiği Suriye’de PKK’ya karşı Güvenli Bölge konularına da değinilmiş olacaktı. (Fethullah Gülen konusu ise, artık iadesinden umut kesildiğinden midir, yoksa perde arkasında başka gelişmeler olduğundan mıdır, hiç açılmıyor, ya da biz duymuyoruz.)

Lakin Trump’ın aynı gece 2020 Başkanlık Seçimleri kampanyası için bağış toplama yemeği vardı; Türk-ABD iş yemeğine katılması mümkün değildi. Bu durumda çabalar, Trump’ın kendi yemeğine gitmeden önce Cipriani’ye uğraması, özel bir odada Erdoğan ile bir süre görüşmesi, sonra davetlilere birlikte görünüp kısa bir destek konuşması yapmasına yoğunlaşmaya başladı. Bir yandan da Dışişleri, bu olmasa bile BM binasında bir kısa görüşme olması için uğraşıyor ama Erdoğan’ın “New York’ta görüşeceğiz” dediği, “belki Patriot da alırız” dediği görüşme esas olarak –gerçekleşirse- Cipriani buluşması olacak.

 

İlişkiler bir türlü düzelemiyor

Erdoğan iki hafta diyerek 25 Eylül’de Trump’la yapmayı umduğu görüşmeye ciddi umut bağladığını gösteriyordu.

Öte yandan 18 Eylül’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tahliye edileceği beklentisi gerçekleşmedi. Birkaç saat sonra da Pentagon’dan Ankara’yı daha da geren bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, SDG’ye silah ve araç yardımının planlandığı gibi devam ettiğini söylüyordu. Bir süredir, Erdoğan’ı yatıştırıcı nitelikte tutum aldığı medyaya yansıyan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bunun üzerine 19 Eylül’de ABD’nin oyalamaya devam etmesi durumunda Türkiye’nin görüşmeleri bitireceğini ve kendi planını uygulayacağını söyledi.

Yani Akar, aynı anda hem ABD ile Suriye toprağında ortak üsler kurmaktan, hem de Güvenli Bölge görüşmelerini kesip, ABD’ye rağmen Suriye toprağına girmekten söz ediyor; bunlar taban tabana zıt senaryolar.

 

Video:  Politik türbülans ekonomiye zarar verecek

 

Ankara Erdoğan-Ruhani-Trump zirvesi analizi

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler