Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Bahçeli’nin İYİ Parti çağrısının anlamı ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’nin ilk kez adını anarak “Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar…

Bahçeli’nin İYİ Parti çağrısının anlamı ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’nin ilk kez adını anarak “Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir” dediği çağrısı Ankara kulislerinde çok konuşuldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise buna cevaben kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Sn. @RTErdogan, yine ne dedin bu arkadaşa?” ifadelerini kullandı.

Konuya dair iki parti üyelerinden de şöyle açıklamalar geldi:

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı konuya dair yaptığı açıklamada “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı’nın bu yaklaşımı her şeyden önce ciddiyetten uzaktır. Bir partinin genel başkanının, kurumsal bir başka partiye, kurultayından iki gün önce böylesine art niyetli bir hamlede bulunması, çaresizlik göstergesidir, ayıptır. Bugüne kadar mensuplarına “illet-zillet”, adına da “İP” diyen Sayın Bahçeli’nin, her zamanki gibi tavır değiştirerek, bu kez “İYİ Partili kardeşlerim” diyerek hitap etmesi, kafa karışıklığının da bir göstergesidir” dedi

MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın, Akşener ve Paçacı’nın açıklamaları sonrasında tartışmaya katıldı. Yalçın açıklamasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bahse konu tarihî çağrıyı Sayın Erdoğan’a bağlamak; basiretsizliğin, ucuzluğun, meseleyi başka mecralara çekerek kamuoyu önünde tartışmadan kaçma gayretinin ifadesidir. Kendine layık olduğundan fazla önem atfetme, hak etmediği ölçüde değer yükleme zavallılığıdır.

Yalçın, çağrının muhataplarıni ise ‘İP saflarında yer almakla beraber gönülleri ve fikirleriyle bizden kopmaya direnen çok sayıda yanıltılmış arkadaşımız’ diye tarif etti.

MHP güçlenirse, Cumhur ittifakı güçlenir

Independent Türkçe, hem MHP hem İYİ Parti hem de Ak Parti çevrelerine Devlet Bahçeli’nin bu açıklamasının perde arkasını sordu.

AK Parti çevreleri özellikle Bahçeli’nin açıklamalarını MHP’yi güçlendirme ve ülkücüleri tekrar MHP’de toparlama olarak okuyorlar. MHP’nin güçlenmesinin, Cumhur İttifakı’na pozitif katkı sağlayacağını ifade eden AK Parti çevreleri, bu etkinin gelecek günlerde hissedilebileceğini söylüyorlar. AK Parti kulislerinde MHP’nin Millet İttifakı’nı güçlendirecek bu hamlesinin AK Parti’nin politikaları üzerinde de ciddi baskı oluşturacağı yorumları yapılıyor. Bahçeli’nin son çıkışının ise erken seçimden ziyade yeni parti kurma adımlarına bir yanıt olarak değerlendiriliyor.

AK Parti içerisinde öne çıkan farklı bir görüşü dillendirenler ise; Bahçeli’nin tavrını, MHP ile herhangi bir anlaşmazlık durumunda, İYİ Parti’nin alternatif olarak ittifakta yer almasının önüne geçme girişimi olarak okuyor. Hem Babacan, hem de Davutoğlu’nun parti çalışmaları sırasında bu çağrının anlamlı olduğunu ifade eden AK Parti çevreleri, erken seçimin gündeme gelmesi durumunda ise, Cumhur İttifakı’nın daha da güçleneceğini öngörüyor.

İyi Parti çevresi ne diyor?

İYİ Parti çevreleri ise Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy kaybetmesine bağlıyor. Kasım ayında erken seçim olacağı beklentisi taşıyan İYİ Parti çevreleri, Bahçeli’nin son girişimini erken seçim hazırlığı olarak değerlendiriyor.

Devlet Bahçeli’nin bu çağrısı ile aslında Millet İttifakı’nı hedef aldığını ve yerel seçimlerde oluşan tabloyu bir şekilde bozmaya çalıştığını ifade eden İYİ Parti çevreleri, partiden kimsenin bu çağrıyı ciddiye almayacağını savunuyor.

Bu çevrelerin tezine göre, kan kaybeden MHP ve AK Parti bunu engellemek için çalışıyor. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kısa sürede partileşeceklerine inanmadıklarını söyleyen İYİ Parti çevreleri, dolayısıyla Bahçeli’nin çağrısının yeni parti kurma girişimleri ile ilgisi olmadığına, MHP liderinin farklı bir hesabı olduğuna inanıyorlar

MHP çevresi ne diyor?

MHP çevreleri ise Devlet Bahçeli’nin çağrısının erken seçimle ilgisinin olmadığını savunuyor. Çağrının 2023 vizyonuna paralel bir girişim olduğunu ifade eden MHP çevreleri de, MHP kanadının güçlenmesinin Cumhur İttifakı’nı güç katacağını, bunun da psikolojik üstünlük kurmak için gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Parti kulislerinde, İYİ Parti’nin türbülansa girdiği, parçalanmaya yakın olduğu bir dönemde ülkücülerin MHP’ye dönmesinin kuvözde olan sistemin güçlendirilmesi adına önemli olduğu vurgulanıyor. Sistemin revizyonu ve siyasal istikrar için güçlü bir Cumhur İttifakı’nın şart olduğunu aktaran MHP çevreleri, Bahçeli’nin çağrısını, FETÖ ile mücadele, Doğu Akdeniz ve Suriye sorunu gibi önemli konularda verilecek kararlarda, güçlü siyasal iradenin devam etmesi için yaptığını ifade ediyorlar.

Ülke olarak tarihi bir dönüm noktasında olduğumuzu, yerel seçim sonuçlarından sonra bürokrasi ve iş dünyasında birçok kesimin sistemin geleceği ile ilgili tereddütleri bulunduğunu aktaran MHP çevreleri, oluşacak olan parçalı siyasi yapının bu tereddütleri daha da çoğaltacağına inanıyor. Devlet Bahçeli’nin çağrısının bu amaçla yapıldığını aynı çağrının AK Parti tarafından da yapılabileceği belirtiliyor. Parlamento aritmetiği, kamuoyu algısı ve psikolojik üstünlüğün sistemin devamı için hayati olduğunu vurgulayan MHP çevrelerine göre, Bahçeli’nin çağrısının sonuçsuz kalması durumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın psikolojik üstünlüğü ele geçirmek ve yeni oluşumların önünü kesmek için bir erken seçim çağrısı yapma ihtimalinin de uzak olmadığını söylüyorlar

İYİ Parti nasıl siyaset sahnesinde yerini almıştı

Tarih 20 Ekim 2015

MHP Lideri Devlet Bahçeli İstanbul mitingi sonrasında Anakara yolunda bir grup gazetecinin sorularına cevap veriyor ve beşinci partinin meclis içerisinden çıkabileceğini ifade ediyordu:

Mevcut partiler içinde, siyasetin tıkanıklığa doğru gitmesine karşılık, o tıkanıklıkta siyaseti açmak, normalleştirmek için 5. parti meclis içinde kurulabilir anlamındadır. Geçmişte çok örnekleri vardır.

Bu sözler AK Parti içerisinden yeni bir partinin çıkacağına yorumlanmış, ancak 5. parti MHP içerisinden çıkan İYİ Parti olmuştu

İYİ Parti (resmi kısaltmasıyla İYİ PARTİ), Meral Akşener öncülüğünde 25 Ekim 2017’de kuruldu ve ağırlıklı olarak kadrolar eski MHP’lilerden oluştu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler