Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Babacan’ın planladığı parti Erdoğan’ın işini daha da zorlaştırabilir

AKP'li parti yetkilileri Reuters'a yaptıkları açıklamalarda seçim sonuçlarına göre hareket edilmesi ve yeniden partiye çeki düzen verilmesi gerekliliğine dair düşüncelerini dile getirdiler. Açıklamalarda dikkat çeken noktalardan biri ise Ali Babacan'ın kuracağı söylenen partinin ise Erdoğan'ın işini zorlaştıracağının düşünülmesi

Babacan’ın planladığı parti Erdoğan’ın işini daha da zorlaştırabilir

Bazı partililere göre, AKP’de seçim sonucundan çıkan mesaja göre adım atılması gerekiyor.

Dahası Reuters’a konuşan partililere göre, dönemin Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan’ın sonbaharda kurmayı planladığı yeni parti düşük bir oy oranında kalsa bile giderek eriyen oyları nedeniyle yüzde 50 oy oranı riske giren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işini daha da zorlaştırabilir.

Reuters’a değerlendirmelerde bulunan AKP’le üst düzey yetkililer, bazı önemli büyükşehirlerin kaybedildiği 31 Mart’taki yerel seçimlere 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul’un da eklenmesinin ardından bir muhasebe yapılması, “2002 ruhuna” geri dönülmesinin yanında hem kabine hem de parti yönetiminde köklü bir değişimin kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar.

Erdoğan da bugün partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada kendilerini 31 Mart ve 23 Haziran’da millete neden anlatamadıklarının muhasebesini yapacaklarını belirterek, “Eksiklik, kopukluk, yanlışlık tespit ederek gidermenin yollarını arayacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre atmamız gereken adımları gerçekleştireceğiz” dedi.

Partili yetkililer, gelinen hasarı onarmak için değişimin artık kaçınılmaz olduğunu söylerken, AKP’ye yakın aynı yetkili, “Bundan sonra kabine ve parti yönetiminde değişiklik olabilir. Elbette buna son kararı verecek kişi Erdoğan’dır ama mevcut durumla gidilmez” dedi.

AKP’li üst düzey bir yetkili de, seçim sürecinde büyük hatalar yaptıklarını belirterek, “Son haftadaki Öcalan mektubu süreci, farkı bu noktaya getirdi. Anlaşılıyor ki MHP’liler bize oy vermemiş. Cumhurbaşkanı’nın süreci buraya getiren ve seçim tekrarını isteyenleri gözden geçireceğini düşünüyorum” dedi ve olağanüstü kongre ve kabine revizyonunun muhtemel olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERSON DAKİKA... Erdoğan: Dışarıdan Dayatmayla Kabine Değişikliği Olmaz!SON DAKİKA… Erdoğan: Dışarıdan Dayatmayla Kabine Değişikliği Olmaz!

Ekonomi en büyük belirleyici

Reuters’da yer alan haberde AKP’ye yakın bir kaynak, “Aslında sonuçlar AK Parti’nin 2002’deki ilkelerine dönmesinin gereğini ortaya koyuyor. Seçimde ekonominin ağır bedeli oldu. Mart seçimlerinde büyük şehirleri ve önemli merkezleri kaybetmiştik Ankara ve Antalya gibi, şimdi İstanbul eklendi. Elbette bu gidiş parti açısından büyük sıkıntı. AK Partiyi destekleyen taban ekonomiden gördüğü zararı zaten sandığa yansıtmıştı, şimdi daha net gösterdi” dedi ve ekledi:

“Sonuçta ekonomi en büyük belirleyici. Ama son haftada Kürtlerle ilgili yapılan açıklamalar, Öcalan’ın mektubu, HDP’ye yönelik değerlendirmeler hem bizi destekleyen milliyetçileri hem MHP’lileri hem ortada kalan muhafazakarları hem de bizim tabanımızda tepki gördü. Hatalarımızın ve ekonominin geldiği durumun faturası oldu aslında.”

AKP genel merkezden bir yetkili, “Seçimde ekonomi ile ilgili gelinen durum, makro verilerin ortaya koyduğu sonuçlar ağır oldu. Son iki haftada neyi eksik yaptığımızı ya da neleri hatalı yaptığımızı konuşmamız gerekiyor” diyen yetkili, “Son iki haftaya fazla hata sığdı. Öcalan ve Kürt politikasında yapılan yanlışların bedeli oldu. Birden bire en baştan beri eleştirdiğimiz unsurlarla berabermiş, onlarla işbirliği yapıyormuşuz gibi bir tablo çıktı. Bunun da sonucu ağır oldu” dedi.

Ekonomide son aylarda artan enflasyon ve faizlerin yanı sıra daralan ekonominin getirdiği yüksek işsizlik hükümeti sıkıntıya sokuyor.

İşsizlik Ocak ve Şubat döneminde %14.7 ile 10 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşirken, Mart döneminde gerilese de halen %14 seviyesinin üzerinde bulunuyor. Diğer taraftan genç nüfustaki işsizlikte artış sürüyor. Yıllık enflasyon ise geçen yılın Ekim ayında %25.24 ile son 15 yılın rekor seviyesini gördükten sonra yönünü aşağı çevirerek Nisan’da %19.5 olarak gerçekleşse de halen yüksek seyrediyor.

Babacan’ın partisi yolda

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği Babacan’ın parti çalışmaları ise halen devam ediyor.

İstanbul seçimlerinin ardından parti kurmak için ortamın daha uygun olduğunu söyleyen parti çalışmaları hakkında bilgi sahibi bir yetkili, “Muhtemelen bu yıl bitmeden bir parti oluşumu şekil almış olacak. AK Parti içinden de destekleyenler var. Gül ön planda olmayacak ama parti çalışmalarına destek veriyor” dedi.

“Topluma umut vaat ederek yeni bir başlangıç sunabilir” diyen aynı yetkili, “İstanbul seçiminin sonuçları bu parti çalışmalarına bir alan yarattı. Bu aşamadan sonra daha rahat bir çalışma olanağı bulur. Babacan parti çalışmalarına (eski Başbakan Ahmet) Davutoğlu ile birlikte yürütmeyecek. Tamamen ayrı iki oluşum olarak yollarına devam etmesi öngörülüyor” dedi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka kaynak da “Babacan ve Gül sonbaharda çok büyük ihtimalle partiyi kuracak. Davutoğlu ile ayrı hareket edecekler. Babacan halen parti kurucuları ve partinin temel misyonu üzerinde bir ekiple çalışıyor. Farklı toplum temsilcileri ve alanlardan destek alıyor. Aslında AK Parti’nin ilk kuruluş ilkelerini de baz alan ama günün şartlarına da uygun yeni politika önerileri partinin temel taşlarından olacak. Partiye AK partililerden de destek var ama bazı önemli sürpriz destekler görülecek gibi” diye konuştu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler