Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Babacan’ın partisinde çalıştay temposu ve Daron Acemoglu katkısı

Kuruluş çalışmalarında sona gelinen gelen Ali Babacan'ın partisinde hazırlıklar çalıştaylarla sürüyor. Son olarak Ankara'da iki gün süren bir Kürt Çalıştayı yapıldı. 'Konusunda uzman' isimlerin yer alacağı belirtilen partide ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'nun görev alacağı belirtiliyor.

Babacan’ın partisinde çalıştay temposu ve Daron Acemoglu katkısı

AK Parti’den ayrılarak yeni bir parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan farklı kesimlerle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyor. Babacan son olarak dün kabul ettiği bir heyete yaptığı açıklamalarda partisine ilişkin bilgiler verdi.

Gazete Duvar’ın hafta başında yaptığı haberle gündeme gelen Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine yönelik hali hazırda AK Parti’de görev almayan isimlerden oluşan bir heyetin ‘ikna turları’ yapmasıyla ve kendisinden de randevu istenmesiyle ilgili sorulara da muhatap olan Babacan, henüz böyle bir görüşme olmadığını belirtti.

Babacan ayrıca siyaset psikolojisi uzmanı Selçuk Şirin gibi alanında uzman isimlerin de partide görev alacağını belirtti.

‘CUMHURBAŞKANININ KENDİSİ BENİ İKNA EDEMEDİ’

Gazete Duvar’ın hafta başında yaptığı haberle gündeme gelen Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine yönelik hali hazırda AK Parti’de görev almayan isimlerden oluşan bir heyetin ‘ikna turları’ yapmasıyla ilgili sorulara da muhatap olan Babacan, kendisine böyle bir heyet gelmediğini belirtti. Babacan, AK Parti’den istifa sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat ikna edilmeye çalışıldığını belirterek, “Biz kendi yolumuza bakıyoruz. Artık bizi ikna için bir şey yapılamaz. Böyle ziyaretler dışında başka engelleme çabaları da var ama biz dikkate almıyoruz” dedi.

Halen çalıştaylar yaparak parti kuruluş sürecine hazırlandıklarını ifade eden Babacan, son olarak Ankara’daki bir otelde 15 kişinin katılımı ile bir Kürt çalıştayı yaptıklarını belirtti. Çalıştayın birinci gününde mevcut sorunların, ikinci gününde de çözüm önerilerinin konuşulduğunu belirten Ali Babacan, “Biz yola hazırlıklı çıkmak istiyoruz. Mevcut muhalefet gibi kavgaya dövüşe girmek istemiyoruz. Türkiye’nin sorunları üzerinde çözüm önerilerimizi ortaya koyarak çıkmak istiyoruz. ‘Şu soruna çözüm öneriniz nedir?’ dendiğinde hazır olmak istiyoruz” dedi.

‘RUSYA’DA SORUNU BİZİM ARKADAŞLARIMIZ ÇÖZDÜ’

Rusya’da 4 yıl önce yaşanan ekonomik kriz sürecinde bu ülkeden yetkililerin o dönem AK Parti’ye geldiklerini ifade eden Babacan, bugün kendileriyle birlikte siyasete devam eden eski bakan Mehmet Şimşek ve ekibinden isimlerin yardımlarıyla krizin kontrol altına alındığını belirtti. Bunu Rusya’da yapan bir kadronun Türkiye’de de yapabileceği mesajını veren Babacan heyetten gelen, “Mısır ve Tunus’taki Arap Baharı devrimlerinden hemen önce bu ülkelerdeki makro ekonomik göstergeler çok iyiydi. IMF iki ülkeye de övgüler yağdırıyordu. Ancak bu her iki ülkede de hükümetlerin devrilmesine engel olamadı. Çünkü neoliberalist politikalar en alttakilerle en üsttekiler arasındaki uçurumu açıyor ve iktidarlara desteği bitiriyor. Bunu siz Türkiye’de nasıl engelleyeceksiniz?” sorusuna ise, “Bu IMF’nin işi değil, ülke içinde çözülebilecek bir sorun. Biz kendi işimizi kendimiz yapacağız” yanıtını verdi.

Babacan’ın partisinin kuruluşunun 31 Aralık’ta ilan edilebileceğini ancak bu tarihin 5 Ocak’a sarkabileceğini de söylediği öğrenildi.

Gazete Duvar

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler