Sosyal Medya

Ekonomi

Babacan: Partiyi 2020’den önce kurmak istiyoruz

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yakından takip edilen yeni siyasi parti konusundaki açıklamasında 2020'den önce yeni partiyi kurmak istediklerini; toplumun bütün kesimlerini kapsayan sorunlardan ve çözümlerden bahsedeceklerini söyledi.

Babacan: Partiyi 2020’den önce kurmak istiyoruz

Babacan  Karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’la ropörtajında, yeni partinin kuruluş takvimine ilişkin olarak, “Çok sayıda insanla görüşüyoruz, değerlendiriyoruz. Bu biraz vakit alacak. Ama çok ucu açık bir süreçten bahsetmiyoruz. Bu geniş ekiple politika çerçevelerini çalışacağız. Bu ekibin ortak vizyonunu kurgulayacağız. Bunları dikkate aldığımızda gönlümüzden geçen takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak” dedi.

Babacan, yeni partinin kurulması sürecinde gençlerle de görüştüklerini söyleyerek gazetecilerin ‘Susamam’ şarkısıyla ilgili sorusuna, “Çok güzel hazırlanmış. Sorunlar ve kaygılar gayet güzel işleniyor. Harekete geçilmezse, bir şey yapılmazsa, susulursa olacaklardan herkesin sorumlu olduğu vurgulanıyor. Etkilendim doğrusu. Biz de susmadık. Susamadık. Karar verdik ve çalışıyoruz” yanıtını verdi.

Parti yer alacak isimler

Partide yer alacak isimlere yönelik açıklama yapmayan Babacan, “Türkiye’nin ekonomide, dış politikada, Avrupa Birliği reformlarında başarılı olduğu dönemlerin arkasındaki, mutfağındaki ekibin tamamı bizim arkadaşımız şu anda… Uygulama tecrübesi olan isimler bunlar… İsim telaffuz etmeyeceğim, günü geldiğinde açıklayacağız” diye konuştu.

“Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile görüşüyoruz”

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelik bir soruya ise Babacan, ayda bir-iki defa görüştüğü Gül ile kaygılarının aynı olduğunu ancak Gül’ün bir siyasi parti çatısı altında bulunmayı doğru bulmadığını söylerken, Davutoğlu ile de siyasetteki öncelikleri, izledikleri yöntem ve üslubun oldukça farklı olduğunu belirtti.

Babacan kurucu üye olduğu AKP’den de 8 Temmuz’da istifa ettiğini açıklamış, “İçinde bulunduğumuz şartlarda Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç var” demişti.

Babacan’ın Karar Gezetsindeki roportajı burada.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler