Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Amerika’nın son hamlesi: İran dışişleri bakanı yaptırım listesinde

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerilim artarken, Washington yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i yaptırım listesine ekledi. ABD…

Amerika’nın son hamlesi: İran dışişleri bakanı yaptırım listesinde

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerilim artarken, Washington yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Zarif’in yaptırım listesine eklendiği duyurdu. Açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump tarafından daha önce yaptırım listesine alınan İran lideri Hamaney adına çalışan kişi ve kurumların yaptırım listesine eklenebileceğine işaret edildi.

Euronews’de yer alan haberde konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ve isminin paylaşılmasını istemeyen üst düzey bir yetkili ise Zarif’i “İran rejiminin dünya genelindeki sözcüsü” ifadeleriyle nitelendirdi ve Hamaney’in “umursamaz ajandasını yaymaya çalıştığı” için yaptırıma maruz kaldığını söyledi.

ABD Başkanı Trump, İran lideri Hamaney’i de kapsayacak şekilde İran’a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini 24 Haziran’da imzalamıştı.

İran’ın, ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından söz konusu yaptırımların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Trump, “İran’la ya da başka bir ülkeyle çatışmaya girmek istemiyoruz ama şunu söyleyebilirim ki İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz.” demişti.

Zarif’ten ABD’ye imalı teşekkür

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise sosyal medya hesabından paylaştığı iletiyle karara tepki gösterdi.

Bakan Zarif, ABD’nin kendisini politikalarına bir tehdit olarak gördüğü için bu kararı aldığını kaydetti. Yaptırımın kendisi ve ailesi üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını savunan Bakan Zarif, İran dışında bir mal varlığı veya kazancı bulunmadığını duyurdu.

Zarif ayrıca imalı şekilde Amerika’nın kararı için teşekkür etti ve şöyle dedi “Beni ajandanıza bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkürler”.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler