Sosyal Medya

Şirketler

ABD Türk, İran ve BAE şirketlerini kara listeye aldı

ABD Hazine Bakanlığı websitesinde yer alan bilgiye göre İran Savunma Bakanlığı ve Devrim Muhafızlarına 100 milyonlarca dolar ve Euro aktaran…

ABD Türk, İran ve BAE şirketlerini kara listeye aldı

ABD Hazine Bakanlığı websitesinde yer alan bilgiye göre İran Savunma Bakanlığı ve Devrim Muhafızlarına 100 milyonlarca dolar ve Euro aktaran bir naylon şirketler  şebekesi çökertildi. Türkiye, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) 25 birey ve kuruluş kara listeye alındı.  Haber şöyle:

 

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yayınladığı listede, Türkiye’den Eminönü Kapalı Çarşı’da bulunan Atlas Döviz ve Ansar Döviz şirketiyle bağlantılı İran vatandaşı Ali Shams Mulavi; Ansar Döviz şirketiyle bağlantılı Türk vatandaşı Süleyman Sakan yer alıyor.

 

 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Bugün İran rejiminin 1 milyar dolardan fazla fonu yasa dışı hareket ettirmek için kullandığı bir düzeni bozmak üzere İran, Türkiye ve BAE’deki paravan şirket ve şahıslar ağını hedef aldık.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Devrim Muhafızları yaptırımların hedefinde

 

OFAC’tan yapılan yazılı duyuruda, yaptırım listesine alınan kişi ve şirketlerin, İran Savunma Bakanlığının milyonlarca dolar değerinde askeri araç satın almasında da rol oynadıkları kaydedildi.

 

 

 

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçleri’ne desteğinden dolayı İran Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı ile Kudüs Güçleri’ne bankacılık hizmetleri veren İran merkezli Ansar Bankası da yaptırım listesinde.

 

Washington yönetimi Batılı ülkelerin İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirdi.

 

İran’ın güvenlik anlamında en güçlü kurumu olarak bilinen ve siyasi sisteminde büyük nüfuza sahip İran Devrim Muhafızları yaptırımların hedefleri arasında bulunuyor.

 

 

Soruşturmanın hedefinde olan İran kamu bankası Ansar Bank’ın Türkiye ve BAE’nde şirketler vasıtasıyla 1.5 yılda 800 milyon İran realini Euro’ya çevirdiği iddia ediliyor.  Ansar Bank  BAE-menşeli Sakan General Trading, Lebra Moon General Trading, Naria General Trading, ve Iran’da kayıtlı Hital Exchange’i bu işlemlerde kullanırken, Türkiye’den Atlas Doviz’in de adı geçiyor.

 

Kaynak:  AB Hazine Bakanlığı duyurusu

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler