Sosyal Medya

Güncel

AB Kıbrıs yaptırımları hazırlığında

Kıbrıs sularında sondaj gerginliğine katılmayan kalmadı

AB Kıbrıs yaptırımları hazırlığında

Türkiye’nin dış politikada karşılaştığı çetin sorunların ekonomi ve piyasalara yansıması önlemeyecek boyutlara tırmanıyor. ABD ve belki de bazı NATO ülkelerinin S-400’lerin ülkemize teslimatı akabinde yaptırım tehditlerini yinelemesi bekleniyor.   ABD Kongresi S-400 misillemesi olarak Kıbrıs Rum Kesimi’ne silah satışlarının serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Doğu Akdeniz’de enerji savaşlarında ise dünya istisnasız Kıbrıs Türkü ve Türkiye aleyhinde saf tuttu.

Euronews’a göre Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj girişimlerine yönelik olası yaptırımları görüşmek için Çarşamba günü COREPER düzeyinde toplanıyor.

 

AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında Avrupa Komisyonu’nun hazırlamış olduğu yaptırım seçenekleri masaya yatırılacak.

 

Euronews Türkçe’nin Komisyon ve Konsey yetkililerinden edindiği bilgiye göre bu yaptırımlar arasında Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye olan yardım fonlarını ve kredileri kesmek de var. Ayrıca Strazburg’da Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nde gerçekleşecek olan bir sonraki Bakanlar Komitesi Toplantısı’na dair görüşmelerde konunun öncelikli gündem maddesi haline getirilmesi veya toplantıların iptal edilmesi seçenekleri de tartışılacak.

 

Son günlerde uyarıların dozu yükseliyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz’un da Karpaz açıklarına ulaşması üzerine Rum kesimi, ardından AB’den de tepki gelmiş ve Dış Politika Yüksek Temsilciliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ın batısında süregiden sondaj operasyonlarının başlamasından iki ay sonra planlanan ikinci sondaj operasyonu, Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal ediyor” ifadeleri kullanılmıştı.

 

Basın kaynaklarına göre, AB Türkiye’ye mali yardımın azaltılması, Türkiye-AB zirvelerinin askıya alınması ve sondaj faaliyetleri ile irtibatlı şahsı ve firma temsilcilerinin topraklarına girmesini engelleme gibi tedbirler alabilir.

 

Hükümetin Cumhurbaşkanlığı referandumu öncesi patlak veren  “Nazi krizini” yatıştırması ardından yeniden ısınan AB ilişkileri Türkiye için büyük ekonomik önem taşıyor.  Vize serbestisi Türk işdünyasının AB pazarında rekabet gücünü artıracak. Gümrük Birliği’ni yenilemek ise serbest ticareti tarım ve hizmetlere yaygınlaştıracağı gibi, AB’nin ayrı serbest ticaret antlaşması yaptığı Güney Kore, Meksika ve Japonya gibi ülkelere ihracatımzı artırır.

 

Ankara Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’da haklarımızı korumakta kararlı, anak Batı’da müttefiklerimizi artırmadan bu stratejinin sonuç vermesi kolay değil.

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler