Sosyal Medya

Piyasalar

23 Haziran Seçimi İçin Çok Tartışılacak Anket: Bakın Kim Kazanıyor?

MAK Danışmanlık kamuoyu araştırma şirketi 23 Haziran seçimi ile ilgili kamuoyuna açıklanan ilk geniş kapsamlı anketi duyurdu. Anketteki sonuçlar çok önemli, araştırma şirketinin yorumları da… MAK Danışmanlık daha çok AK Parti’ye yakın olarak bilinen bir araştırma şirketi. Bu da anket sonuçlarını okuyacağınız üzere daha da ilginç kılıyor.

23 Haziran Seçimi İçin Çok Tartışılacak Anket: Bakın Kim Kazanıyor?

MAK Danışmanlık’ın açıkladığı anket sonuçlarının künyesi ve en önemli tabloları aşağıda… Ve o tablolar hakkında şirketin açıklayıcı yorumları da…

**

31 MART SEÇİMLERİ SONRASI İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI ALGISI VE 23 HAZİRAN SEÇİMLERİ

ARAŞTIRMASI

KÜNYE

Bu çalışma 15 MAYIS –  20 MAYIS  2019  tarihleri arasında 31 MART SEÇİMLERİ SONRASI İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI ALGISI VE 23 HAZİRAN SEÇİMLERİ ARAŞTIRMASI üst başlığı ile MAK DANIŞMANLIK tarafından  İSTANBUL GENELİ’nde yaşayan (İSTANBUL 1. Bölgede yaşayan 4220 kişi İSTANBUL 2. BÖLGE de yaşayan 3170 kişi, İSTANBUL 3. Bölgede yaşayan 3610 kişi) toplamda 11.000 KİŞİ YÜZYÜZE görüşmelerle yapılmıştır. Ancak son 2 seçim kotasını tutturabilmek için yapılan çalışmada yaklaşık 15.000 civarında form doldurtulmuştur.

**

YARIN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE VERECEK?

31 Martta yaşanan yerel seçimler öncesi yapılan 24 Haziran Genel seçimlerinde ortaya çıkan tablodan çok farklı olarak yukarıdaki fotoğraf ciddi bir evrilmenin yaşandığını gösteriyor.

Ak Parti’de ve HDP de düşüş yaşanırken CHP de ciddi bir yükseliş gözlemleniyor. (tabii ki kararsızların matematiksel dağılımı ile) Kararsız oranlarındaki bu yüksek oranda seçmenin 24 Haziran sonuçlarını sorgulama eğilimini göstermesi bakımından ilginç.

Seçmendeki kararsız oran yüksekliği kararını söylemekten bir şekilde endişe duyma rahatsızlığı ile de ifade edilebilir.

Bu veri yaklaşık son yerel seçim verisidir. % 17 lik oy kullanmadım diyen seçmen yaşı itibarıyla oy kullanmadığını söyleyen genç seçmen değil farklı gerekçelerle sandığa gitmeyen / gidemeyen seçmen olup bu seçmen kitlesi seçim sonucunun % 1 lerle değişebileceği İstanbul da çok önemli etkiye sahiptir.

 

KİME OY VERMİŞTİN?

 

Kaldı ki; 24 Haziran sonrası oluşan ittifakların birbirlerini kabullenme oranlarını ilk kez bu seçimde test edilebilmiş; ittifaklar içinde Millet ittifakının önemli oranda ittifaka sadakati gözlemlenirken Cumhur ittifakında hem MHP de gerekli destek yeterince gelmemiş hem de MHP ile kurulan ittifak ve bu ittifakın dili Kürt seçmeni ya sandığa gitmeme ya da CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na kanalize etmiştir. Dolayısıyla bu süreçte oluşan ittifaklar ve karşı bloklaşmalar İstanbul da yerel seçimin kaderini şekillendirmiştir.

 

KARARSIZ SEÇMEN: NİYE OY VERMEDİM?

Bu soruya muhatap olan yaklaşık % 17 lik oy kullanmadım diyen seçmenin % 50 lik bölümü tamamen insani nedenlerle politika dışı şahsi , ailevi, sağlık vs. Nedenlerle oy kullanmadığını ifade ediyor ki bu oranda bir kitle muhtemelen  seçim yenilense yine oy kullanmayacaktır.

% 10’luk OY VERSEMDE BİŞEY DEĞİŞMİYOR NASILSA… diyen kitle ağırlıklı olarak CHP seçmeni umutsuzluk nedeniyle oy kullanmayan bir seçmen kitlesi olarak dikkat çekmektedir.. Bu seçmenin 23 Haziran’da sandığa gideceğini ve CHP ye oy vermesini muhtemel görüyoruz.

% 20’lik PARTİMİN POLİTİKALARINA / SÖYLEMLERİNE VS. KIZDIĞIMDAN diyen kitle ise önemli kısmı Kürt seçmen yada Ak Parti’nin son dönem politikalarını ve dilini beğenmeyen Ak Parti kökenli seçmendir.

 

 

NİYE ÖYLE OY VERDİN?

31 MART SEÇİMLERİNDE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TERCİHİNİZDE NE ETKİLİ OLDU?

Sorusuna Sayın Ekrem İmamoğlu’na oy verenlerin önemli bir kısmının (% 72) adaydan dolayı yani Ekrem İmamoğlu’nun şahsına oy verdiklerini…

Sayın Binali Yıldırım’a oy verenlerin % 80 lik bölümünün de Binali Yıldırım’dan ziyade Partisi ya da Cumhurbaşkanı için oy verdikleri görülmektedir ki bu da bize göre ilginç bir veridir.

 

EKREM İMAMOĞLU İMAJI

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İMAMOĞLU’nun imajı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ekrem İmamoğlu çok tartışılan seçim süreci sonrasında YSK tarafından mazbatası alınmadan çok kısa belediye başkanlığında uyguladığı popülist icraat ve söylemlerle seçimde aldığı oydan daha fazla olumlu algıya sahip olmuş durumda.

 

BİNALİ YILDIRIM İMAJI

Binali Yıldırım İstanbul ve İstanbullular için yaptıklarıyla hayırla yâd edilen bir siyasetci ancak 31 Mart seçim sürecinde görünür bir siyasetçiden çok, rolü başkaları tarafından kullanılan bir siyasetçi algısına neden oldu.

Kararsız seçmen çokluğu bu tereddütün ifadesi. 23 Haziran sürecinde daha gönüllü daha görünür bir kampanya sonucun değişmesinde de şüphesiz çok etkili olacaktır.

 

SEÇİMDE HİLE YAPILDIĞINA İNANIYOR MUSUNUZ?

Sorusuna iktidara yakın medyanın yoğun propagandasına rağmen seçimde Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyenlerin bir kısmı da dâhil olmak üzere seçimlerde hile olduğunu düşünmüyor.

 

SEÇİMİN İPTALİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?

İstanbul seçmeninin çoğunluğu YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesini / seçimin tekrarlanma kararını doğru bulmuyor. Bu durum iktidarın bu kararın gerekçelerini kitlelere yeterince doğru anlatamadığını da gösteriyor.

 

YENİ SEÇİMDE KARARINIZ DEĞİŞİR Mİ?

İstanbul seçmeni seçimin tekrarlanması durumunda alelekser tercihinin değişmeyeceğini söylese de % 1 in altında bir farkın seçimin kaderini belirlediği mega kentte % 16 larda bir seçmen kitlesi tercihinin değişebileceğini söylemektedir.

 

Ancak bu seçmenin ağırlıklı olarak Cumhur ittifakı seçmeni (%65) olduğunu özellikle belirtelim. Cumhur ittifakı seçmeninden bir kısmı Ekrem İmamoğlu’nun mağduriyetine inanmakta, bir kısmı da popülist vaatlerinden etkilenmiş görünmektedir.

 

MECLİS TOPLANTILARINININ CANLI YAYINLANMASINA NE DİYORSUNUZ?

Bu soruya çok olumlu ve olumlu diyen seçmen oranı kararsızların matematiksel dağılımıyla birlikte yaklaşık üç seçmenden ikisi oranına ulaşıyor. Ak Partili belediyeler hakkında şeffaf olmama, yanlış ithamlar vs. Şeklinde bir kısım medyanın işlediği ithamların etkisini göstermesi bakımından ilginç bir veri.

 

 

BU SEFER HANGİ ADAYA OY VERECEKSİNİZ?

Büyükşehir Belediye Başkanlığına yönelik araştırmada seçmenin kararsız oranı %7’lerdedir. İYİ Parti ve HDP’nin Sayın İmamoğlu’nu destekleme oranı kadar da Ak Parti ve MHP tabanından oy alabilme oranı süreci şekillendirecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimlerine yönelik seçmen eğilimleri incelendiğinde seçimlerin çok farklı bir noktada bitebileceğini göstermektedir.

Bizim niçin kararsız olduğunu sorduğumuz seçmen ağırlıklı olarak bir neden söylememekte farklı endişelerini ifade etmektedir. Bu da kararsızların önemli ölçüde muhalefetin yanında sonuca gidebileceğini göstermektedir.

Ak Parti kurulduğu gönden bu yana oy aldığı muhafazakar Kürt Seçmenin sandığa gitmesini sağlayabilirse dengeler tamamen değişecektir.

Ak Parti adayı Sayın Binali Yıldırım’ın 31 Marttan farklı olarak görünür ve gönüllü adaylığı yanında CHP adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kararlı ve etkin çalışması seçim sonucunda etkin olacaktır. Geçmişte Cumhurbaşkanının seçim kampanyasında seçmen üzerindeki etkisi de bu seçimde minimize olmuş durumdadır.

 

 

SONUÇ

Kararsızların dağılımı konusunda istatistikçilerin ve biz kamuoyu araştırmacılarının tecrübesi; kararsız seçmen kitlesi matematiksel dağıtıldığında yukarıdaki tablo çıkmakla birlikte; kararsız seçmenin  seçim sandığına  giderkenki  kararı ve seçime kadarki süreçte olası değişkenler kararsızlar bir yana kısmen kararlı görülen seçmenin kararında dahi etken olabilmektedir.

Seçime kadar olabilecek olası değişken çokluğu seçimin tahminini son derece zor hale getirmektedir. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR GENELİ’nde en önemli değişkenler adayların performansı seçim ittifaklarının iç tutarlılıkları olacaktır. Bunlara ilaveten seçim sürecinde ülkenin ekonomik durumu ve konjonktürel şartlar da büyükşehir seçimlerinde önemli bir etkendir.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler