YORUM:  Banka karları  kurudu

  BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün 2018 yılı ilk 11 ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre…
09:432 Ocak 2019
YORUM:  Banka karları  kurudu
  BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün 2018 yılı ilk 11 ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre…

 

BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün 2018 yılı ilk 11 ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,2 oranında artarak 50.695 milyar TL’ye yükseldi.  Aynı dönemde TÜFE takriben %22 olarak gerçekleştiğine göre,  bankalar reel olarak çetin bir kar kuraklığı yaşıyor.

 

Banka bilançolarının analizini Ziraat Yatırım araştırmasından alıntılayıp, yorumumuzu da sonuna ekliyoruz:

 

Bankaların Kasım mali performansı

 

Bankacılık sektörü Kasım ayı net dönem karı bir önceki aya göre %5,1 oranında artarak 4,8 milyar TL olmuştur.

  • Genel olarak TÜFE endeksli menkul kıymetlerden alınan faiz gelirleri net faiz gelirini desteklerken, bu kalemden elde edilen gelir %44 oranında artan karşılık giderlerini telafi etmiştir. Kredilerden alınan faiz gelirlerinde hem TL hem YP de düşüş gözlemlerken, mevduata verilen faizlerde görece düşüş daha az oranda gerçekleşmiştir.
  • Diğer yandan, net ücret ve komisyon gelirlerinde %4,5 oranında artış olurken, kurlardaki gevşemenin de olumlu katkısıyla operasyonel giderlerdeki %12,6’lık düşüş karı desteklemiştir. Diğer faaliyet gelirleri ise bir önceki ay yaşanan yüksek artışın ardından tekrar gerileyerek normal gelir seviyelerinde gerçekleşmiştir. Ticari kar zarar kaleminde bir önceki aya göre önemli bir değişim olmamıştır.
  • Kasım ayı karı ile birlikte bankacılık sektörünün 2018 yılı ilk 11 ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,2 oranında artarak 50.695mn TL’ye yükselmiştir. Böylelikle yılın ilk on bir ayındaki net kar, 2017 yılı karı olan 49.083mn TL’yi aşmıştır.
  • Kasım ayında döviz kurlarında gerileme sürerken, buna bağlı olarak da YP krediler ve mevduatlarda düşüş devam etmiştir. TL kredilerde de düşüş devam etmiş ve aylık bazda %1,1 oranında gerilemiştir. TL mevduatlar ise yatay kalmıştır. Sonuç olarak toplam krediler ve mevduatlar aylık bazda sırasıyla %3,1 ve %3,2 oranında gerilemişlerdir. Kredi / mevduat oranı da değişmeyerek %119,5 olarak gerçekleşmiştir.
  • Bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı bir önceki aya göre önemli bir değişim göstermeyerek %18,21 olmuştur. Kasım ayında takipteki krediler artmaya ederken, sorunlu kredi rasyosu kredilerdeki gerilemenin de etkisiyle %3,48’den %3,71 seviyesine yükselmiştir.

 

YORUM:  Bu sektör kredi veremez

 

  • Bankacılık sektörünün 11 aylık karı reel olarak sert bir şekilde daralırken, karın hatırı sayılır bölümü de TÜFEX yani, enflasyona endeksli DİBS’lerin değerlemesinden kaynaklanıyor.
  • Çekirdek gelirler düşüyor, çünkü kredi hacmi daralırken, brüt faiz marjı da ona eşlik ediyor.
  • Takipteki kredi oranı yükseliyor, BDDK’ya göre önümüzdeki  12 ayda %3.71’den %6’ya yükselerek karlılığı ve sermaye yeterliliğini iyice zorlayacak.
  • Sermaye yeterliliğinde artış 3 nedenden kaynaklanıyor. Birincisi, TL’nin değer kazancı ve BDDK’nın makro-ihtiyati kuralları gevşetmesi (geçici). İkincisi, kredilerin daralmasıyla sermaye serbeste çıkıyor (kötümser bir gelişme). Üçüncüsü ise özel sektörde Akbank, kamuda ise tüm bankalar sermaye enjekte etti. YKB’nin sermaye benzeri tahvil ihraç edeceğine dair haber çıktı, ama teyit edemiyoruz.
  • Bankaları sermaye yeterlilik oranını muhafaza etmeleri yeni kredilerden feragat etmelerine bağlı. Hızlı kredi artışı sermayeyi tüketir (bağlar) ve likidite sorunu yaratır. Bu yüzde sistem daralmaya mahkum. BDDK ve Berat Albayrak tersini iddia etse de, sistemin taze sermaye enjeksiyonuna ihtiyacı var.

 

Tüm şirket ve sektör analizleri için tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 09:432 Ocak 2019
Paylaş Tweet