Sosyal Medya

Şirketler

Trakya Cam için yeni hedef fiyat ve öneri var

TRAKYA CAM (TRKCM): Tavsiye: AL – Hedef Fiyat: 5,10 Şirketin, uygulanan fiyat zamları ve artan ihracat hacmi doğrultusunda, yıllık %30,1…

Trakya Cam için yeni hedef fiyat ve öneri var

TRAKYA CAM (TRKCM): Tavsiye: AL – Hedef Fiyat: 5,10

Şirketin, uygulanan fiyat zamları ve artan ihracat hacmi doğrultusunda, yıllık %30,1 artışla 1.676 mn TL ciro açıklayacağını tahmin ediyoruz.

Hindistan operasyonlarının konsolidasyonu ve 2018’de yapılan fiyat artışlarının etkisiyle yıllık bazda  %45,3 artışla 318 mn TL FAVÖK, yıllık bazda %2,0 puan artışla %19 FAVÖK marjı açıklamasını öngörüyoruz.

Net kar tarafında ise, yüksek finansal giderler sebebiyle net karın yıllık bazda %43,1 düşüşle 110 mn TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Kanal direnç seviyesi olan 3,46 üzerindeki kapanışlarda hissede yükseliş eğilimi ivme kazanarak 200 günlük ortalama seviyesine yönelim devam edebilir.

Temel Analiz

Uygulanan fiyat zamları ve artan ihracat hacmi doğrultusunda, yıllık %30,1 artışla 1.676 mn TL ciro açıklayacağını tahmin ediyoruz. Trakya Cam, doğalgaz fiyatlarına yapılan zammın ardından, geçtiğimiz yılın Ağustos ve Ekim aylarında ürün fiyatlarında %16 oranında zam yaptı. Dolayısıyla, esas olarak doğalgaz fiyatlarındaki artışın etkisiyle artan giderlere rağmen ürün fiyatlarında yapılan artışların marjların gerilemesini bir ölçüde sınırlandıracağını düşünüyoruz.

Diğer taraftan, hatırlanacağı üzere Trakya Cam, %50 iştiraki olan ve Hindistan’da faaliyet gösteren HNG Float Glass Limited’in %49,80 oranındaki payını diğer kurucu ortaklardan satın alarak şirkete %99,8 oranında ortak olmuştu. Bu doğrultuda, Hindistan operasyonlarının konsolidasyonu ve 2018’de yapılan fiyat artışlarının etkisiyle yıllık bazda %45,3 artışla 318 mn TL FAVÖK, yıllık bazda %2,0 puan artışla %19 FAVÖK marjı açıklamasını öngörüyoruz.

Net kar tarafında ise, yüksek finansal giderler sebebiyle net karın yıllık bazda %43,1 düşüşle 110 mn TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz (ortalama piyasa beklentisi 150 mn TL net kar).

 

Olası Katalizörler

 

% 50 iştiraki olan ve Hindistan’da faaliyet gösteren HNG Float Glass Limited’in ortaklık payını %99,8 seviyesine çıkarması ile şirketin uluslararası operasyonların katkısından faydalanmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

Yabancı Takas Analizi

 

Yabancı takasının yıl başından bu yana %0,98 artış göstermesi ile birlikte hisse BİST 100 endeksine görece %1,97 güçlü performans gösteriyor.

 

Teknik Analiz

2018 yılı Eylül ayından gelen satışlar sonrası 2,80 destek bölgesinde taban oluşumunu tamamlayarak kısa vadeli kanalda yükseliş eğiliminin devam ettiği hissede günlük Macd ve RSI indikatör pozisyonları pozitif bölgede kalmaya devam ediyor. Kanal direnç seviyesi olan 3,46 üzerindeki kapanışlarda hissede yükseliş eğilimi ivme kazanarak 200 günlük ortalama seviyesine yönelim devam edebilir. 3,17 kanal desteği kırılmadığı sürece hissede güçlü görünüm korunacaktır.

 

Halk Yatırım şirket raporundan alıntıdır

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler