TL’nin değer kazancı BİST karlarını nasıl etkiler?

2018 yılının son çeyrek bilanço dönemini kapatıyoruz ve bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre dördüncü çeyrekte TL’ye…
08:572 Ocak 2019
TL’nin değer kazancı BİST karlarını nasıl etkiler?
2018 yılının son çeyrek bilanço dönemini kapatıyoruz ve bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre dördüncü çeyrekte TL’ye…

2018 yılının son çeyrek bilanço dönemini kapatıyoruz ve bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre dördüncü çeyrekte TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %12,2, %13,3 ve %9,8 oranlarında değer kaybetmiştir. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketler bu durumdan olumlu etkilenecektir.

 

 

TL’nin değer kazancı kısmi rahatlama sağladı

 

2018 yılının 3. çeyreğinde, Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre, sırasıyla %31,3, %30,9 ve %28,1 değer kazanmıştı. Dolayısıyla bir önceki çeyrekte kurlarda yaşanan sert yükselişin son çeyreği hatırı sayılır bir düşüşle tamamlaması, döviz açık pozisyonu bulunan şirketler için kısmi rahatlama sağlayabilecektir.

 

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2017 yılının 4. çeyreğinde ise TL bu üç para birimi karşısında değer kaybı yaşamıştı. Bu sebeple geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla, bu yılın son çeyreğinde TL’nin değer kazanması döviz açık pozisyonu bulunan şirketler için kur farkı geliri anlamı taşımaktadır. Geçen yılın son çeyreğinde Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre, sırasıyla %6,2, %7,7 ve %6,1 değer kazanmıştı.

 

Bu araştırmada Eylül 2018 sonundaki net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Aralık 2018 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2018 yılının 4. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkileneceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

 

 

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

 

Diğer yandan, Türk Telekom (TTKOM) 1.831mn TL, Ak Enerji (AKENR) 557mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 546mn TL, Migros (MGROS) 530mn TL, Sinpaş GYO (SNGYO) 379mn TL ve İzmir Demir Çelik (IZMDC) 356mn TL kur farkı geliri yazarak döviz kurlarındaki düşüşlerden olumlu etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.  Bu şirketlerin tamamı üçüncü çeyrekte net dönem zararı açıklamıştı.

 

USD cinsinden finansallarını tutan ve döviz açık pozisyonu Japon Yeni ile EUR cinsinden olan THY’nin, TL fazla pozisyonun olumlu katkısıyla 436mn TL kur farkı geliri yazacağını hesaplanmaktadır. Şirket için diğer kalemi altında bulunan ve detayı bulunmayan para birimlerindeki değer kazancı/kayıp bu giderin artmasında/azalmasında rol oynayabilir. THY en yüksek açık pozisyona sahip şirket konumundadır.

 

Finansallarını dolar cinsinden tutan Ereğli Demir Çelik (EREGL) açık pozisyonlarının TL ve EUR cinsinden olması nedeniyle 193mn TL kur farkı gideri yazacağı hesaplanmaktadır.

 

Zorlu Enerji’nin 9.207mn TL’lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın etkinin büyük bir bölümünün özkaynaklar altında gösterilmesi sebebiyle kara olumlu etkisi 344mn TL ile sınırlı olabilir.

 

TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, 3.006mn TL’lik döviz açık pozisyonuna rağmen kur düşüşlerinden şirketin sadece 63mn TL olumsuz etkileneceği hesaplanmaktadır.

 

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

 

Döviz pozisyon fazlası en yüksek olan şirketlerin başında Doğan Holding (DOHOL), Sabancı Holding (SAHOL), Şişe Cam (SISE) ve Soda Sanayii (SODA) geldiği gözlenmektedir. Söz konusu şirketlerin sırasıyla 511mn TL, 31mn TL, 361mn TL ve 290mn TL kur farkı gideri kaydetmesi beklenmektedir.

 

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın oldukça sınırlı kalacağı hesaplanmıştır.

 

Doğan Holding (DOHOL)’in eylül sonu itibariyle 4.172mn TL yabancı para pozisyonu fazlası bulunmaktadır. Dolayısıyla üçüncü çeyreğin aksine son çeyrekte yüksek miktarda kur farkı gideri kaydedebilir.

 

Enka (ENKAI) inşaat döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki artıştan sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir)

 

Finansallarını dolar cinsinden tutan İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR), EUR fazla ve TL açık pozisyon taşımasına bağlı olarak yaklaşık 201mn TL kur farkı gideri kaydedebileceği hesaplanmıştır. (İskenderun Demir Çelik yaklaşık %95 oranında Ereğli Demir Çelik’in bağlı ortaklığı statüsünde olması nedeniyle aynı zamanda Ereğli’nin konsolide finansallarında da yer almaktadır.)

 

Son olarak döviz fazlası bulunan Koza Grubu (Koza Anadolu (KOZAA), Koza Altın  (KOZAL), İpek Enerji (IPEKE)) hisseleri, Tekfen Holding (TKFEN) ve Alarko GYO’nun  (ALGYO )kur farkı gideri kaydetmesi beklenmektedir.

 

Ziraat Yatırım

Yorumlar

Son güncelleme: 08:572 Ocak 2019
Paylaş Tweet