Teknoloji hisselerine dikkat

Geçtiğimiz hafta kar beklentilerini düşürmesi ile gündemi sallayan Apple'ın ardından Samsung da kar beklentilerini aşağıya çektiğini açıkladı
13:448 Ocak 2019
Teknoloji hisselerine dikkat
Geçtiğimiz hafta kar beklentilerini düşürmesi ile gündemi sallayan Apple'ın ardından Samsung da kar beklentilerini aşağıya çektiğini açıkladı

Geçtiğimiz hafta yılın ilk günlerinde Apple’dan gelen açıklamalar piyasada bomba etkisi yarattı. Zira bu açıklamalar sonrasında Japon yeninin hareketiyle birlikte piyasalarda beklenmedik bir sarsıntı yaşandı. Dünyanın en kıymetli ve likit hissesi olarak görülen Apple hisselerinde %10 düşüş kaydedildi. ,

Apple CEO’su Tim Cook yatırımcılara gönderdiği mektupta aşağı yönlü revizyona neden olarak Çin’deki zayıflamanın ve beklentilerden düşük iPhone satışlarının yanı sıra, diğer ülkelerde yeni iPhone modellerine talebin düşündükleri kadar güçlü olmamasının da rol oynadığını belirtmişti.

Cook mektubunda, “Başlıca gelişmekte olan piyasalarda bazı zorluklar öngörüyorduk, ancak özellikle Çin’de olmak üzere ekonomik yavaşlamanın boyutunu önceden göremedik” ifadelerine yer vermişti.

Böylelikle California merkezli teknoloji şirketi Apple ilk çeyrek için ciro beklentisini 89-93 milyar dolar aralığından 84 milyar dolara indirmişti.

Apple’ın ardından Samsung

Apple’ın ardından Samsung Electronics de 2018 yılı dördüncü çeyrekte faaliyet kârının yüzde 29 düştüğünü tahmin etti.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın çip ve cep telefonu talebini zayıflatmasının etkisiyle şirketin faaliyet kârı iki yıldır ilk kez düşüş gösterdi.

Samsung’dan yapılan açıklamaya göre ekim-aralık dönemi faaliyet kârının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 düşüşle 10,8 trilyon won (9,67 milyar dolar) seviyesinde olduğu tahmin edildi. Analistler söz konusu dönem için 13,2 trilyon won faaliyet kârı bekliyorlardı.

Samsung ayrıca 4. çeyrekte cirosunun yüzde 11 azalışla 59 trilyon won seviyesinde gerçekleştiği tahmininde bulundu.

2018 Ekim-Aralık dönemi için kesin sonuçlar ocak ayının ikinci yarısında açıklanacak.

Bu ayın başında da . Apple, aşağı yönlü revizyona gerekçe olarak Çin ekonomisindeki zayıflık ve buna bağlı iPhone satışlarının beklenenin altında kalmasını göstermişti.

Uzmanlar teknoloji hisselerine dikkat etmek gerektiğini belirtiyorlar. 2018 yılı kadar parlak bir 2019 beklenmediğinin altı çizilirken, rekabet nedeniyle Apple’ın rakiplerinin daha ucuza satışlar yapabileceği buna bağlı olarak daha fazla şirketin karlılıklarında azalma görülebileceği belirtiliyor.

Ek olarak ticaret gerginliklerine yönelik son günlerdeki iyimserliğe rağmen beklenen anlaşmaların sağlanmaması halinde hisse senetleri piyasalarında görülmesi muhtemel aşağı yönlü hareketlerin de göz önünde tutulması gerektiği notlarını görüyoruz.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:448 Ocak 2019
Paylaş Tweet