Sosyal Medya

Şirketler

Yenileme: Son konkordato kurbanı Adana’dan, ihracat şampiyonu

Geçen hafta Collezione hazır giyim ve Sixt filo kiralama ile yeniden patlak veren konkordato yangınına hafta sonunda Adana’dan Garip Tavukçuluk…

Yenileme: Son konkordato kurbanı Adana’dan, ihracat şampiyonu

Geçen hafta Collezione hazır giyim ve Sixt filo kiralama ile yeniden patlak veren konkordato yangınına hafta sonunda Adana’dan Garip Tavukçuluk da katıldı. Garip Tavukçuluk sıradan bir firma değil, hikayesini ve nasıl onlarca paydaşı mağdur edebileceğini Çukurova Barış Gazetesi’nden öğreniyoruz:

Bölgenin ihracat şampiyonu

Adana’da bölgenin ihracat şampiyonu olan 40 yıllık tavuk firması Garip Tavukçuluk, Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato talep etti.

Bölgenin ihracat şampiyonu olan 40 yıllık tavuk firması Garip Tavukçuluk, yüksek faiz oranları ve yem ham maddesi stokçuluğundan kaynaklı Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato talep etti. İşlerini kaybetmek istemeyen işçiler ve yetkililer, açlıktan telef olma riskiyle karşı karşıya olan 3 milyon canlı tavuğun olduğunu belirterek firma önünde eylem yaptı.

Hayvan yemsiz, çalışan mağdur

Planlama Şefi Serkan Dönmez, ekonomik sıkıntılardan dolayı konkordato talebinde bulunduklarını kaydederek, “Talebimiz kabul edildi fakat gerekli desteği alamadık. Sahada canlı hayvanlarımız mevcut fakat onlara maddi imkansızlıklardan dolayı yem gönderemedik. Onları yemsiz bırakmak zorunda kaldık. O hayvanların ölüm riski mevcut. Yaklaşık 650 çalışanımız ve bunların aileleri herkesin bir mağduriyeti söz konusu. Bizim tek derdimiz firmamız kapanmasın. çalışanlarımızdan memnunuz, insanlar burada ekmek yemeye devam etsin. Bu konuda devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Burada bölgenin ihracat şampiyonu olmuş bir firmadan bahsediyoruz”

Firmada şef olarak çalışan Yılmaz Börçün de işçi ve işveren olarak aile ortamında çalıştıklarını ifade ederek, “Bu işverenler neden bu duruma geldi? Neden bankalar faizlerini bu kadar arttırdı? Neden yem hammadde stokçuları ortaya çıkıp da uçuk rakamlar çıkardı? Devletten istediğimiz burada üretim olması. 40 bin kesimden 120 bin kesime çıkmış, devletine kaynak oluşturmuş ve bu bölgenin ihracat şampiyonu olmuş bir firmadan bahsediyoruz burada. Basit bir fabrika değil burası” dedi.

“İşverenim, ‘elinize sağlık arkadaşlar buraya kadarmış’ dedi ama biz gidemedik”

İşçilerden İlhan Ünal ise çok üzgün olduklarını söyleyerek, “Biz işimizi, ekmeğimizi bu fabrikaya borçluyuz ve bunları hak etmiyoruz. Bugün bana işverenim ‘elinize sağlık arkadaşlar buraya kadarmış’ dediler ama biz gidemedik. Bizim ekmeğimizi aşımızı verdi bu insanlar. Devletimiz elini bizden çekerse biz ne yapacağız?” diye konuştu.

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz ‘ın yorumu

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz artan konkordato ve iflas haberlerine dair yorumunu paylaştı.

Konuyla ilgili Para Analiz’de yer alan habere dair yorumunu sosyal medya hesabında paylaşan Yılmaz sorunların derinleşerek devam ettiği görüşünü dile getirdi. Yılmaz “Rehavete yer yok” dedi.

 

İLGİLİ HABERBorç sarmalının 50 tonu:  Konkordato, iflas, yeniden yapılandırmaBorç sarmalının 50 tonu:  Konkordato, iflas, yeniden yapılandırma

İLGİLİ HABERTarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyorTarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyor

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler