Sosyal Medya

Reel sektör

Şirket satın almalar hızlandı

Ucuz TL ihracata yardımcı olmaz, bunu dün Dr Ali Orhan Yalçınkaya’nın sitemizde yer alan makalesinde görebilirsiniz. Fakat, Türk şirketlerinin dolar…

Şirket satın almalar hızlandı

Ucuz TL ihracata yardımcı olmaz, bunu dün Dr Ali Orhan Yalçınkaya’nın sitemizde yer alan makalesinde görebilirsiniz. Fakat, Türk şirketlerinin dolar bazında değerini düşürerek şirket satın alma ve evlenme pazarında canlılık doğurur. Dün de 2 önemli şirketimiz yabancılar tarafından satın alındı.

Belki ulusalcı kardeşlerimiz güzide şirketlerimiz yabancılara gidecek diye üzülebilirler, ama bu bakış açısı tam doğru değil.  Yabancı şirketler hem Türkiye’ye kalıcı sermaye sokarak cari açığın finansmanına uzun vadeli katkı yapıyor hem de yerli şirketi uluslararası pazara açarak ciro ve karlılığını büyütübiliyor.   Özkaynağın çok pahalı olduğu ve artık kredi ve inşaata dayalı büyüme modelinin raf ömrünü doldurduğu yeni dönemde, kendi iç kaynaklarıyla büyüyemeyenler, yabancı ortak ya da eş bulacaklar kendilerine.

 

Fransız devi, 40 yıllık Türk şirketini satın alıyor

 

Türkiye’nin en büyük elektrik ekipmanları üreticilerinden Şafak Elektrik satılıyor. Yüzde 100 Türk şirketi Şafak’ın tamamını Fransız devi Sicame Group satın alıyor. 40 yıl önce işadamı Ekrem Koca tarafından kurulan Şafak Elektrik, elektrik piyasasında bağlantı pabuçlarını üretiyor. Bu alanda iç pazarda yüzde 55’lik payı bulunan Şafak Elektrik’in Silivri’de 11 bin metrekarelik bir tesisi bulunuyor. Paraguay’dan Filipinler’e 20’den fazla ülkeye ihracat yapan Şafak’ın tamamını almak için Fransız devi resmi kurumlara başvuru yaptı. 100’den fazla çalışanı, 80’den fazla bayisi olan, son açıklamalara göre ise 20 milyon euroluk ciro yapan Şafak Elektrik’i alan Fransız dev ise 1955 yılında Basile Lachaud tarafından kuruldu.

 

Alanında dünyanın en büyüğü

 

30’a yakın ülkede tesisi bulunan Sicame’nin 3 bin 500’e yakın çalışanı var. 2017’de 383 milyon euro ciro yapan Sicame Group’un karı ise 40 milyon euro. Sicame, elektrik bağlantı elemanları konusunda dünyanın en büyük bağımsız şirketi olarak biliniyor.

 

(Kaynak:  Dunya)

 

PayU, iyzico’yu 165 milyon dolara satın aldı

 

Ülkemizin önemli girişimleri arasında yer alan ve Wired UK tarafından İstanbul’un en gözde 10 girişimi arasında da seçilen iyzico, geçtiğimiz dönemlerde pek çok yatırım haberi ve satış görüşmesi ile de karşımıza çıkmıştı.

 

İyzico toplam 28 milyon dolar yatırım almıştı

 

Hatırlatmak gerekirse iyzico, IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 4 turda toplamda 28 milyon dolarlık yatırım da almıştı. Teknoloji Fast 50 Türkiye 2018’de en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında da yer alan ve geçtiğimiz yılın Haziran ayında Doğu Avrupa’ya açılan iyzico’nun PayU tarafından satın alınabileceği uzun süredir konuşuluyordu.

 

Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan iyzico, 6 yıllık serüvenin ardından rakibi konumundaki PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı. Paylaşılan bilgilere göre PayU, iyzico’nun çoğunluk hisselerini satın alarak stratejik bir ortaklığa imza attı.

 

Söz konusu satın alma ile birlikte Türkiye’nin PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldiğini de ekleyelim.

 

3 kişi olarak başladıkları bu hayalin 150 kişilik bir ekibe, milyarlarca liralık işlem hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştüğünün de altını çizen Özbuğutu, iyzico olarak hedeflerinin Türkiye’de ve bulundukları bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek olduğunu da paylaştı.

 

 

(Kaynak: Webrazzi)

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya:  Düşük TL ihracata yarıyor mu?

 

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve analizlere erişmek için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler