Sosyal Medya

Güncel

Reuters:  Doğalgaza %60 zam gerekiyor

  Seçim maratonu bütçeyi ve kamu iktisadi kuruluşlarının (KİT) nakit akımını feci şekilde yıprattı.   Yılın ilk çeyreğinde Hazine nakit bütçe…

Reuters:  Doğalgaza %60 zam gerekiyor

 

Seçim maratonu bütçeyi ve kamu iktisadi kuruluşlarının (KİT) nakit akımını feci şekilde yıprattı.   Yılın ilk çeyreğinde Hazine nakit bütçe açığı bir yıl öncesinin aynı dönemine göre nerdeyse ikiye katlanırken, KİT’lerin mali  durumunu ancak bir yıl sonra öğreneceğiz. Fakat, bir konu çok açık. Türkiye doğal gazı Brent petrol fiyatına endeksli sözleşmelerle satın alıyor. Brent petrol 5 aylık zirve yaptığına göre, doğal gaz fiyatlarının da artması gerekmez mi?

Reuter’s de yer alan bir habere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan günübirlik Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde doğalgazda fiyat indirimi talebini gündeme getirdi. Ayrıca bir Botaş yetkilisinin yapılan zamlarla ilgili olarak, “Şu anda BOTAŞ’ın gaz alış ve satış fiyatlarının denk gelmesi için yüzde 60’ın üzerinde bir fiyat artışı gerekiyor. Elbette böyle bir artış makul değil” dediği belirtildi.

 

SÖZCÜ’de yer alan haberin ayrıntıları şöyle:

 

Reuters’a bilgi veren yetkililer, Rusya’dan Türkiye’ye satılan doğalgazda yüzde 10’dan az olmayacak şekilde indirim gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtti.

 

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “İndirim talebi Erdoğan’ın dünkü ziyareti sırasında gündeme geldi. Rusya bu indirim talebini değerlendirecek. Bir indirim olması mümkün ve bu yüzde 10’dan aşağı olmayabilir” şekilde konuştu.

 

Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un CEO’su Alexei Miller, dün gazetecilerin Türkiye’nin doğalgaz fiyatında indirim talep edip etmediği sorusuna cevap vermemişti.

 

 

Erdoğan ve Putin, pazartesi günü Moskova’da bir araya geldi. Reuters

 

“YÜZDE 60 ZAM GEREKİYOR”

 

Rusya halen Türkiye’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda bulunuyor. Türkiye geçen yıl tedarik ettiği 50 milyar metreküp doğalgazın yüzde 47’sini Rusya’dan aldı.

 

Bir başka yetkili de, BOTAŞ’ın fiyatları ciddi şekilde sübvanse ettiğini ve uzun zamandır zararına satış gerçekleştirdiğini belirterek, “Geçen yıl doğalgaza zam yapıldı ve bu sanayi tarafı başta olmak üzere ciddi etki gösterdi. Şu anda BOTAŞ’ın gaz alış ve satış fiyatlarının denk gelmesi için yüzde 60’ın üzerinde bir fiyat artışı gerekiyor. Elbette böyle bir artış makul değil” dedi.

 

Yetkili, Rusya’dan sağlanabilecek bir fiyat indiriminin BOTAŞ’ın elini rahatlatabileceğini ve zam ihtiyacını azaltabileceğini vurguladı.

 

Doğalgazı uzun vadeli kontratlarla döviz karşılığı alan Türkiye, hem uluslararası fiyatların artması hem de TL’nin değer kaybının etkisiyle Temmuz ayından itibaren bir dizi fiyat ayarlaması yaptı. Sanayinin kullandığı gazın fiyatı yüzde 50’ye yakın artarken, meskenlere yapılan fiyat artışı daha düşük oldu. Elektrik santralleri ise daha yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler