Sosyal Medya

Raporlar

OSD:  Otomotif 2018’de daraldı, 2019’da da daralacak

OSD’nın yayınladığı Aralık ayı sanayi verilerine göre otomotiv sanayi üretimi Aralık ayında zayıf yurtiçi pazar ve ihracat nedeniyle yıllık bazda…

OSD:  Otomotif 2018’de daraldı, 2019’da da daralacak

OSD’nın yayınladığı Aralık ayı sanayi verilerine göre otomotiv sanayi üretimi Aralık ayında zayıf yurtiçi pazar ve ihracat nedeniyle yıllık bazda %19 düşüşle 123 bin adede geriledi. Aralık ayında sanayi ihracat hacmi yıllık bazda %8 düşüşle 100 bin adede, yurtiçi pazar ise yıllık bazda %43 düşüşle 80 bin adede geriledi. 2018 yılında kümülatif ihracat hacmi yıllık bazda %1 düşüşle 1 milyon 319 bin adede gerilerken, üretim hacmi zayıf iç talep nedeniyle yıllık bazda %9 düşüşle 1 milyon 550 bin adede düştü. Aralık ayı yurtiçi pazar verileri bu ayın başında ODD tarafından açıklandığı için piyasa için sürpriz oluşturmuyor.

Takip listemizdeki otomotiv hisselerinin ihracat performansına baktığımızda, Ford Otosan’ın 2018 yılı için 320-330 bin ihracat hedefinin üst bandına yakın 329 bin adet ihracat hacmi elde ettiğini görüyoruz. Diğer taraftan, Tofaş Fabrika ise 3Ç18 sonuçlarından sonra aşağı yönlü revize ettiği 260-270 in adet ihracat hedefinin de gerçekleşen 244 bin adet ile altında kaldığını görüyoruz. FROTO için olumlu, TOASO için olumsuz.

 

OSD, 2019 yılında ağır ticari araç dahil yurtiçi otomotiv pazarının yıllık bazda %27 daralma ile 470 bin adede gerileyeceğini öngörüyor (İş Yatırım: 415 bin). OSD 2019 yılında sanayinin toplam ihracatında yaklaşık %66 paya sahip olan binek araç ihracat hacminde ise yıllık bazda %7 daralma bekliyor. 2019 yılında otomotiv sanayi üretiminde ise 2018 kıyasla %8 düşüşle 1 milyon 420 bin adede gerileyeceğini öngörüyor.

 

Esra Şirinel

 

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. raporundan alıntıdır

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler