İşte  alkışlanacak icraat:  KOBİ alacak sigortası

Eski yılın son incelemesi ve yeni yılın ilk analizinde hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdik. Ama, yanlışlara ışık tutarken doğruları atlamak, ParaAnaliz’i…
12:331 Ocak 2019
İşte  alkışlanacak icraat:  KOBİ alacak sigortası
Eski yılın son incelemesi ve yeni yılın ilk analizinde hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdik. Ama, yanlışlara ışık tutarken doğruları atlamak, ParaAnaliz’i…

Eski yılın son incelemesi ve yeni yılın ilk analizinde hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdik. Ama, yanlışlara ışık tutarken doğruları atlamak, ParaAnaliz’i titizlikle sadık  kalmaya uğraştığı tarafsız yayıncılık ilkesinden uzklaştırır.

Bütçe tasarrufu için müteahhit hakedişlerinin ötelenmesi ve seçim ekonomisi yanlıştır. Öte yanda KOBİ alacak sigortası, OtoBES’ten sonra hükümetin en yararlı icraatlarından biri olmaya aday. Konkordatoların çoğaldığı, tahsilat ve çek keşidesinin zorlaştığı bu dönemde, sigorta KOBİ’lerin  iş hacmini gözle görülür ölçüde yükseltme  potansiyeli taşıyor.

 

Tüm KOBİ sahibi ve çalışanı okurlarımız için yeni sigorta sistemini tanıtalım:

 

Habertürk: Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası yürürlüğe girdi

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası bugün yürürlüğe girdi.

 

Yeni ürün Zorunlu Trafik Sigortası ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigortasında olduğu gibi havuz sistemi ile çalışacak.

 

Halk Sigorta’nın yönetiminin yapacağı bu havuzdan sisteme entegre olmak isteyen bütün sigorta şirketleri poliçe kesebilecek. Yeni üründen ilk etapta cirosu 25 Milyon TL ve altı olan KOBİ’ler yararlanabilecek.

 

KOBİ’ler alıcı başına 300 bin TL’ye kadar çıkabilen limitler dâhilinde Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nı temin edebilecekler. Türkiye’deki toplam işletmelerin yüzde 99.9’unu KOBİ’ler oluştururken, işletmelerin neredeyse tamamının mevcutta Ticari Alacak Sigortası bulunmuyor.

 

KOBİ’lere nefes aldıracak

 

Yeni ürüne ilişkin değerlendirmede bulunan IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Alacak Sigortası aslında bir süredir var olan bir ürün, ancak KOBİ’ler mantığında çok aktif çalışmıyordu. Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası ile 1 Ocak itibariyle KOBİ’lerimize daha rahat nefes aldırmak hedefleniyor. Yeni ürünün ekonominin hızlı dönmesi açısından ciddi anlamda piyasaları rahatlatacağını düşünüyoruz. Bugün hangi KOBİ firmasına sorarsanız sorun ‘evet bir şeyler satıyorum, ama sattığımın karşılığını alabilme kısmında soru işaretlerim var’ diyor. Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası alan KOBİ’lerimiz bu endişeyi artık taşımayacaklar” diye konuştu.

 

Noyan Doğan:  Risk ölçümü ve prim ödemeleri

 

Hürriyet’in usta sigortacılık yazarı Noyan Doğan KOBİ alacak sigortasıyla ilgili en önemli iki soruya cevap verdi:

 

Risk değerlendirmesi nedir ve kim yapacak?

Risk değerlendirmesini Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi yapacak. Risk değerlendirmesi kapsamında sigorta yaptıracak şirketin alacağı olduğu şirketlerin mali durumu, bilançosu, borçlarını ödeyip ödeyemeyeceğine yönelik araştırma yapılacak. Risk değerlendirmesi sonucunda sigorta yaptıracak KOBİ’nin alacağı olduğu her bir şirket için 1’den 6’ya kadar skor verilecek. 1, en düşük riskli şirket anlamına gelirken; 6, en yüksek riskli şirket anlamına gelecek. Skoru 6 olan şirket içinse sigorta yaptırmak isteyen KOBİ’ye sigorta teminatı verilmeyecek. Yani, risk değerlendirmesi sonrası skoru 6 çıkan bir şirket olduğundan; sigorta talep eden KOBİ’ye, ‘bu şirkete mal satma alacağını tahsil edemezsin, biz de bu alacağın için seni sigortalamayız’ diyecek. Skoru 1 ila 5 arasında olan her bir borçlu şirket için de sigorta yaptıracak şirkete farklı oranlarda kredi limiti tahsis edilecek.

 

Ne kadar prim ödenecek?

Standart bir prim yok. Sigorta yaptıracak KOBİ’nin sigortalatacağı vadeli alacağına, vadeli alacağın 120 gün mü, 180 gün mü, 360 gün mü olduğuna göre, yani alacağın süresine göre değişiyor. Prim hesabında sigorta yaptıracak şirketin son mali yıldaki vadeli satışlardan elde ettiği cirosu esas alınıyor ve en fazla 25 milyon TL’ye kadar olan alacaklar sigortalanıyor. Ciroya göre de 3 milyona kadar, 3-5 milyon arası, 5-10 milyon arası, 10-15 milyon arası, 15-20 milyon arası ve 20-25 milyon arası alacağa göre farklı tutarlarda primler uygulanıyor. Tabloda, KOBİ’lerin, örneklerle, alacak sigortasına ödeyeceği prim tutarı yer alıyor. Alacak sigortasında azami teminat tutarı (alınacak en yüksek tazminat tutarı) hesaplanan primin 10 ve 15 katı olarak belirlendi. Yine tabloda verilen örneklerde alınacak en yüksek tazminat tutarlarını da bulabilirsiniz.

 

 

Sigortadan yararlanmayı düşünen tüm okurlara Noyan Doğan’ın “15 soruda  alacak sigortası” incelemesinin tümünü okumalarını öneririz.

 

 

FÖŞ yazdı:  2019 şirket iflasları yılı

Yorumlar

Son güncelleme: 12:331 Ocak 2019
Paylaş Tweet