İki durgunluk  kanıtı:  İç hat yolcu trafiği ve hayat sigortası primleri

Ekonominin içinden geçtiği ateş çemberini tanımlamak, anlamak için veri şart. Anektodlar bize büyük resmi göstermiyor. TUIK, TCMB ve BDDK tarafından…
04:109 Ocak 2019
İki durgunluk  kanıtı:  İç hat yolcu trafiği ve hayat sigortası primleri
Ekonominin içinden geçtiği ateş çemberini tanımlamak, anlamak için veri şart. Anektodlar bize büyük resmi göstermiyor. TUIK, TCMB ve BDDK tarafından…

Ekonominin içinden geçtiği ateş çemberini tanımlamak, anlamak için veri şart. Anektodlar bize büyük resmi göstermiyor. TUIK, TCMB ve BDDK tarafından yayınlanan veriler ise mevduat-krediler haricinde reel zamanın çok gerisinde kalıyor. Bu verileri tamamlamak ve ekonominin güncel durumunu tespit etmek için sektörlerden gelen haberlere da önem veriyoruz.

2018 yılı sonunda iki çok değişik sektörden gelen veriler ekonomide durgunluğun boyutlarını saptamamıza yardımcı oldu.

 

Aralık’da DHMİ Yolcu Sayısı Geçen Yılın Aynı Ayına Göre %4,9 Geriledi…

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2018 yılı Aralık ayına ait havayolu yolcu ve uçak istatistiklerini açıkladı. Buna göre yılın 12. ayında Türkiye geneli havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azalarak 13,5mn kişi olarak gerçekleşmiştir. Böylece, 2018 yılında toplam yolcu sayısı  210,2 milyon olmuş ve 2017 yılında göre %8,6 artış kaydetmiştir.

 

Hava limanı trafiğinde artış hiç de zayıf değil, bu istatistik niye resesyon delili olsun ki?  Çünkü Şeytan detayda gizli. Aralık ayında vatandaş uçakla seyahati azaltmış:

Aralık ayındaki düşüş iç hat yolcu trafiğinin yıllık olarak %12,1 azalmasından kaynaklanmaktadır. Öte yandan, dış hat yolcu trafiği %8,2 yıllık yükseliş kaydetmiştir.

 

2018 yılı genelinde ise iç hat yolcu trafiğindeki artış %1,7 olurken, dış hat yolcu trafiğindeki artış %7,1 olmuştur.

 

(Kaynak:   Ziraat Yatırım)

 

 

Hayat branşında büyük durgunluk

 

Türkiye sigorta pazarının önemli branşlarından olan hayat branşı, ekonomideki sorunlar nedeniyle bu yıl önemli bir daralma içinde.

Yılın ilk 11 ayında bu branştaki prim üretimi sadece yüzde 2.2 artarak 6 milyar 379 milyon liraya ulaştı. Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre bu branş reel olarak %15.9 küçüldü. Bu nedenle toplam sigorta pazarındaki payı da yüzde 15.2’den yüzde 13.2’ye geriledi. Oysa bu branşta prim üretimi, 2017 yılında 2016’ya göre yüzde 35.8 artarak 6.8 milyar liraya ulaşmış, reel artış da yüzde 21.4 olarak gerçekleşmişti.

 

Hayat sigortası pazarının daralmasının temel nedeni ise ekonomik krizin etkisiyle banka kredilerindeki düşüş. Türkiye’de yüzde 70-75 oranında bankaların verdiği kısa vadeli kredilere güvence olarak satılan hayat sigortaları, geçen yıl özellikle konut ve Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerle ve uzayan vade süreleriyle önemli bir ivme yakaladı. Ekonomik büyüme de hayat sigortası branşını olumlu etkiledi.

 

Yüzde 9 artış

 

Yıla güçlü başladıklarını hatırlatan Metlife Emeklilik Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, yılın ikinci yarısında ise özellikle ağustos ayından sonra kredilerin hızla yavaşladığını, bundan tüketici ve mortgage kredilerinin de etkilendiğini belirterek “Bu durum özellikle ağustos ve eylülde hayat sigortalarını olumsuz etkiledi. Aralık ayında ise yeniden toparlanma oldu. 2018 üretiminde yüzde 8-9 nominal artış görebiliriz“ dedi.

Kaynak:   Cumhuriyet

 

Tüm sektör ve şirket haberleri için bu sayfamızı ziyaret edin

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 04:109 Ocak 2019
Paylaş Tweet