Sosyal Medya

Reel sektör

Fitch:  Perakende sektörünü zor bir yıl bekliyor

Fitch Ratings, 2019 yılının Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörü için zorlu bir yıl olacağını, tüketici güveninin düşmeye devam etmesinin…

Fitch:  Perakende sektörünü zor bir yıl bekliyor

Fitch Ratings, 2019 yılının Türk perakende ve tüketici ürünleri sektörü için zorlu bir yıl olacağını, tüketici güveninin düşmeye devam etmesinin şirketlerin satış hacimleri, ürün karışımları ve maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma kabiliyetleri üzerinde baskı yaratacağını bildirdi.

 

Bununla birlikte Fitch, tüketici ürünleri şirketlerinin maliyet artışlarını büyük ve modern perakende zincirlerinden çok geleneksel perakendecilere yansıtma konusunda daha iyi bir konumda olacaklarını öngördü.

Artan finansman maliyetlerinin, finansmana ulaşım zorluklarının ve artan döviz cinsinden borçların da perakende ve tüketici ürünleri sektöründe finansal esnekliği sınırlayacağını belirten Fitch, bu risklerin hali hazırda kredi notlarına dahil edildiğini vurguladı.

 

Fitch, Yaşar Holding ve Migros’un faaliyet ortamında daha fazla kötüleşme potansiyeline karı en kırılganlar olduklarını belirtti.

 

Bununla birlikte Fitch, tüm zorluklara rağmen 2019’un Türkiye’nin modern gıda perakendecileri ise büyüme fırsatları getireceğini öngördüklerini, bu şirketlerin geleneksel formattaki perakendecilerden pazar payı almak için iyi konumlandıklarını vurguladı.

 

FOREKS, Reuters

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler