Sosyal Medya
**8*

Borç sarmalının 50 tonu:  Konkordato, iflas, yeniden yapılandırma

28 Ocak 2019

Can sıkıntısından kedilerime Fransızca öğretiyorum. Hakkaten, benim gibi haberi daha pişmeden  koklayıp aç piranha gibi derisine yapışan eski kulağı kesik bir muhabir için gündem o kadar cılız ki, Pazar günü geçmek bilmiyor. Semtim olan Semerburgaz’da yürüyüşe çıkmak da keyifsiz oldu artık, dükkanların yarısı kapalı, yarısı tadilatta, yarısı da  satılık.  Ne hale düştük ya, ABD, Rusya, Alaman’ya “Ey…..” diye meydan okuyan bu Yüce Millet, soğan tacirleri ve süpermarkerketlere savaş açacak kadar düştü. İşte, eşsiz zekan ve bütün Musevi-finans lobisini korkutan gücünle tüm düşmanlarını yenersen, sonun bu olur. Sonunda tüy sikletle maça çıkarsın.

 

En kolay yendiğimiz düşman da, şu konkordato ilan eden, borcuna sadık olmayan kancık, fırsatçı  tacir zümresi oldu. Artık konkordato ilan etmek hem FETÖ’cü olmak kadar ayıp, hem de Fiat Aegea’da vites değiştirmek kadar zor.   Rivayet odur ki, bu ülkenin siperde savaşan gerçek kahramanları bankalar yeni bir intihar müfrezesi oluşturup, şirket şirket dolaşıyor, bu hainler çetesini konkordatodan vazgeçirip kredi yapılandırmaya ikna ediyormuş. 22 şirket “konk”dan çıkmış, 100 tanesi de töbekar olmuş.

 

İşte burada yazmayı bırakıp, bir kaşık küp şekeri bardağın üstüne koyup döktüm Absinth üzerine.  Herkes evinde rakı üretir, ben de Absinth, Cehenneme gideceksen, klasınla git demiş Yoki.

 

Yukarda hakkaten yalancıları cezalandıran bir Tanrı olsa, bu ülkeye her gün yıldırım yağar, yangın söndürmeye yetişmezdik ya. Daha bu hafta Collezione ve filo  kiralama şirketi Sixt “konk” oldu, Pamukkale Turizm iflas etti, ama etmedim diyor.  Anadolu Birlik Holding yani Torku Gıda ya 1 ya da 2 milyar dolar krediyi yeniden yapılandırmak için bankaların kapısını çaldı. Ben bu satırları yazarken, bir konk daha geldi:

Bölgenin ihracat şampiyonu olan tavuk firması konkordato ilan etti. Adana’da bulunan Garip Tavukçuluk yüksek faiz oranları ve yem ham maddesi stokçuluğundan kaynaklı çalışmalarını durdurarak konkordato ilan etti. Firmanın konkordato ilan etmesiyle milyonlarca tavuk telef olma riskiyle karşı karşıya Firma çalışanları işverenlerinin yanında olarak yetkililerden yardım istedi…. (Finans Gündem)

 

Size makalenin en dibinde artık ana akım medyanın korkudan ekonomi sayfasına dahi taşıyamadığı konk haberlerini sıralayacağım, am konuya  kelle-kucak giriş yapmadan önce şu gerçeği ifade etmeme müsade edin. Bankaların gönüllü olrak birleşip, konkordato düşünen firmaları kredi ötelemeye davet etmeleri, tebliğ dağıtan softanın genelevde müşteriye, “yapma, bizim mahalleye gel, çok kıyak, yollu kızlar var” demesine benzer. Ulan, zaten yarı-Geberingen şirketi kucağına alıp en az altı ay faizsiz besleyeceksin, ana-para 3 yıl donacak, naletin kurtulacağı da belli değil, çünkü Ocak sektörel güven anketleri de gösterdi ki, cirolar zero olmuş.

 

Magazin ve spordan kovulanlarla AKP’nin “yakinimdir” kartıyla işe alınanlardan oluşan bir eknomi ekibiyle, ekonomiyi dolar kurundan ibaret sanan bir halk birleşince, ortaya her türlü şehir efsanesine inanan (mesela Maduro bir halk kahramanıdır, ve ABD onu petrol gelirine el koymak için indirmek ister) bir mahlukat sürüsü çıkar.

 

Aralarında kötü niyetliler  de vardır elbette, her meslekte şerefsiz var, ama konkordatolar, iflaslar ve kredi yeniden yapılandırmaları özel sektörün içine düştüğü tarihi vehamet arzeden borç sarmalının tezahürleri. Bunları bir takım fırsatçılaırn vatana ihanet mertebesine eren milli ve yerli yumuşak iniş programını kendi menfaatleri adına baltalama çabaları olarak yaftalayıp polisiye tedibrlerle engellemeye çalışmak, grip olanı soğuğa çıkartıp ıslak havluyla dövmeye benzer.

 

Özel sektrün borç krizinin çok çeşitli nedenleri var, sayayım:

Aşırı kaldıraç:  Özsermaye toprağa, İsviçre bankalarına, metrese kata, Audi 8.0’a gömülmüş.

Eblehizm:  Anadan her konuda uzman olarak doğup, pazarlama stratejisinden, tuvalet kağıdının cinsi ve kur hedginine kadar her konuda kararı kendi vermek. Yönetici ve uzman görüşlerine kıçıyla gülmek.

Kankacılık ve dalkavukluk:  En kolay para kazanma yolu, devlet ve hükümete yaslanıp rant elde etmek. İş modellerinin çoğu kıç yalama üzerine kurulu.

Yanyana iki sosisçi büfesi sendromu:  Bir Türk bir caddede iyi ciro yapan sosis büfesi görürse ilk aklına gelen, bir tane de  kendi açıp, pazar payı çalmaktır. Wafflecı açmayı düşünmez. Gidin, Ortaköy’de yanyana  kumpir satan 12 dükkan göreceksiniz.

Ciro çöküşü:  Tüketicide cukka kalmadı, harcama yapamıyor.

Kredi yok:  Bankanın artık tek işi kredi yeniden yapılandırmak, bilançolar Güney Kutbu gibi dondu, para girip-çıkmıyor.

Zam yapma, oyarlar korkusu:  Para kazanmak da yasak, maliyetini fiyata yansıtsan, anında müşteri şikayet ediyor, ya da Ticaret Bakanlığı müfettişleri gelip Balkan Harbi’nden kalan muhasebe defterlerini istiyor.

 

Bu sarmaldan çıkılmaz.  Çünkü adı üstünde, sarmal. Tek çare, kamunun devreye girip, borçları tek bir yerde konsolide edip, şirket sahibi, banka ve kendi kesesinden taze para koyarak hesabı temizlemesi.

 

Şimdi size konkordatoların bitmediğini ispat edeyim:

 

  • Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, kentte konkordato iflas anlaşması ilan eden 1 firmanın olduğunu söyledi. (Şehirde kaç firma var ki?). Ordu’da 7, Adana’da 20,  Kayseri’de,  Denizli’de 40, Kocaeli’de 100 civarında saydım, hatam varsa, Odin affetsin.
  • Ege bölgesinin önde gelen market zincirlerinden Pekdemir konkordato talep etti. Mahkeme 50’ye yakın şubesi bulunan şirket için 3 aylık geçici süre verdi; komiser ataması yaptı.
  • İflas iddialarıyla gündeme gelen sektörün en eski B2B acentelerinden biri olan Vanilla Tours konkordato ilan etti. Vanilla Tours’un markası Leonardo Travel tarafından İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesine yapılan başvuru sonrası mahkeme 10 Ocak’tan başlamak üzere şirkete 3 aylık geçici konkordato mühleti verdi.
  • Ortaköy Princess Hotel ve CMS Enerji için konkordato talep edildi. Mahkeme iki şirket için de 3 aylık geçici mühlet verdi, konkordato komiseri ataması yaptı.
  • Ekonomideki durgunluktan en çok etkilenenler arasındaki inşaat sektöründe, AC Yapı, Metsan, Nuhoğlu, Emay, Ceylan İnşaat ve Satya’dan sonra Semerkand Yapı da konkordato talebinde bulundu.
  • Meşrubat ve Su Sektörünün Öncü Firmalarından Frida’yı Konkordato da Kurtaramadı! Şirket Resmen İflas Etti.
  • Denizli’de, 2 önemli tekstil firması konkordato ilan etti. Firmaların 2018 yılının son ayında konkordato başvurusunda bulundukları öğrenildi. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren Mutçalı Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Üçyıldız Tekstil Sanayi Ticaret Limited Şirketi bir yıl süreyle iflas erteleme aldılar.
  • Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş da konkordato isteyen isimler arasına dahil oldu. Tekstil sektörü yanı sıra restoran işletmeciliği de yapan Karakuş ve şirketi için 3 aylık geçici süre verildi; komiser ataması yapıldı.
  • İstanbul Havalimanı’nda kurulacak kargo şehrinde yer alacak 6 şirketten biri olan BİLİN tarafından yapılan konkordato başvurusu kabul edildi. Toplamda 1 milyar Euro’luk bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanan ve İGA ile birlikte 6 şirket arasında yapılan anlaşma sonucu kurulan kargo şehirinde yer alması planlanan Bilin Global Taşımacılık Ticaret Limited Şirketi’nin maddi zorlukları atabilmek adına konkordato talebinde bulunmuştu.
  • Savunma, otelcilik ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren, 10 yılda 34 otel açmayı planlayan Ever Turizm’in, mali krize girerek konkordato istediği bildirildi. Ever Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Selen Ersü, iş hayatına Türkiye’nin köklü müteahhit şirketlerinden Gama İnşaat’ta başlamış. Çok ortaklı bir şirket olan Gama’nın yönetim kurulu başkanlığını halen babası Ergil Ersü yapıyor.

 

 

 

 

Wallahhim, daha bir düzine var. Ama yazmaktan yoruldum da, bu medya yalandan bıkmadı.  Dostlarım, bu ülkede yumuşak iniş olmaz, hızlı tren faciası olur.

 

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları